پستان‌های بزرگ و پیدا کردن پسورد دوستان در فیسبوک

facebook_hack

بازهم یک گول اینترنتی و میلیون‌ها جوونی که سر کار میرن. نه ویروسه و نه هک. یک کلاه برداری بانمک است از دوستانی که مشکلشون فقط نداشتن سواد فنی نیست. خلاصه داستان اینه که پیامی در فیسبوک دست به دست می شه به این مضمون:

بشتابید! یک روش پیدا شده که پسورد هر کس که می خواین رو باهاش به دست می یارین و مهندس های فیسبوک هم هنوز نتونستن جلوش رو بگیرن و خیلی هم ساده است و من با عکس و فیلم و غیره بهتون می گم باید کجا چه کدی رو کپی پیست کنین تا پسورد هر کسی که می خواین رو به دست بیارین

کسانی که این رو تست کردن رو نمی شه فقط به خاطر تلاش برای به دست آوردن پسورد من و شما، تخطئه کرد یا کنار گذاشت یا مسخره کرد. ما یک عمر در مورد «هکرها» و قدرت های جادویی شون حرف زدیم و حالا به یک نفر گفتیم «می خوای هکر بشی؟ بدو بیا اینکارها رو بکن» و دور از ذهن نیست که طرف قلقلکش بیاد. ولی به این دلیل می شه به درک صحیح این آدمها از دنیا شک کرد: نداشتن تفکر انتقادی.

ندونستن و درک نکردن تکنولوژی یک چیزه و نداشتن تفکر انتقادی یک چیز دیگه. مثلا اگر ما بخوایم داستان اون بچه سوری که قبل از مرگ گفته بود «همه چیز رو به خدا می گم» رو به این شکل تعریف کنیم که «ارتش آزادی بخش سرش رو بریده و قبلش اون بچه اینو گفته» نشون می دیم که تفکر انتقادی نداریم و نمی فهمیم که یک بچه قبل از بریده شدن سرش جمله قصار نمی گه و اگر بگه اون قاتل بیرحم نمی یاد اینو تعریف کنه و اگر هم جلوی کس دیگه ای بوده کل اونها هم قتل عام شدن و فرصت نداشتن از بچه پیش از بریده شدن سرش عکس بگیرن و ثبت کنن که چی می گفته. چنین آدمی که تفکر انتقادی براش ممنوع بوده نمی تونه بفهمه که داستان توی ذهنش، قلب ماجرای واقعی است. این آدم همون آدمی است که زیر یک عکس تار عدد ۶۹ رو کامنت می ذاره تا شاید تغییر کنه بدون اینکه فکر کنه آیا تا به حال در فیسبوک عکسی دیده که بنا به کامنت خاص، تغییر کنه و اصولا اگر تغییر کنه فقط برای من عوض می شه یا برای همه و چطور تا الان عوض نشده؟ عجیب هم نیست. ما نباید تفکر انتقادی داشته باشیم چون وظیفه ما این بوده که قبول کنیم یک نفر می تونه هاله نور داشته باشه و دانش آموز تو زیرزمین انرژی هسته ای بسازه و بچه تو بغل مادرش به اسپانیایی بگه این محمودی احمدی نژاده. مشخصه که نباید تفکر انتقادی داشته باشیم وگرنه الان که اعلام شده اون آدم بده و اصلا انحرافی بوده ممکن بود بپرسیم «پس چطور شد که در خواب مقدسین ایشون تایید شده بودن؟»

ماجرای فیسبوک هم دقیقا همینه. ما تفکر انتقادی رو یاد نگرفتیم. ما حق داریم تکنولوژی رو بلد نباشیم. همه قرار نیست مکانیک ماشین باشن ولی انتظار می ره هر کس که ماشین سوار می شه در مقابل این ادعا که «یک روش اومده که هنوز کارخونه سایپا نتونسته جلوش رو بگیره و خیلی هم تعجب کردن که چطوری ممکنه. روشه اینه که اگر بری تو فلان صندوق پنجاه هزار تومن بندازی شب یه پراید جلوی خونه ات ظاهر می شه» موضع بگیریم. این ادعا درست مثل اینه که بگیم «یک روش پیدا شده که می شه باهاش پسوردهای فیسبوک رو دزدید و همه هم بلدن» و طرف به ذهنش نرسه که :

