پادکست‌های پیشنهادی جادی

خب من پادکست خیلی گوش می دم، واقعا هم دوستشون دارم. از بچگی با رادیو می خوابیدم و الان هم به نظرم یکی از بهترین چیزها برای پخش شدن پادکست است. به همین خاطر گفتم توی این پست پادکست هایی که مشترک هستم و پیشنهاد می کنم به بقیه رو، معرفی کنم.

فلاس ویکلی
http://leo.am/podcasts/floss
هر چهارشنبه میزبان‌ها می‌شینن دور هم و درباره یک پروژه آزاد، لیبره و اوپن سورس با خود کسانی که اونها رو می‌نویسن گپ می زنن. من دوستش دارم چون پروژه‌های جدید رو آشنا می شم و به هرحال شنیدن حرف برنامه‌نویس‌های واقعی هم جذابه ولی کلا چون خیلی طولانی است کمی حوصله آدم سر می ره. اگر بخوام یک راز رو براتون بگم باید اعتراف کنم که این رو معمولا توی حموم گوش می دم که صدای خاصی به گوشم نمی رسه (:

آزادی به معنای آزادی
http://faif.us/feeds/cast-ogg/
یک بحث حقوقی و سیاسی هفتگی در مورد اوپن سورس و آزادی نرم افزار و جامعه‌های به اون. این پادکست واقعا خوبه دقیق گوش کردنش چون معمولا برنامه‌های عمیقی داره. یک برنامه رادیویی کلاسیک نیست بلکه ممکنه صدای یک سخنرانی باشه یا بحث با یک نفر در مورد تفاوت لایسنس فلان و فلان

لینوکس آوت‌لاوز
http://feeds.feedburner.com/linuxoutlaws
یکی از بهترین ها برای دنیای لینوکس. دو نفر آدم که یکی از آلمان و یکی از انگلستان (از این هفته هر دو در انگلیس) با هم می‌شینین و حین نوشیدن در چند بخش دنیای گنو/لینوکس رو بررسی می‌کنن. بخش‌هایی مثل ریلیزهای جدید، مایکروسافت، اپل، اخبار و نامه‌های وارده. رادیو گیک بعضی ایده‌ها رو از این پادکست گرفته مثلا پخش یک صدای نسبتا غیرمرتبط در اول برنامه رو. من شدیدا دوستش دارم و مدت ها است خیلی جدی دنبالش می کنم. به خاطر بامزه بودنش و عصبانی شدن آدم‌ها توش و همینطور ترکیب لهجه انگلیسی آلمانی (: قبلا در چگونه پادکست بسازیم و بهترین طنز لینوکسی در موردش نوشتم.

چیزهایی که مادرتون هیچ وقت بهتون نگفته
http://www.howstuffworks.com/podcasts/stuff-mom-never-told-you.rss
یک چیزهایی هست که مادرتون هیچ وقت بهتون نگفته! هدف این پادکست بیشتر دخترهای تینیجر غربی هستن ولی بعضی از شماره‌هاش برای من جذاب بود. مثلا اینکه کولی‌ها از کجا اومدن، وجزلینگ چیه، والدین در چه سنی باید با بچه‌ها در مورد سکس حرف بزنن، چرا ما ناخون‌ها رو رنگ می‌کنیم، زدن موی بدن از کی شروع شد، اولین دونده‌های ماراتن زن ماجراشون چی بود، مشکلات مربوط به توالت‌های عمومی زنانه و سیاست‌های مربوط به اونها، …

چیزهایی که باید بدونین
http://www.howstuffworks.com/podcasts/stuff-you-should-know.rss
البته ندونستن اینها هیچ ضرری نداره ولی برای من بامزه است بدونم بارون اسیدی چیه، فکس چطوری کار می کرده، آیا بازی های ویدئویی واقعا باعث خشونت می‌شن، اتحادیه کارگری چطوری کار می کنن، اینترپول چطوری عمل می کنه، مارجوانای قانونی جریانش چیه، کنترل ترافیک هوایی چطور کاریه و …

چیزهای فنی
http://www.howstuffworks.com/podcasts/techstuff.rss
برادر سه قلوی دو تا پادکست قبلی ولی با موضوعاتی فنی تر. مثلا ویروس فلیم، بازی‌های چند نفره عظیم آنلاین، سیسپا، عملیات کلیک اشباح، اتوپایلوت چطوری کار می کنه، تاریخچه شرکت‌های مختلف کامپیوتری و فنی، نامبر استیشن‌ها و …

ویدئوهای تد
http://feeds.feedburner.com/tedtalks_video
اگر تد رو نمی شناسین و امکان دانلود ویدئو دارین یک جای کار مشکل داره. سریعا حلش کنین. این پادکست تصویری همه ویدئوها است.

