چرا آمریکا، آمریکا می شه و ما، ما

این عکس سنودن است:

اسنودن افشا کننده پریسم

کسی که لو داد دولت آمریکا در یک پروسه شبه-قانونی ولی مخالف با متمم‌های قانون اساسی، حقوق بشر، عقل سلیم و در حرکتی دیکتاتور مابانه و به بهانه مبارزه با تروریسم داره سعی می کنه کل کشور رو شنود کنه.

این هم بردلی منینگ است:

بردلی منینگ منبع کیبلز ویکی لیکس

کسی که وقتی به اسنادی دسترسی پیدا کرد که نشون یم داد سیاست خارجی کشور آمریکا داره مسیری اشتباه رو می ره، کل اطلاعاتی که داشت رو به سایت ویکی لیکس داد تا منتشر بشن و جلوی این مسیر گرفته بشه.

هر دوی این آدم‌ها جایی زندگی می کردن که خیلی از ما آرزومونه بریم اونجا و براش لاتاری پر می کنیم و به خاطرش درس می خونیم و هر دو خودشون عضو دولت / حکومتی بودن و هر دو کلی چیز دیگه ولی وقتی می بینن راهی که دارن می رن اشتباهه از همه زندگی می گذرن و با قویترین کشور جهان در می افتن و حرفشون رو می زنن و با هزار تا انگ خیانت و غیره، حاضر می شن زندگیشون از هم بپاشه ولی چیزی که خلاف اخلاقه و خلاف انسانیت و به تباهی برنده کل یک جامعه، افشا بشه.

تمام.

پی.نوشت: این مطلب نیازی به بخش چرا «ما ، ما می شیم» نداره. درسته که در کشوری مثل آمریکا به خاطر آزادی بیان چنین امکانی توش فراهمه و حضور قوی و مستقل توش امری بسیار پایه ای است و قانون اساسی مثل آدم دارن ولی کماکان این بخش از استدلال که چرا اونا اونا هستن و ما ما، سر جاشه. مطمئنا این تنها علت نیست ولی بی تاثیر هم نیست.

مرتبط
این ویدئوی مشترک آسانژ (از ویکی لیکس) و پری بارلو (از موسسان EFF) رو هم نگاه کنین
راهنمای ویکی‌لیکس برای روزنامه‌نگاران
جولیان آسانگ – موسس ویکی لیکس – تحت تعقیب پلیس بین الملل به خاطر «جرایم جنسی»

 • محسن پریژه

  هوالحق؛ سلام؛

  خیلی ساده‌ای واقعاً خیلی ساده‌ای. پشت سرت نمی‌گوییم در روی خودت می‌گویم.

  یاحق؛

  • فراز power

   اینو بایس جادی جواب بده
   ولی این سربازان اسلام چنان حق به جانب و سربسته صحبت میکنن که آدم با خودش میگه نکنه راس بگن !!
   ببین خط به خط نقد کن و یه چیزی بگو که بکار بیاد , کلی گویی که ساده ترین کاره.
   ساده هم هستیم ولی از این نظر کو تو این کره شمالی موندیم

 • احمد

  اتفاقا اصلا ساده نیستی
  دقیقا هم روی یکی از مهم ترین فرق ها دست گذاشتی
  نمیدونم اینم یکی دیگه از جنگای روانیه آمریکاییاس یا نه
  اما تو ایران همین نمایشیش رو هم نداریم
  همه بدنه حکومت سالمه این مشکلات هم کلا توهم مردمه

 • علی حسینی

  به نظر من منشا اثر مشکل به حکومت بر می‌گرده، نه مردم.
  حکومت ما با افشاگری شدیدا برخورد می‌کنه، حتی اگه اون افشاگر احمدی نژاد باشه و در مقابل به کسانی که سکوت کنند امتیاز میده، حتی اگه اون شخص بابک زنجانی باشه. غم انگیز است ولی سیاست چماق و هویج همیشه جواب میده.
  درسته، دولت آمریکا هم مطمئنا از این سیاست پیروی می‌کنه، ولی قطعا شدت اون کمتر است و هزینه‌هایی که یک شخص با افشاگری می‌پردازه به مراتب کمتر است و این موضوع مانع این شده که جو ساکت‌ها غالب باشه.
  یه نکته دیگه هم هست، حکومت ما عقیدتی نیرو میگیره، یعنی اصولا کسی که عقاید متعصبانه نداشته باشه، نمی‌تونه وارد خیلی از جاها بشه. این در حالیه که در حکومت آمریکا سیاست‌های شایسته سالاری نسبتا رعایت میشه. طبعا از بین یک مجموعه انسان هم عقیده کمتر کسی رو برگردان میشه.

