رادیو گیک شماره ۳۱ – سازش می کنم الو… سازش می کنم یا شات دان شدن دوست و برادر آمریکا

یک شماره کوتاه از رادیو گیک که بهانه اش فقط یک آهنگه از خانم گیتا. تا خانم گیتا تلفن رو جواب می ده و سازش می کنه، ما هم نگاهی می ندازیم به چند سوال در مورد شات دان شدن دولت آمریکا تا به عنوان یک گیک معنی حرف‌هایی که دور و برمون می زنن رو دقیق‌تر از اکثریت درک کرده باشیم. این شماه و این شماره ۳۱ رادیو گیک. فراموش نکین که رادیو گیک یک ایستگاه رادیویی نیست. رادیو گیک یک حرکتگاه رادیویی است!

دانلود نسخه ام پی تری
دانلود نسخه آزاد او جی جی

و اگر یکی دیگه براتون تشخیص می ده چی رو باید ببینین و چی رو نباید بشنوین:

دانلود نسخه ام پی تری از یک سرور دیگه
دانلود نسخه او جی جی از یک سرور دیگه

و اینم برای محمد که رییس شبکه اش نمی ذاره پسوندهای مدیا رو دانلود کنه (فرمت فشرده شده):
دانلود نسخه ام پی تری فشرده شده از یک سرور دیگه

اما این هفته..

رادیو گیک روی ساوند کلاود

(:

مشترک رادیو گیک بشین


آر اس اس رادیو گیک

اپلیکیشن اندروید رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

رادیو گیک در ساوند کلاود

اخبار

خب.. راستش این شماره اصلا فقط به یک دلیل درست شد! خانم گیتا و این آهنگش! [یک تیکه از آهنگ] ولی خب گفتم در مورد چاشتا لوشکا با آمریکا که نمی شه حرف زد، حداقل در مورد شات دان شدن آمریکا حرف بزنیم چون به قول اون دوستمون این آمریکا هم که به ما رسید پولش تموم شد شات داون شد حالا ما لابد باید از کمیته امداد امام براش کمک بفرستیم. سوال جواب‌های خوبی رو از مقاله «شات دان شدن آمریکا: راهنمایی برای غیرآمریکایی‌ها» رو براتون می خونم اول.

gita

لطفا توضیح بدین که چه اتفاقی افتاده
دولت آمریکا شروع کرده به تعطیل کردن سرویس‌های غیرحیاتی‌اشت. صدها هزار کارمند این خبر رو دریافت کردن که باید به مرخصی‌های اجباری بدون حقوقی برن که معلوم هم نیست چقدر طول بکشه. این شات دان نیمه شب اتفاق افتاده و احتمالا تاثیر مهمی توی بزرگترین اقتصاد جهان خواهد گذاشت

چرا؟

خب دولت فدرال چاره ای نداشته. سال مالی آمریکا توی سی سپتامبر تموم شده ولی سیاستمدارها هنوز نتونستن روی بودجه سال بعد توافق کنن. حتی مذاکرات در مورد یک بودجه موقت هم به نتیجه نرسیده و بدون توافق روی بودجه اول توی کنگره و بعد توی سنا هیچ روش قانونی برای حقوق دادن به کارمندهای دولت وجود نداره.

چرا نمی تونن بودجه رو تصویب کنن؟

طبق قانون اساسی آمریکا، رییس جمهور نمی تونه به تنهایی قانون تصویب کنه و با وجودی که هفته‌ها هست صحبت می کنن، جمهوری خواه‌ها هنوز با قانونی پیشنهادی باراک اوباما تحت عنوان Affordable Care Act که یک جور بیمه مدنی برای همه است در برنامه بودجه ارائه شده به سنا موافقت نکردن.

مجلس نمایندگان توسط حزب جمهوری خواه اداره می شه که با حضور تی پارتی، مخالف جدی برنامه تامین اجتماعی اوباما هستن. اونها سعی کردن با عدم تصویب بودجه، به رییس جمهور فشار بیارن. در مقابل سنا که تحت کنترل دموکرات‌ها هست طرف اوباما رو گرفته و برنامه رو تصویب نکرده و به مجلس نمایندگان برگردونده.