اطلاعات بیش از حد زیادی
http://wfmu.org/podcast/TI.xml
این پادکست به گفته خودش «هنگ اور آدم‌های هشیار است بعد از یک پارتی دیجیتال که میم‌ها، اپ‌ها و شم‌هاش تموم شده. میزبان بنجامین واکر (تصویر بالا) است و مشغول نظاره دنیایی که واقعیت‌هاش در ۱۴۰ کاراکتر به اشتراک گذاشته می‌شن و داستان‌هایی رو روایت می‌کنن که احتمالا صادقانه‌ترین چیزها برای گفتن هستن». انتشار هر شماره این پادکست من رو هیجان زده می کنه. صدای فوق العاده گوینده به همراه سبک روایی عجیبش برای من یکی که مسحور کننده است.

رادیولب
http://www.radiolab.org/feeds/podcast/
یکی از قوی‌ترین پادکست‌هایی که من شنیدم از نظر فرم اجرا. پادکستی که توش صدا، شکل بخش ایده‌ها است و مرزهای علم، فلسفه و تجربیات انسانی توش در هم می‌آمیزن. در یک کلام، فوق العاده است و من هر شماره رو که می شنوم متعجبم که چقدر توانا هستن این آدم‌ها و افسوس می‌خورم که ما استعدادهای خودمون رو اینطوری حروم می‌کنیم و خفه.

رادیوفنگ (فارسی)
http://radiofang.com/?feed=rss2
گفتم استعداد؟ رادیو فنگ پر استعدادترین پادکستی است که من توی ایرانی ها شنیدم. همیشه منو یاد شعار محبوبم می‌ندازه که «ببخشید! ما بی طرف نیستیم». یک مجموعه آدم باسواد، خوش قریحه، با استعداد و پر از انرژی با یک ادیت واقعا عالی.

رادیو کالج پارک (فارسی)
http://www.radiocp.com/rss/?lang=fa&type=program&param=hi
یک ایده عالی از بچه‌های کالج پارک. یکی از پر سابقه‌ترین پادکست‌های فارسی که الان برنامه دویست و نود و ششمش است. به نظرم قدرتشون تو سادگی است. نه در مورد کیفیت صدا خیلی سخت می گیرن نه سعی می کنن هنرنمایی‌های عجیب همیشگی داشته باشن در ادیت و همین باعث شده شبیه یک تریبون باشن برای هر کس که می‌خواد مثلا نیم ساعت صداش رو ضبط کنه و از اینکه چطور می شه چیزی رو یاد گرفت تا موسیقی جاده ابریشم تا ترس از عنکبوت و شعر فروغ فرخزاد و غزل مولوی و ساخت قلب مصنوعی حرف بزنه. به نظرم کاملا ارزش مشترک بودن و دنبال کردن داره.

رادیو شمال ۵۳ (فارسی)
http://feeds2.feedburner.com/shomal53
محصول خوب بچه‌های ادمونتون کانادا. بیست و هشت برنامه دادن و من دنبالشون می کنم. برنامه‌های متنوعی دارن و اجراهای خوب.

پادکست سرایه (فارسی)
http://feeds.feedburner.com/sorayehpodcast
با افتخار قبلا هم معرفی کرده بودمش و حتی برای تاکید بر تبلیغ تا مدت ها لوگوشون رو توی صفحه ام داشتم (: امسال هم جایزه بهترین پادکست یا چنین چیزی رو برده (: شعرهایی که توسط آدم ها خونده می شن (: من شعر و پادکست رو دوست دارم پس منطقی است شنونده پادکست سرایه هم باشم.

رادیو قیفاووس (فارسی)
http://astroradio.ir
در مورد ستاره شناسی. تازه شروع شده و امیدوارم ادامه بدن.