  در کنار همه یه بخشی از مشکل هم به مردم برمی گرده. جامعه ما کینه شدیدی از کسانی که به هر نوع با حکومت همکاری داشتند، داره. نمونه بارز اش اینکه ما همیشه موقع انتخابات، کاندیدای اصلاح طلبان با وجود اینکه سال‌ها است تغییر رویه دادن به خاطر سکوت در یک اتفاقی در دهه گذشته مورد انتقاد قرار می‌گیره. نه فقط انتخابات که در رسانه‌هایی مثل صدای آمریکا و بی‌بی‌سی فارسی ملت تا می‌بینند زیر تصویر نوشته فلان مسئول سابق، بر میگردن می‌گن این خودش خورده برده و الان تازه زبون باز کرده و اصلا به حرف طرف بهایی نمیدن (پوزش می‌خوام ولی نمونه اش خودِ تو http://jadi.net/2012/04/3-million-cart-va-resane-bbc/) یا مثلا اکبر گنجی کم در مورد قتل‌های زنجیره‌ای افشاگری کرد؟ هنوز صحنه لخت شدن اون آقا و رقصیدن اون خانم از اوپوزیسون هنگام حرف زدن دموکراسی‌های ایران در کنفرانس برلین یادم نرفته! همه این بازخوردهای انتقام جویانه باعث میشه کسانی که برای جدا شدن از حکومت دو دل هستند آینده روشنی برای خودشون متصور نباشن.
  انگیزه‌ه آدم‌هایی مثل سنودن اینه که ملت بفهمن چه خبره، وقتی ملت اصلا گوش نده و شخص سندون ترور شخصیتی بشه، نفر بعدی مسیر سنودن رو طی می‌کنه؟ نه! موقعیت‌اش رو حفظ می‌کنه، حتی میگه گور پدر مردم که حالیش نیست و شروع میکنه از موقعیت‌اش استفاده کردن و حال‌اش رو می‌بره.

  همه اینها رو گفتم ولی با این همه ما آدم‌های مثل امیرفرشاد ابراهیمی رو هم داریم.

  ولی به نظر من در موقعیت فعلی افشاگری تاثیر چشمگیری نداره، منظورم اینه که دامنه حکومت اونقدر لکه داره که کسی از اینکه بشنوه فلان جنایت رو انجام داده تعجب نمی کنه. شخصا ترجیح میدم اگه کسی داره گند کاری های حکومت رو می بینه، به جای افشاگری و خارج شدن از سیستم، مقام‎‌اش رو حفظ کنه و به جاش سعی کنه گندکاری‌ها رو کمینه کنه.
  به نظر من در مقابله با حکومتی با درجه فساد جمهوری اسلامی، الگوریتم مین مکس جواب میده و آرمانگرایی کاری رو از پیش نمیبره.

 • علی

  رفقا من واقعا نمیدونم برای چی(یعنی سودش براشون چیه)، ولی من هنوزم فکر میکنم موضوع سرکاریه!
  آخه این یارو سنودن به بهونه بیماری مرخصی گرفته بعد از یک هفته سر از هنگ کنگ درآورده، سازمانهای اطلاعاتی آمریکا هم نفهمیدن که این داره از آمریکا خارج میشه!!!
  مورد دیگه هم اینکه بالاخره میدونیم روزنامه guardian از سایت ویکی لیکس اسم و رسمدار تره و قطع به یقین یک روزنامه بی طرف و طرفدار آزادی بیان نبوده و نیست!!!
  حالا سوال اینه که سودش برای آنها چیه و به چه دلیلی ملتو دارن سر کار میزارن؟ (توهم توطئه نیست، سرکاریم)

  یه چیز جالب دیگم اینکه تو این نقشه که میزان داده های برداشت شده از کشورهای مختلف را نشان داده، میزان داده برداشتی از روسیه در حد اروپای شرقی و کمتر از اروپای غربیه، چرا؟!

 • anonymous

  ما ایرانی ها هم تو رو داریم که گیر دادی به کاندوم و ول نمی کنی!