آیا شات دان یعنی کل دولت تعطیله؟

نه اصلا. این ایده آنارشیست‌ها یا لیبرال‌های اکستریم که دولت کلا تعطیل بشه عملی نشده. سرویس‌های حیاتی مثل تامین اجتماعی و غیره هنوز کار می کنن. همچنین ارتش آمریکا به عملیاتش ادامه می ده و اوباما در روز دوشنبه یک قانون رو امضا کرده که اجازه می ده نیروهای ارتش توی افغانستان هنوز حقوق بگیرن. ولی صدها هزار کارمند غیر حیاتی (از کارمندهای پنتاگون تا پارک‌های ملی تا ناسا) مجبورن به مرخصی‌های بدون حقوق برن.

و بعدا چی می شه؟

سیاستمدارهای واشنگتن دوباره دیدار می کنن تا با چونه زنی به یک نتیجه برسن. سنا احتمالا تاکید می کنه که اوباماکر حذف نخواهد شد و چون نتیجه جدیدی نمی گیرن کارمندهای دولت کماکان بدون حقوق می مونن. یک گزینه هم تصویب یک بودجه موقت است ولی احتمالا اوباما طرفدار اون نیست چون فقط مشکل رو به چند هفته دیگه موکول می کنه.

اینکار برای آمریکا چقدر ضرر داره ؟

اگر آدم ها حقوق نگیرن، خرج هم نمی کنن. یک مشکل هم ناتوانی آدم‌ها در پرداخت پول‌های مهم مثل بهره وام‌ها یا قرض بانک‌ها است. یک موسسه تحقیقاتی تخمین زده این جریان روزانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار به اقتصاد آمریکا ضرر می زنه.

جواب درست‌تر وابسته به اینکه جریان چقدر طول بکشه. همون تحلیل می گه که یک شات دان دو هفته ای احتمالا ۳دهم درصد از GDP آمریکا کم می کنه ولی اگر این جریان یک ماه طول بکشه، جی دی پی ۱.۴٪ پایین خواهد اومدم.

قبلا هم این اتفاق افتاده؟

این اولین شات دان بعد از ۱۹۹۵ است. زمانی که بیل کلینتون و نماینده‌ها نتونستن در مورد بودجه سرویس‌های فدرال به توافق برسن. اونبار این جریان ۲۸ روز طول کشید. در دهه ۱۹۸۰ این جریان حتی مرسوم‌تر بود و هر بار چند روزی به طول می‌انجامید. در مجموع دولت آمریکا ۱۷ بار این موضوع رو تجربه کرده.

چرا این توی بقیه کشورها پیش نمی یاد؟

شات دان شدن نتیجه پروسه دموکراتیک آمریکا است. رییس جمهور به شکل همزمان رییس دولت و ریس دولت فدراله بدون اینکه داشتن اکثریت در سیستم‌های قانونگذاری براش تضمین شده باشه. شخصی توضیح بدم…

بازارها چطور به این جریان واکنش نشون می دن؟

تا اینجا که ترسی نبوده. سرمایه گذارها معتقد هستن که شات داون کوتاه مدت خواهد بود. البته قیمت دلار کمی کاهش پیدا کرده – تقریبا نیم سنت در مقابل ارزهای دیگه.

نامه ها

مهدی
الان یهو یاد اون پادکستت افتادم که توش در مورد اون یارو که ماشین زمان ساخته بود صحبت کرده بودی. یارو گفته بود شیش ماه دیگه همه شادیم الانو میگفت؟ بنده خدا بیراه هم نگفته بود ‎:D ‎:P

[یادم رفت اسم مهدی رو بگم.. یعنی کلا بخش نامه ها نخوندم و همینطوری تو صحبت ها اشاره کردم به جریان]

بخش آخر

[کمی آهنگ]

اما بذارین توضیح بدیم که چه بخش های از آمریکا تعطیل شده.. خیلی بامزه است.. خلاصه اش شبیه همون جریان خلاصه ادیان است که هر چی خوبه ممنوعه (: اینجا هم هر چی چیز باحاله تعطیل شده. نیویورک تایمز آمار می ده.

و در بخش آخر این رادیوی تخصصی کوتاه که خانم گیتا باعثش بودن هم صحبت مقاله اسلیت رو می خونم از ستون عالی «اگر اونجا اتفاق افتاده بود».. این ستون جالب توی اسلیت به اخبار نگاه می کنه ولی به شکلی که اگر توی اون یکی کشور اتفاق افتاده بودن چی می شد.

