جمعه‌ها با کاندوم: عشق مقدس است

condomkenya
بیلبورد بالا توی کنیا مباحثه برانگیز شده. گروهی به اسم «کاتولیک‌های طرفدار حق انتخاب» این عکس و نوشته بزرگ رو توی کنیا نصب کردن که روش نوشته:

ما به خدا معتقدیم.
ما به تقدس سکس معتقدیم.
ما به رعایت احوال دیگران معتقدیم.
ما به کاندوم معتقدیم.

انتقادهای روحانیون محلی به این کمپین زیاد بوده چون از نظر کاتولیک‌ها، استفاده از کاندوم کار صحیحی نیست و آدم‌‌ها نباید با وسایل پیگشیری جلوی درست شدن بچه رو بگیرن. مدیر کمپین کاتولیک‌های طرفدار حق انتخاب در مورد انتقادات گفته «هدف این کمپین اینه که مطمئن بشه کاتولیک‌ها علی‌رغم تبلیغات اسقف‌هاشون می دونن که می‌شه برای اهداف خوب از کاندوم استفاده کرد. کاتولیک‌های کنیایی هم فرقی با بقیه کاتولیک‌ها ندارد و باید بدونن که می تونن قدم‌های لازم برای حفاظت خود و پارتنرشون در برابر بیماری‌هایی مثل ایدز رو بردارن».

در همین هفته:
پلیس‌ها در استان فوجیان چین، به کارخونه ساخت کاندوم‌های تقلبی حمله کردن و ۴.۶۵ میلوین کاندوم که به اسامی مشهوری مثل دورکس و جیسبون بسته بندی شده بودن رو توقیف کردن.

در ایران عزیز هم خانه‌های بهداشت از نمایش پوسترها و داشتن شعارهای طرفدار کنترل جمعیت منع شدن و دیگه هم نباید وسایل پیگشیری در این مکان‌ها در معرض دید باشن.

 • هادی


  داشتم متن رو می‌خوندم و یه تناظر (شاید بی‌معنی) دیدم در تکرار باور داشتن به خدا و کاندوم.
  ولی عکس رو که دیدم جالبه که ننوشتن ما کاندوم رو باور داریم، گفته ما به استفاده ازش معتقدیم…
  حالا یه سوال (باز شاید بی‌ربط) اینه که اعتقاد داشتن به یه‌چیزی آیا فرق داره با اعتقاد داشتن به استفاده از اون؟ آیا این رابطه برعکسش هم درسته (اعتقاد به استفاده از خدا مثلا :ي)؟

  – یه کم مهمل شد، ولی حیفه، تایپ کردم دیگه… پستش می‌کنم :)

  • جادی

   هاها.. مهمل که نشد کاملا ولی خب جوابش هم سخته. اما این رو می شه گفت که بحث اینه که کاتولیک ها قدیم ها معتقد بودن سکس فقط برای بچه دار شدنه و در نتیجه استفاده از وسایل پیشگیری سکس رو بی معنی می کنه و باعث استفاده نامناسب از یک ابزار می شه که برای تولید مثل به آدم وصل شده ((: نتیجه اش این بود که پاپ و بقیه دوستان با کاندوم مشکل دارن. این تبلیغ داره می گه که «رفیق جان! می تونی هم کاتولیک باشی هم کاندوم رو استفاده کنی به منظور رعایت سلامتی که خدا بهت داده» (:

  • خوب هادی کلا معلومه که فرق دارن اون دوتا. تو میتونی به یه چیزی اعتقاد نداشته باشی، ولی به استفاده ازش آره. البته من واقعا نمیفهمم این کلمه کوفتی اعتقاد یعنی چی‌ها. ولی منظورم اینه که تو ممکنه اعتقاد نداشته باشی که خداهه حتما هست (نه اینکه اعتقاد داشته باشی نیست‌ها، فرق دارن) ولی اینطوری باشی که از حرف زدن با موجودی که خودتم نمی‌دونی اصلا هست یا نه، لذت ببری، آروم شی، یا هرچی.

   کلا قضیه منطقی نیست خیلی، ولی کلا چیزایی که به اعتقاد ملت بر می‌گردن بنابر تعریف نمیتونن منطقی باشن، چون اگه منطقی بودن که یارو اسمشو اعتقاد نمیگذاشت. هان؟

   • هادی

    آره آدرین، موافقم باهات از این جهت که باورهای آدم‌ها رو نمی‌شه فرمولایز کرد و قشنگیشم به همینه که بذاری همین‌جور شخصی بمونه. منظورم اینه که هر شخصی بنا به ادراک و احساسش یه سری باور رو می‌تونه واسه خودش کاستومایز کنه. به کسی هم ربطی نداره که منطقی پشتش هست یا نه… حال می‌کنه با آتیش حرف بزنه یا روح واحد گیتی رو بپرسته. ولی بحث این‌جاست که آیا ما (ملت، تاریخ) به آبجکت‌ها (خدا، کاندوم، آتش…) باور داریم یا به کانسپت‌ها و فانکشنالیتیشون (لذت بردن از داشتن خدا، استفاده از کاندوم، گرمای آتش …). خلاصه که این‌جوری.

    حالا ما می‌تونیم بعدا حرف بزنیم. پست جادی جان رو الکی شلوغ نکنیم، هر کامنت می‌دونی چند بایته؟ تو این گرونی. :)

    پ.ن: سخته آبجکت رو شی یا چیز ترجمه کردن یا … (واسه برنامه‌نویس اینا ورای چیزن :ي)

 • سینا

  به گمونم هدف از چیدمان واژه ها اینجوری کنار هم تا اندازه ای جلوگیری از جبهه گیری و رفتار انفعالی کاتولیک های تندروتر بوده . به نوعی سیاست نه سیخ بسوزه و نه کباب یا اصلاحی. حالا اینکه تا چه اندازه تاثیر مثبت داشته باشه در کاهش انتشار بیماری و هموار کردن راه آموزش های پیش گیرنده برمیگرده به میزان قدرت مذهب تو اون مملکت.
  البته کارکرد فعل believe تو زبان انگلیسی هم شاید کاملا همپوشی نداشته باشه با واژه اعتقاد در زبان فارسی (که بیشتر اشاره داره به مفاهیم فلسفی و جهانبینی و …)

 • جادی جان چه گیری دادی به کاندووووووم!

  • جادی

   از قدیم یک سری داشتیم به اسم «جمعه ها با کاندوم». هر جمعه یک مطل داریم با کاندوم (:‌

  • علی حسینی

   استفاده از کاندوم مسئله خیلی مهمیه ولی متاسفانه توی وبلاگستان، بلاگرها کمتر کسی این مسئله رو درک می کنه و به اون می‌پردازه. این به اصطلاح “گیر دادن” جادی قابل ستایش است چون جامعه بدون اینکه بدونه به این موضوع نیاز داره، امیدوارم وبلاگستان رفته رفته در کنار مسائل سیاسی، فلسفی و کامپیوتری (که به نوبه خودشون مسائل مهمی هستند) به مسائل بهداشتی اینچنینی هم بپردازه.