رادیوگپ (فارسی)
http://musicgap.cassettii.com
یک رادیوی عالی در مورد موسیقی با صحبت های وسطش. یکی از چیزهایی که واقعا به نظرم جاش خالی است.. امیدوارم ادامه بدن.

و البته… رادیو گیک! (فارسی)
http://jadi.net/tag/podcast
تقاطع تکنولوژی و جامعه برای علاقمندان تکنولوژی (: یک پادکست دو هفته در میون در مورد وقایع دنیای تکنولوژی ولی نه به معنی اینکه فلان گجت اومده خیلی خفنه حالا من براتون می گم چه پروسسوری داره. بلکه گپ در مورد جنبه‌های اجتماعی‌تر تکنولوژی ها با تاکید بر آزادی انسانی.

مطلب مرتبط: برای پادکسترها: ضبط صدای خوب با حداقل هزینه

نکته: من برای گوش کردن به پادکست ها از برنامه آزاد gPodder استفاده می کنم. در یک پست دیگه مفصل توضیح می دم

 • امیر

  عالی بود این پست.
  How Staff Works، ویدئوهای تد و موزیک گپ پیشنهادات عالی‌ای هستن. رادیو گیک هم که اصل جنسه :)
  خیلی‌ها رو هم نمی‌شناختم که از حالا باید بیشتر بهشون برسم.
  مرسی استاد.

 • سعید

  حالا این‌ها را چطوری و کجا گوش می‌دی میستر جادی؟ یه مطلب در موردش بنویس.
  خواستی یک مطلب هم در مورد این هندزفری/هدفون ها و تاثیرشون رو میزان شنوایی بنویس. این که به مقداری هست که بی خیال شم و پادکست گوش کنم؟:دی

  • جادی

   سعید: اتفاقا این پست بعدی است (از نظر زمانی نه. از نظر مفهومی). با وضعیت خاص اینترنت جمهوری اسلامی واقعا یک تشریح دقیق از تکنیک گوش کردن به پادکست لازمه (: البته می دونم که بنویسم همه مسخره می کنن ولی به هرحال دور هم هستیم می خندیم دیگه.

   • Wahid

    پستی خوبی بود. ولی با پست بعدی که از الان منتظرش هستم تکمیل میشه.
    خسته نباشی.

 • nima

  آقا ممنون ولی‌ لینک رادیو فنگ به ترکستانه

  • جادی

   تشکر.. اصلاح کردم

 • رادیوگپ که فید نداره! شما هر دفعه میرید به صورت دستی دانلود می‌کنید؟ پادکست بدون فید واقعا قابل استفاده نیست به نظرم! :)

  • جادی

   آره این خیلی وحشتناکه.. در اصل من دوستانه اینجا اضافه اش کردم. در مورد خودم کل آرشیو رو دانلود کردم و دارم و گاهی گوش می دم (((((: خیلی وحشتناکه که فید ندارن… غیرقابل تصور.

 • خیخو

  جادی اگر موافقی gPodder رو به عنوان یکی‌ از بهترین ابزارهای “مدیریت پادکست” آخر متن معرفی‌ کن تا با یک نرم افزار آزاد به تمام این پادکست ها گوش بدیم.

  • جادی

   اینکار رو کردم. ممنون. در یک مطلب دیگه مفصل توضیح می دم با چه پیچ واپیچ بازی ای پادکست گوش می دم در این اینترنت اسلامی (:

 • Matin

  …یکی از انگلستان (از این هفته هر دو در انگلیس) با ….
  از این هفته نه، از چند هفته دیگه که فب (Fabian A. Scherschel)بیاد ایگلیس و براش وسایل خونه بیارن و اینترنتش وصل شه D:

 • کامیار

  جای این پاد کست خالیِ:
  http://geeksguideshow.com/

  • جادی

   اضافه کردم به لیست گوش کردن هام (:

 • اینا رو از کجا پیدا کردی؟ کلا فکر کنم نصف زندگیت به احتمال زیاد به پادکست گوش دادن میگذره!