واشنگنتن، ایالات متحده – نشانه دیگری از شکست سیاست‌های اقتصادی در خیابان‌های پایتخت به چشم می خورد. ارتشیان یونیفورم پوش هنوز اعلام حکومت نظامی نکرده‌اند ولی بازداری صرافی‌ها از خرید اسکناس‌های سبزرنگ نشانگر تغییری هستند که در راه است.

دوشنبه شب گذشته در میان هوای خنک پاییزی، رسانه‌ها مجبور به اعلام این خبر شدند که دولت فدرال قادر به تامین هزینه‌های خود نبوده، تعطیل می‌شود؛ نمونه‌ای آشکار از ناتوانی اقتصادی این جمهوری رو به زوال.

حاکمان چند شاخه این جمهوری در تنگنای تفاوت‌های نظری در مورد شیوه اداره دولت، نتوانستند به توافقی اقتصادی در مورد بودجه برسند و ساده‌ترین وظایف یک حکومت را معلق گذاشتند. هرچند که در گذشته نیز بارها این اتفاق تکرار شده بود اما مخالفان باراک اوباما و برنامه‌ بلندپروازانه‌اش مبنی بر رساندن همه ساکنان این کشور به سطح استاندارد بهداشت بین المللی، تصمیم گرفتند تا بار دیگر رییس جمهور را وادار به کرنشی اجباری و کوتاه آمدن از برنامه‌اش بکنند.

اوباما که شش سال است سکان هدایت کشور را در دست دارد حالا در موقعیتی گیج کننده قرار گفته. او با وجود کنترل کامل بر سکان‌ هدایت کشور و داشتن بازوهای اجرایی مانند سیستم شنود فوق پیشرفته ای که بسیاری از ساکنان کشور را زیر نظر دارد و امکان انجام عملیات نظامی در سراسر جهان و کشتن مخالفان در کشورهای مختلف با هواپیماهای کنترل شونده از راه دور، از چرخاندن چرخ ابتدایی ترین موسسات کشور مانند پارک‌های ملی و موزه‌ها نیز ناتوان شده.

رهبری این کمپین گسترده مقاومت در برابر رییس جمهور را سناتور تد کروز بر عهده دارد – فاندامنتالیستی جوان از منطقه تگزاس. کروز این مقام را با سخنرانی آزادی که به مدت ۲۱ ساعت در کنگره انجام داد کسب کرده. سخنرانی‌ای که با اشارات به نقل قول‌هایی از فیلم‌های علمی تخیلی و کتاب‌های کودکان اشاره‌ای مستقیمی بود به شهامت و فداکاری یک رهبر در راه یک هدف. این حرکت توجه رسانه‌ای عظیمی جلب کرد هرچند که بسیاری از مخاطبین رسانه‌ها، متوجه هدف سیاسی او نبودند.

هرچند که اکثر ناظران، انتخابات اخیر ثروتمندترین کشور جهان که حالا به خاطر به پایان رسیدن پول دولت شات داون شده است را آزاد و منصفانه ارزیابی کرده‌اند، بحران فعلی این سوال را پیش آورده که آیا دولت صلاحیت و توان اداره این کشور ۳۰۰ میلیون را داراست یا خیر. این سوال با در نظر گرفتن زرادخانه کشتار جمعی ای که این کشور در جای جای جهان ایجاد کرده اهمیت بسیار بیشتری هم پیدا می کند.

خود آمریکایی‌ها هم شروع کرده اند به پرسیدن سوالاتی سخت. برای مثال راننده تاکسی ای که خبرنگار ما را به فرودگاه می‌رساند حین رانندگی در روی اسفالتی که به خوبی مرمت نشده بود پرسید «آیا سیاستمدارها متوجه هستند که دارند با کشور و مردمش چکار می کنند؟»

موسیقی

اصولا این شماره درست شد به خاطر این موسیقی! لبخند بزنین با خانم گیتا و آهنگ الو الو الو الو.. خواهش می کنم الو! خواهش می کنم… سازش می کنم الو! سازش می کنم.