 • سیاوش

  سلام
  چند روز گذشته هی به وبلاگت سر میزنم تا ببینم بلاخره در این مورد نوشتی یا نه
  به نظرم باید اینقدر اسم و عکس این افراد رو تو وبلاگ ها منتشر کرد تا همه ببینند و به عنوان یه قهرمان بین المللی معرفی بشن و کسی یادش نره کار ارزشمند اینارو
  در عین حال که این شناخته شدن کار رو برای دولت ها در جهت مجازات سخت می کنه
  امیدوارم انونیموس، لالزسک و دیگر همکارانشون هم برای دفاع از این افراد و خصوصا این دو نفر یه کاری بکنن
  واقعا باید فکر کنیم که اگه جای اینا بودیم این کارو می کردیم یا نه و اگه نمی کردیم چی کار باید کرد که اگر در آینده جای اینا قرار گرفتیم مثل اینا رفتار کنیم چون افتخاری از این بزرگتر نیست به نظر من

  • جادی

   آره خیلی هم شرمنده که درست نتونستم بنویسم.حتما باید بیشتر بنویسم. من یک مشکلم رو فهمیدم: توی یکسری مسایل مهم هی صبر می کنم که یک چیز کامل و مفصل و خوب بنویسم ولی هیچ وقت این فرصت رو نمی کنم. باید استراتژی ام رو عوض کنم و توی این تیپ خبرها هی خبرهای ریز رو سریع بفرستم (: الان هم واقعا یک تسک برای خودم گذاشته بودم که حتما در این مورد یک چیزی بنویسم و همین کوتاه پر از عکس رو نوشتم. باعث شرمندگی است.

   • سیاوش

    منظور من بیشتر این بود که مهمه نوشته بشه و این داستان منتقل بشه و فراموش نشه
    حالا زودتر یا دیرترش در اولویت دومه
    بهرحال وبلاگت کیبرد آزاده و منبع مجسوب میشه برای علاقه مندان آزادی
    کاش بشه در مورد بحث فنیش هم تحقیق کرد، مثلا راه های فرار از دست این سیستم و اینا
    مثلا بحث استفاده از پی جی پی برای ایمیل ها یا موارد مشابه
    اگر چیز خوبی پیدا کردی من میتون ترجمه کنم تا منتشر کنی همه استفاده کنند
    ممنون

 • Faryad
 • Ara

  اینطور که پیداست من جزء معدود کسانی هستم که علیرقم مورد رسد حتمی واقع شدن این مورد براش مهم نیست!

  قبل از این که دیدم به این ماجرا رو براتون تعریف کنم دوست دارم این نکته رو یاد آوری کنم که شنود مکالمه تلفنی نداشتن (یه جورایی خوشبختانه!) این طور که پیداست فقط متادیتا یعنی مدت مکالمه با شماره طرف های مکالمه گزارش میشدن/میشن حالا در مورد اینترنت که به نظر من مهم تره ماجرا فرق داره

  حالا حرف اصلیم که چرا کل این ماجرا واسم مهم نیست:
  چه هدف امریکا از این نوع جاسوسی جلو گیری از عملیات تروریستی باشه چه کلا از بیخ همه فراماسون و شیطانی و از این حرفا باشن، چون اطلاعات به صورت فله ای پردازش میشده و میشه، این برای طرف مورد پردازش واقع شده تجاوز به حریم خصوصی محسوب نمیشه(یا حداقل نباید محسوب بشه!) حالا چرا این حرف رو میزنم؟
  دلیلش اینه که مثلا من آرا رضایی چون دارم توسط یه کامپیوتر رسد میشم اسمم ویا هر کاری که میکنم (چه سرج پورن چه بازنویسی کلام حق) برای اون کامپیوتر با یه مشت عدد فرقی نداره… موقعی من مهم میشم که کار های رادیکالیی انجام داده باشم (یا بدم) که برای اون کامپیوتره خطر محسوب بشه اون موقع هست که اسم “من نوعی” به گروه های انسانی گزارش میشه…
  از اونجایی که تعداد آدم کش ها و تروریست ها بین ما خواننده های وبلاگ جادی کمه پامون به این مرحله ی رسد توسط گروه انسانی نمیرسه درنتیجه شما هم لازم نیست نگران چیزی باشین، حالا اگه دنبال بهونه برای گیر دادن به کسی هستین بحث چیز دیگه ای هست

  در آخر این که اون گروه های انسانی هم لول های مختلف دارن که لازم ندیدم در موردشون توضیح بدم فقط بدونین که سطح های مختلفی درکار هست