تاثیرات زیست محیطی بیت کوین:‌ هر تبادل پول برقی به اندازه یک هفته یک خونه آمریکایی مصرف می کنه

بیت کوین که دیگه نیاز به توضیح نداره (+ و + و +) ولی اکثر مایی که از بیت کوین حرف می زنیم، حواسمون نیست که تاثیر این حجم از پردازش روی محیط زیست، مصرف انرژی و توسعه چیه. در حال حاضر قیمت بیت کوین در حوالی ۷هزار دلار می چرخه و میدونیم که روش به دست آوردن سکه حل یک معمای ریاضی بسیار سخت است. آدم ها برای اینکه بتونین معما رو حل کنن و یک سکه ۷هزار دلاری به دست بیارن دائما دارن کامپیوترهای قوی یتری می خرن و قوی تر و قوی تر. و وقتی می گیم قوی، یعنی پر مصرف تر و پر مصرف تر.

الکس وریس (که عنوان مد روز دیجیکونومیست رو برای خودش استفاده می کنه) محاسبه می کنه که با قیمت های فعلی برای افراد به صرفه است تا توانی برابر ۲۴ تراوات ساعت رو مصرف کنن؛ عددی تقریبا برابر مصرف سالانه کل کشور نیجریه با ۱۸۶ میلیون نفر جمعیت.

همین محاسبه نشون می ده که برای هر یک تراکنش مالی در زنجیره بیت کوین،‌نیاز به ۲۱۵ کیلووات ساعت برق است (با توجه به تقریبا ۳۰۰هزار تراکنش روزانه) که برابر عددی نزدیک به مصرف یک هفته هر خونه در آمریکا می شه.

بیت کوین طراحی شده که ناکارا باشه چون لازم داریم که با شروع از بی اعتمادی، به اعتماد برسیم. در صورتی که تنها به خودتون و چند قانون (نرم افزار) اعتماد داشته باشین، لازمه هر چیزی که اتفاق می افته رو خودتون هم بررسی کنین و این دقیقا کاری است که هر نود بلاک چین بیت کوین می کنه.

این شیوه ساخت اعتماد بر پایه بی اعتمادی به همگان، بسیار انرزی بر است و در دوران مسائلی مثل تلاش برای صرفه جویی در مصرف انرژی و مشکلات زیست محیطی متنوع و گرمایش زمین و غیره، انتخابی عجیب. ولی فعلا که داره کار می کنه چون به آدم ها پول می رسونه و اونها رو کمی از دست دولت ها نجات می ده ولی لازمه هزینه های زیست محیطی اش هم درک بشه.

راستی.. همونطور که عکس بالای مطلب می گه، این چهارشنبه از ساعت ۶ تا ۸ در گیک‌آپس مرتبط با بیت کوین من هم جزو پنل هستم. ۲۴ آبان ۹۶، ساعت ۱۸ تا ۲۰، تهران – یوسف آباد – میدان سلماس – خیابان فتحی شقاقی – نرسیده به بیستون – پلاک ۸۶ – سرای محله جهاد.

 • همونیکه مشورت ترجمه میخواست

  ثبت نام نکردیم هم راهمون می‌دید یا مثل همایش پایتون حتما باید رزرو کنیم جا رو؟

 • صفا

  بر کدام اساس، با چه برهان؟ و منطبق بر کدام محاسبه چنین فرمایشی رو منتشر فرمودید؟
  بنده امریکای شمالی زندگی میکنم. حدودا 7 ماه هست که دارم Bitcoin و سایر Alt coin های موجود با تقریبا تمام آلگوریتمهای مشهور SHA256 ، Scrypt و X11 که دستگاه های ماینر قوی توی بازار دارند، ماین میکنم. چنانچه مستحضرید، “ماین کردن” در واقع همان پردازش یا رمزگشایی انتقالات هست…. پر مصرف ترین ماینر بنده حدودا 1250 وات بر ساعت برق میکشه! و با در نظر گرفتن بالاترین “دشواری” (دیفیکولتی) یک بلاک از بزرگترین عدد دیفیکولتی (که همانا متعلق به بیت.کوین هست) حدودا 1 ساعت و 10 دقیقه ست (در لحظه نوشتن این دیدگاه)
  علاوه بر این بیشتر منازل امریکایی از baseboard های الکتریکی بعنوان منبع حرارت استفاده میککند که هر بیس.بورد حدودا 2 تا 3 کیلووات در ساعت برق میگیره!!!! به همین علت پول قبوض برق در زمستان امریکا متوسط 400 تا 600 دلار هست.

  حالا حرارت تولید شده توسط دستگاه ماینر در امریکا بعنوان منبه حرارت و بجای بیس بورد استفاده میشه!!!!!

  یعنی چون هر اتاق مجهز به تترموستات دیجیتال هست، دمای تنظیم شده رو حرارت دستگاه تامین میکنه و بیس بوردها عملا روشن نمیشند

  بدین ترتیب ما بیس بوردهایی داریم که دارن بیت.کوین ماین میکنند!!! و صرفه جویی زیادی هم میشه در مصرف انرژی

  حالا علاقمندم ببینم شما بر کدوم اساس چنین ادعایی دارید

  • هادی

   سادست، فقط شما نیستی که داری بیت کوین بعدی رو ماین میکنی ولی فقط یک نفر بیت کوین بعدی رو بدست میاره.

 • آریا

  سلام،
  می خواستم بدونم آیا از این برنامه فیلم هم تهیه شده؟ اگر فیلم تهیه شده، خیلی ممنون می شم که اون رو روی وب آپلود کنید و لینکش رو بزارید.
  با تشکر فراوان