 • درود جادی جان!
  این پست رو که فرستادی یادم افتاد که چند شب پیش خوابت رو دیدم! با توجه به اینکه از نزدیک نمی‌شناسمت و «گیک» هم محسوب نمیشم و خوابم هم یادم نیست چی بود! اما این احتمالا نشانه تاثیر عمیقی هست که روی خواننده های قدیمی ات میگذاری. خواستم بگم کیپ گویینگ و یک پیشنهاد برای شعار برنامه: چطوره بجای حرکتگاه بگذاری پویشگاه رادیویی، اسم مصدر پوییدن و فارسی سره و روان و آهنگین و از این صحبتا خلاصه.

  • جادی

   هه هه… مرسی از خواب دیدن (: به قول یک دوست قدیمی. در مورد شعار هم آره ایده خوبیه. رادیو گیک یک ایستگاه رادویی نیست، یک پویشگاه رادیویی است (:

 • فاطمه

  خسته نباشید.ممنون بابت رادیوی عالی‌ات.
  جسارتا لینکی که به ستون «اگر اونجا اتفاق افتاده بود» مربوطه، اشتباهه.

  • جادی

   مرسی از تذکر. اصلاح کردم.

 • حسین

  جادی جان حیفم اومد کامنت نذارم. دمت گرم و ممنون بابت رادیو گیگ بابت وبلاگ خوب بابت مطالب خوب
  دوباره ممنون

 • جمشید

  سلام جادی
  مردم از خنده!
  البته همچین هم نمردم ! الان که دپرسم یه لبخند ملیح نشسته رو لبام و این خودش در این اوضاع یعنی قهقهه!!!
  جزو زیباترین سرآغاز های رادیو بود که تا الان ازت شنیدم…
  شاد باشی

 • هی پسر
  فاویکن عوض شده
  :-D

 • ها ها

  از این به بعد جمع آوری کمک های مردمی برای قحطی زدگان آمریکا :))

 • سجاد

  درود بر جادی عزیز؛ عالی بود. اولش که کلی خندیدم. باقی هم اطلاعات خیلی خوب بود مخصوصن برای کسایی که زیاد پیگیر نبودن

 • reza

  سپاس جادی،خیلی عالی بود.یک طنز جالب همیشه تو رادیو هست که خیلی ازش لذت میبرم.

 • nixmd

  جادی جان میدونم الان من بدم. ولی میشه یه کمی در مورد دولت فدرال توضیح بدی و بگی اصلا چی هست و چه فرقی با دولت معمولی داره؟

  • جادی

   تو الان بدی؟ (: چرا؟ چی شده؟ چون سرچ نکردی؟ دولت فدرال توی کشورهای فدراتیو معنی داره. مثلا ایران رو در نظر بگیر. ما الان یک حکومت مرکزی داریم که برای همه تصمیم می گیره. نماینده ای که من تو تهران انتخاب کردم برای سیستان بلوچستان هم تعیین تکلیف می کنه (حینی که نماینده سیستان بلوچستان داره سعی می کنه رو قوانین کلی تاثیر بذاره) اما در مقابل اگر ایران فدرال بود هر بخش فدرال (مثلا هر استان) برای خودش تصمیم می گرفت و دولت فدرال (دولت کلی که همه این فدراسیون ها زیر نظر اون هستن) فقط به کارهای خیلی مهم که باید مرکزی باشن می پرداخت (مثلا چاپ پول، اعلام جنگ، … ، و حالا بیمه های عمومی). این سیستم خوبیش اینه که توش قوانین نسبی می شن و زیر نظر مردمی که قراره قانون بهشون اعمال بشه. مثلا چون توی تهران نماینده ها تصمیم می گیرن مدرسه ها فقط به فارسی باشه، یک بچه ترک که اصولا فارسی حرف می زنه مجبور نیست یکهو تو مدرسه خوندن نوشتن فارسی یاد بگیره یا چنین چیزهایی. بخصوص برای کشورهایی با پراکندگی فرهنگی زیاد، این قوانین فدرال کمک کننده هستن و دولت فدرال فقط برای چیزهای خیلی بزرگ تصمیم می گیره.