 • اگر همه بلدن و دوستانم منو دعوت کردن و بهم خبر دادن پس چطوریه که هنوز می تونم به فسبوک لاگین کنم؟
 • مگه فیسبوک اداره است که مثلا الان وقت اداری تموم شده و رفتن چنین باگی رو فردا سر فرصت حل کنن؟ خب فیسبوک رو کلا خاموش می کردن
 • اگر اصولا چنین چیزی هست اصلا چرا اومدن به من می گن؟ من خیلی مهمم؟
 • اصلا یعنی چی هنوز نتونستن جلوش رو بگیرن؟ مگه اسکولن؟! مگه خودشون اینو ننوشتن؟ مگه نمی شه حداقل این تیکه اش رو قطع کنن که اصلا کار نکنه؟
 • و درنهایت اگر چنین چیزی کار کنه چطوری سنگ رو سنگ فیسبوک بند شده؟

و کلی سوال دیگه که فقط فکر کردن به یکیشون می تونه باعث بشه اصولا این جریان رو جدی نگیریم.. اما ما تفکر انتقادی نداریم و همیشه فکر می کنیم یک چیز بسیار هیجان انگیز در جریانه و ما به شکل اتفاقی یا بر اساس یک سرنوشت تاریخی خاص، درست در مرکزیت جهان قرار گرفتیم و فرصت عجیبی داریم که نصیب هیچ کس دیگه نشده (:

اوه! و البته نقش پستان های بزرگ رو هم دست کم نگیرین.. اکثرمون با خودمون می گیم اگر بالای این روش هک یک خانم است که پستان های بزرگی داره، احتمالا من باید هر کاری که این پست می گه رو بکنم چون همه می دونن که وقتی یک جنسی خیلی خوب باشه یا صفحه ای لازم باشه لایک زیادی بخوره یا هکری بخواد به من فرصت بده پسورد دوستام رو پیدا کنم، حتما فروشنده اون جنس، مدیر اون صفحه و شخص اون هکر باید یک خانم با پستان های بزرگ باشن؛ مثل همین ماجرای دزدی پسورد دوستان (:

facebook_hack_zoom

موخره: هیچ روشی در جهان برای پیدا کردن پسورد هیچ سایت مشهوری وجود نداره که توی وب نوشته باشن. تنها روش اینه که طرف رو گول بزنین و پسورد رو بده یا اینقدر کتکش بزنین که پسورد رو بده یا پسورد رو از طریق یک برنامه مخرب یا مدیر سیستم دزد یا چنین چیزی اش بدزدین.

موخره جمعه‌ای: بدن طبیعی زیباست. زشت ترین چیز در یک بدن تلاش برای اجرای افکت‌های فتوشاپ در دنیای واقعی است.

مرتبط:
مطلب خوب سایت توانا در مورد جنبه‌های فنی کار
قاعده بزرگتر: پول الکی از هیچ جا تولید نمی شه
اصل اول جادی: در مسابقه ای که شرکت نکرده‌اید، برنده نمی شین
دقیق ترین و کامل ترین آموزش هک کلاه سیاه: نفوذ به سرورها
دوگوله و فیسبوق : ما رسانه نیستیم، آدمیم

 • این عین جملت هست : “ماجرای فیسبوک هم دقیقا همینه. ما تفکر انتقادی رو یاد نگرفتیم.” ولی به نظر من مشکل تو تفکر نکردن هست نه نداشتن تفکر انتقادی.
  این نمونه و چندین نمونه مثل کامنت بزاری چراغ سبز میشه و …. اگه واقعن فکری در کار باشه هیچ کامنتی گذاشته نمیشه به امید سبز شدن و ….. مردم دارن مسخ میشن از فکر نکردن و عادت کردن به تقلید و ..