 • farhad

  جادی عزیز جدیدا سایت هایی مثل **** آمده اند (تعدادشون زیاده) که برای مطرح کردن خود اسم خود را گیگ گذاشته و تنها به معرفی محولات جدید اونم نه از خودشون بلکه کپی از نارنجی می گذارند
  خیلی مسخره بازی شده :)

  ——

  جادی: اسم رو ادیت کردم. بد گفتن از بقیه در جایی که احتمالا نمی بینن و کنترلی ندارن خوب نیست

 • farhad

  یادم رفت بگم همین سایت **** طرفدار 2 آتشه اپل (برای ایجاد تفاوت که نشانه یک بیماری است)ولی من خودم تا حالا تعداد زیادی ازش در مورد محصولات اپل سوتی گرفتم یا اساسا محصولات اپل را تا حالا ندیده یا می خواد با این کار می خواهد خود را مطرح کند

  —–

  جادی: اسم رو ادیت کردم. بد گفتن از بقیه در جایی که احتمالا نمی بینن و کنترلی ندارن خوب نیست

 • میشه جایی از پادکست صحبت بشه و اسمی از Radiolab برده نشه آخه؟
  http://www.radiolab.org/series/podcasts/

  • جادی

   اسم برده شده (: مشخصه که یکی از خیلی خوب ها است

 • یا مثلا از Q که با اجرای ژیان قمیشی

 • NARAHAT

  AH MAN KHABAM NEMIBARE
  MAN DANESHKAHE SHRIF DARSMIKHONAM VA BARAYE DARAVADANE KHARJI TO YEK SHRKAT RAYANE KAR MIKONAM EMROZ YEKI AS HAMKARAYE 42 salam JOLOYE MAN SEKTE KARD VA KHORD ZAMIN SARI DAR VA PANJERE RA BAZ KARDAM VA BEHESH SHOK DADAM YEK HO NAFAS KESHID VAKHODASH BE PAHLODERAZ SHOD AMBOLANCE NAYOMAD TA 45 DAGHIGHE BAD TA MAMOR ORJANCE OMAD YEK HO LARZID VA AZ DARD BE KHOD JAM SHOD VA MORD AKHE INE ARZESH ADAM

  :(

 • HB

  سلام جادی، مرسی،دیدم لینک رادیو گذاشتی.
  که گفته ما ادامه نمیدیم؟!! فقط داریم کارهای یواشکی می کنیم:) در ضمن پست عالی بود. شاد باشی

 • Ali

  جادی جان مرسی از معرفی پادکستها و معرفی gpodder.
  لینک های ستاره شناسی و رادیو گپ مشکل دارند
  اگر در مورد جامعه شناسی هم جنس سراغ داری لطفا به اشتراک بگذار

 • mojtaba

  بي نظير بود
  ممنون

 • صالح

  خیلی پست خوبی بود.
  ممنون

 • mohsen-rashidi

  ببینم نرم افزاری تو لینوکس برای گو دادن پادکست هست؟
  به این صورت که مثلا خودش پادکست ها رو دانلود و پخش کنه؟

 • nanazi

  مرسی. خیلی خوب بود
  فقط, رادیو قیفاووس لینک میشه به صفحه‌ای که محتوا نداره

 • ali

  سلام جادی
  This American Life رو هم من به عنوان کسی خیلی پادکست گوش میده توصیه میکنم:) موضوعش خیلی عامه البته، ولی فوق العاده است.تو پادکستای فارسی هم جای پادکست “هفتگی” خالیه به نظرم. با این که 7 -8 سال پیش تموم شده ولی آرشیوش هنوزم خیلی حرفا واسه گفتن داره.من که همه قسمتاشو حداقل دوبار گوش کردم :)

 • Salam, sari be podcast+ ham bzanid

 • پادکست پلاس

  http://podcastp.tk

 • ladan

  جادی !! واقعا یه پادکست خفنو از قلم انداختی ….
  رادیو روغن حبه انگور..
  سلیقه ای هم نگاه نکنیم یکی از پر مخاطب تریناس …..
  ؛)

 • Ali B

  اقا چه جالب که بعد از این‌همه سال هنوز سرچ گوگل واسه پادکست فارسی می‌رسه اینجا.
  کانال بی پادکست جدیدیه که من مدتی اه شروع کردم. مقاله‌های بلند جالبی رو که به انگلیسی نوشته شدن پیدا می‌کنم و به فارسی تعریف می‌کنم. گوش کن شاید خوشت اومد و به این لیست اضافه شد.

  در ساندکلود:
  https://soundcloud.com/channelb-820168097

  آدرس فید:

  http://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:194539470/sounds.rss

  در ناملیک:
  http://namlik.me/narrator/alibi