   ویکیپیدیای صفحه نظام فدرال آمریکا می گه:

   در قانون اساسی ایالات متحده آمریکا با صراحت برنظام فدرالی تصریح شده و یک نوع تقسیم کار مشخص میان دولت فدرال و دولت‌های ایالتی درنظر گرفته شده است. در حقیقت هر ایالت در امور داخلی خود دارای اختیارات کامل است و صرفاْ در امور خارجی، ارتش، ضرب و چاپ سکه و اسکناس واعلان جنگ به دولت فدرال اختیار داده شده است. البته طی دو قرن گذشته بویژه بعد از اجرای طرح‌های رفاهی، اختیارات و مسئولیت دولت فدرال در امور اجتماعی و اقتصادی افزایش یافته است. اما در مقایسه با دیگر کشورها، دولت فدرال آمریکا از نقش به مراتب کمتری در امور داخلی ایالت‌ها برخوردار است.

 • فرنباز

  خسته نباشی جادی
  مثکه اون لینکی که برای محمد گذاشتی به ۴۰۴ ختم میشه

 • Milux

  مثل همیشه خوب. جادی ممنون که وقت میذاری (:

 • ر. سرگردان

  − جادی،کتابت رو در iiketab-دات-کام ثبت کن! (توی سایتش عبارت «کتابی برای چاپ دارم؟» رو Ctrl+F بگیر)
  −− کدوم کتاب؟
  − کتاب زندگی نامه توروالدز رو می گم :)
  −− این سایته چی هست حالا؟
  − توضیحاتش رو اینجا بخون: http://ow.ly/pvulE

 • اصلا حسش نبود رادیو رو دانلود کنم :)) ( چون کوتاه بود ) فقط نوت ها رو خوندم ، اطلاعات واقعا خوبی بود ، خیلی ممنون .

 • mostafa

  شُکه شدم!! خوبی جادی؟
  دو تا رادیو تو کمتر از یه هفته!! :)

 • محمد حسین

  طنز جالبی بود
  ولی ربط ش به دنیای گیک ها چی بود که از رادیو گیک پخش شد ؟؟؟

  • جادی

   یک مقاله خیلی خیلی وقته تو صف خوندن مونده.. در این مورد که گیک ها باید از دنیای اطراف خبرداشته باشن و اتفاقا بهترین آدم ها هستن برای دونستن وقایع سیاسی اطرافشون. باید تنبلی نکنم و اونو بنویسم.

   • احسان

    به شدت این قضیه گیک و سیاست رو موافقم.
    البته بهترین افراد شاید درست نباشه ولی چون معمولا افراد باهوشی هستن….

 • مستر پی اچ پی فاکس

  سازش میکنم :)

 • samer

  ممنون از رادیو گیک
  یک نکته میخواستم بگم که بی زحمت پلیر رو جوری تنظیم کن که تا پلی رو نزدیم چیزی لود نکنه. اینجوری حجم ما هم که میخوایم دانلود کنیم از بین نمیره
  ممنون

  • جادی

   از نظر فنی می دونی چطوریه؟ کسی می دونه؟ وگرنه باید بذارم تو برنامه که پیدا کنم چجوریه بعد اینکار رو بکنم

   • samer

    فکر میکنم توی تگ audio باید preload=”none” رو اضافه کنی

    • جادی

     مرسی. به شماره قبلی اضافه کردم و روی شماره های بعدی هم می ذارم.

     • samer

      خواهش می‌کنم. یه دونه‌ای

 • ZAK

  سلام

  این الو الو منم مزاحم تلفنی چه سوژه ایه :دی

  جادی از کجا دانلودش کنم ؟

  • جادی

   یک آهنگ قدیمی است از سندی که زمانی خیلی هم مشهور بود. احتمالا باید بتونی پیداش کنی: مزاحم تلفنی سندی

 • Vahid

  یک سرور دیگه هم که فیلتره
  لینک ام پی تری فشرده شده هم خرابه

 • رضا

  تو روحت جادی :))))
  این آهنگ و مناسبتش خدا بود …. کلی خندیدم
  البته دلیل اینکه این کامنت رو امروز گذاشتم بخاطر اینه که من تازگیا شدم خواننده وبلاگت … کل رادیوها رو دانلود کردم تو موبایلم داشتم گوش میدادم از شماره صفر تا اینکه امروز رسیدم به این شماره ات
  از انرژیت و از سوادت لذت می برم …
  خدا قوت