  • فرشاد

   آفرین! دقیقاً همینه که میگی! اصلاً تفکری وجود نداره که حالا بخواد انتقادی باشه یا تبعیت کورکورانه! متاسفانه خیلی از ماها خیلی تکنولوژی‌ها رو بدون دریافت فرهنگ اونها گرفتیم و نتیجه همینه…

 • اهورا

  بدبختی های دنیا از فکر کردن کم و فکر کردنه زیادیه! لازم نیست حتمن هکر باشی یا با زبان برنامه نویسی و … آشنا باشی کافیه یه کم فکر کنی
  ممنون

  • matin

   آقا میشه توضیح بدی فکر کردن زیاد چه مشکلی به وجود آورده؟

 • علی

  دست مریزاد :) از دیروز تا حالا دارم فک می‌کنم چه جور این رو توضیح بدم. عالی بود و ممنون…

 • دقیقاً همین مشکل رو من با بیشتر دانشجوهام دارم. یعنی هنوز یاد نگرفتن یه خورده در حل کردن مسایل ریاضی از منطق ریاضی کمک بگیرن. مثلاً وقتی در حین حل کردن یه مساله ریاضی، به یه عبارت مجهول منفی، زیر یه رادیکال با فرجه زوج می‌رسن، بدون فکر کردن ازش رد می‌شن. در صورتی که باید بدونن که چنین چیزی در محدوده اعداد حقیقی، غیرممکنه
  و یه جایی از کار رو اشتباه رفتن.
  توی این پست از وبلاگم، بیشتر در مورد این موضوع نوشتم:
  http://panevis.ir/?p=353

 • xnlıɯ

  هاهاها باحال بود. کلی از مشکلات ما بخاطر فکر نکردنه.
  اینو توی فیسبوک دیدم. بنظر من توی این موارد امکان آسیب رسیدن به اجرا کننده اسکریپت بیشتر از هدفه.
  خیلی از اونایی که ۱ روزه میخوان به قول خودشون هکر شن، هک میشن.

 • ahmad

  ممنون از مطلب اما من با این پاراگراف مشکل دارم.

  موخره: هیچ روشی در جهان برای پیدا کردن پسورد هیچ سایت مشهوری وجود نداره. تنها روش اینه که طرف رو گول بزنین و پسورد رو بده یا اینقدر کتکش بزنین که پسورد رو بده یا پسورد رو از طریق یک برنامه مخرب یا مدیر سیستم دزد یا چنین چیزی اش بدزدین.

  شما به عنوان یک هکر هیچوقت نیابد بگی هیچ راهی وجود نداره!

  • جادی

   بله بله.. چون مخاطب عام داشت اینطوری نوشتم. درستش اینه که «هیچ راهی که توی اینترنت توضیح داده باشن و هنوز کار کنه برای هک هیچ سایت بزرگی وجود نداره. توضیحات مفصلتر رو توی بخش «مرتبط» توی اون مطلب «آموزش هک» گذاشتم (: بحث همینه که هیچ کس نمی تونه یک راه از وب معمول پیدا کنه که توش نوشته باشه چطوری می تونه یک چیز جدی رو «هک» کنه چون اگر کسی بنویسه در حدی که من و شما بفهمیم احتمالا مسوول فیسبوک هم اونو می بینه.

   البته متوجه منظورت بودم ولی گفتم اینا رو بنویسم که اگر کسی کامنت ها رو خوند اینها رو هم بخونه. الان یکی دو کلمه به مت ناصلی اضافه می کنم که درست باشه. مرسی

 • من همیشه کتاب دنیای سوفی رو دوست داشتم… اولین منبعی تا ۱۳-۱۴ سالگیم بود که بهم تفکر انتقادی رو یاد داد. یاد داد همه چیز رو از جمله اعتقاداتم رو به چالش بکشم.
  خیلی مهمه. خیلی!
  بهمون فرصت بودن چیزی جز ماشین جوجه کشی رو می‌ده!

