تست بکدل، بهترین فیلم‌های اسکار و روز جهانی زن

تست بکدل (bechdel test) اول به عنوان مطرح شد. طرح کننده‌اش هم خانوم آلیسون بکدل بود که یک کارتونیست است. این خانم در کاریکاتوری در ۱۹۸۵ زنی رو کشید که می‌گفت فقط به فیلم‌هایی نگاه می‌کنه که:

۱- حداقل دو تا زن اسم دار توش حضور داشته باشن
۲- این دو زن جایی از فیلم با هم حرف بزنن
۳- این صحبت در مورد چیزی به جز مردها و رمانس باشد

The Rule

به عبارت دیگه اگر فیلمی داشته باشین که توش دو تا شخصیت زن وجود داشته باشن، با هم صحبت کنن و این صحبت در مورد چیزی به جز یک مرد باشه، اون فیلم تست بکدل رو پاس می‌کنه.

ساده است؟ ظاهرا بعله. به نظر یک حداقل است که حتما بالاخره شرایط در یک فیلم دو ساعته اتفاق می افته. واقعا به نظر دور از ذهن می یاد که در یک فیلم دو ساعته، دو تا زن مشخص با هم در مورد چیزی به جز مردها حرف نزنن..

حالا اگر در یک کشور آزاد با پهنای باند قابل قبول هستین به این ویدئو نگاه کنین:

خلاصه‌اش اینه که این گروه اومدن و تمام فیلم‌های نامزد بهترین فیلم اسکار ۸۴مین اسکار رو با این تست بررسی کردن. نتیجه؟

 • Descendants قبول می شه. دو تا دختر یک پدر، توش با هم حرف می زنن
 • Moneyball رد می شه چون حتی دو تا شخصیت زن نداره که با هم صحبت کنن
 • Tree of Life رد می شد چون فقط یک صحنه کوتاه داره که دو تا زن توش حرف می زنن و این صحبت در مورد مرگ پسر خانواده است
 • Hugo چیزی بین رد و قبول. یک صحنه خیلی کوتاه دو تا زن در پشت زمینه حرف می زنن و وقتی دوربین می ره روشون حرفشون تموم می شه.
 • Extremely Load and Incredibly Close رد می شه. دو تا زنی که توشن هیچ وقت به جز در مورد پسر با هم حرف نمی زنن
 • Midnight in Paris آقامون هم رد شده. با اینکه تعداد زیادی زدن داره ولی هیچ جا در مورد چیزی به جز مرد حرف نمی زنن. با اینکه کیس مثل گرترود شتاین لزبین توشه، وودی آلن نیازی ندیده این شخصیت جایی با زنی در مورد چیزی به جز مردها صحبت کنه.
 • War Horse رد می شه. کلا در رابطه یک مرد و اسبش است.
 • The Help در مورد تعداد زیادی زن است و قبول می شه
 • The Artist رد می شه. با اینکه دیالوگ نداره ولی حتی یک صحنه هم نداره که از شکل رابطه، وضع صورت، حالت آدم ها و رفتارش بشون حدس زد که زنی با زنی در حال صحبت در مورد چیزی به جز مردها است.

امروز روز جهانی زن است. به امید دنیایی که توش انسان‌ها مستقل از جنسیت و رنگ و دین و غیره، حقوق و فرصت‌های برابر داشته باشن.

توضیح اضافی: بحث این نیست که اگر فیلمی این تست رو پاس کرد یعنی فیلم خوبیه و اگر پاس نکرد یعنی فیلم بدیه (: این یک معیار از دنیای طنز است که به ما یادآوری می کنه هنوز که هنوزه چقدر نقش زن ها توی رسانه فرعی و کمرنگ است و ما هنوز داریم با رسانه هایی تغذیه می شیم که توش یک حالت غریب حساب می شه که دو تا زن اسم داشته باشن و با هم در مورد چیزی به جز مردها حرف بزنن.

 • FarZad

  دیگه مزخرفتر از این نمیشد. این دیگه چه منطقیه؟!! سکانسی که توش دو تا زن راجع به یه زن دیگه حرف بزنن یا راجع به رنگ آسمون چطور قراره راجع به تبعیض علیه زنان که توسط مردان داره اعمال میشه حرف بزنه؟ بحث حقوق زنان یه سرش زنان هستن و یه سرش مردان و ارتباط این دو جنس در جامعه. اتفاقا میشه فیلمی ساخت که حتی یک زن توش بازی نکرده باشه و نگاه مرد به زن رو در جمع مردها نشون داد و از این طریق حرفهای زیادی درباره مشکلات موجود زد. این که من فیلمی که زن توش نباشه نمیبینم شبیه منطق بچه 5 ساله بود!اتفاقا تجربه نشون داده وقتی تعداد زنها در فیلم زیاد میشه موضوعات بیشتر به طرف روابط جنسی و مد و مسایل سطحی کشیده میشه! و هرچند نمیشه از روی ظاهر حکم صادر کرد ولی دیدن عکسهای این خانوم در گوگل بد نیست که هیج زنانگی در عکسها دیده نمیشه.

  • جادی

   فرزاد فکر کن دقیق نکته بحث رو نگرفتی. بحث اصلا فیلمی برای دفاع از حقوق زنان نیست (: بحث اینه که متوجه باشیم که نقش زنان چطور توی رسانه ها یک نقش فرعی بی ربطی و چطور حتی در فیلم های اسکاریمون صحنه ای نداریم که دو تا زن در مورد یک چیزی به جز مردها حرف بزنن. همین فیلم ها ذهنیت ها رو می سازن و بچه ای که داره بزرگ می شه وقتی حتی یکبار ندیده که دو تا زن در مورد چیزی به جز مرد حرف بزنن، همین الگو رو تکرار می کنه (:

 • مانی

  همین الان تقریبا نصف ویدیو لود شد و این یعنی کادوی دولت به زن ها!!!!!!!

 • هومن

  تا قبل از اینکه فیلمها رو کامل ببینه از کجا می تونسته بفهمه که دو تا شخصیت زن دارن توش در مورد چیزی غیر از مردها حرف می زنند؟ مگر اینکه از یک نفر که فیلم رو دیده بپرسه! خب حالا این نشونه چه چیزیه؟ آیا لزوماً اون فیلم یک فیلم ارزشمنده؟

 • sahar

  به فرزاد:

  “اتفاقا تجربه نشون داده وقتی تعداد زنها در فیلم زیاد میشه موضوعات بیشتر به طرف روابط جنسی و مد و مسایل سطحی کشیده میشه!”

  بله، نکته هم دقیقا اینجاست :) سؤالی که پرسیده شده این هست که چرا نمیشه تو یک فیلم یه تعداد زن راجع به مساله‌ای غیر از مردان حرف بزنند و بحث‌شان هم به قول شما سطحی نباشه؟

 • شهریار

  البته یک اشکال ساختاری داره این تست و اون این است که فیلم‌هایی که حالت برعکس در آنها صادق است را جدا نمی‌کند. یعنی فیلم‌هایی که در آنها دو تا مرد با هم بالای ۶۰ ثانیه صحبت کنند و صحبتشان هم در مورد زن‌ها و یا مسايل مربوطه نباشد. چیزی که باید در این تست مورد توجه قرار بگیرد مقایسه تعداد فیلمهای مدل اول با مدل دوم است و نه مقایسه تعداد فیلمهای مدل اول با سایر فیلم‌ها.

 • name

  !what i like about the video is the lady wears the man shirt

 • محمد هادی

  نکته خیلی مهم دیگه ایی که این تست بهش توجه نکرده اینه که ماهیت سینما یه ماهیت مردونه است.پس نباید ازش توقع داشت که این تست رو پاس کنه

 • Pingback: زیرنویس فارسی ویدئوی تست بکدل در فیلم های هالیوود « دگرگون()