  • بله بله، کتاب دنیای صوفی فوق العاده ای هستش، به طرز راحتی تو رو به تفکر و چالش وادار میکنه. توصیه میشه کسایی که نخوندن حتمن بخوننش

 • امین کمپانی

  یک جمله تو یکی از برنامه‌های مشهور تلویزیونی می گفتن که «آن چیز که باور کردنی نیست، پس باورش نکنید!!!»

 • حمید شکر

  سلام
  مثل همیشه عالی بود.
  معادل انگلیسی اصطلاح تفکر انتقادی چیه؟

 • حجت

  یک مثال دیگه از این چیزهایی که زیاد توی وب دیده میشه:
  پیام میاد که فیسبوک قصد داره که کاربرهایی که از اکانتشون استفاده نمی‌کنند رو حذف کنه. پس این پیام رو باید برای ۱۰ نفر بفرستی تا فیسبوک بفهمه که تو از فیسبوک استفاده می‌کنی!!!!!!!!
  از توی این جمله می‌شه پونصدتا خطا و اشتباه بیرون کشید! که اگه طرف یه ثانیه فکر کنه بیخیال میشه.

  یا این یکی:
  برو توی سایت pesiangulf.someUnknownWeblog.tk و رای بده به خلیج فارس!!!!!!! چون مسئولین ناسا میخوان تصمیم بگیرن که اسم خلیج فارس رو چی بذارن!!!! خلیج فارس یه درصد عقبه. زود برو رای بده!!

  البته اینو هم بگم که توی این چند سال اخیر اینقد چیزهای محیر العقول توی این مملکت دیدیم که واقعا بعضی چیزها با اینکه غیر قابل باور هستند، باز هم ممکنه که واقعی باشند، مثلا:
  امروز می‌شنویم که قراره مرغ دیگه گیر نیاد! شروع میکنیم به فکر کردن که میگه میشه؟؟ بعد میبینیم میشه!
  یا میگن: قراره دانشگاه‌ها تفکیک جنسیتی بشه. میگیم: مگه میشه؟ بعد میبینیم میشه.
  واسه همینه که وقتی میگن: قراره نمک نایاب بشه، یا قراره توی دانشگاه طرح زوج و فرد اجرا بشه، یا قراره تتلو رو اعدام کنن! یا چیزای شبیه به این، دیگه تفکر انتقادی و این چیزا خیلی به کار نمیاد!!! :)

  • حسين

   ياهوو!

 • زهرا

  والله من از اون دسته ادمهای که کامنت 69 میزارن یا اینکه کامنت میزارن که در ماشین توی عکس باز بشه و …. نبودم. و اصلا به فکر هک کردن و یا به امید پیدا کردن پسورد کسی هم گول نخوردم. ولی اینم که گفتین اونایی که توی این دام افتادن تفکر انتقادی ندارن خیلی بهم برخورد. بعد خیلی با خودم فکر کردم که دقیقا من چرا گول خوردم. دیدم من توسط چند تا از دوستا منشن شدم منتها به هیچ کدومشون وقعی ننهادم تا اینکه یکی از دوستانی که خیلی براشون احترما قائلم و قبولشون دارم من رو منشن کردم و در نتیجه منم تست کردم. اونم روی یوزر خواهر بیچاره ام :) که بلافاصله هم متوجه شدم که این یه دامه. خلاصه ته تهش به این نتیجه رسیدم که اره منم تفکر انتقادی ندارم منتها مشکل من برمیگرده یه اون قسمت که صرفا به اون دوستی اعتماد کردم که خیلی گنده بود تو ذهنم که اون هم متوجه شدم توی همین دام افتاده (از طرف کسی منشن شده بود که اصلا انتطار نمیرفت توی همچین دامی بیفته…)

  • جادی

   این نوشته منظورش این نیست که تک تک اون آدم ها تفکر انتقادی ندارن. بلکه اون جریان رو بهانه کرده بود برای اینکار. من کلی با دوستانم بحث کردم که لازم نیست کسی که اینکار رو کرده رو از لیست دوستان حذف کنین چون می خواسته پسورد شما رو پیدا کنه. خب اکثر آدم ها با علاقه و هیجان اینکار رو می کنن. حتی برای تست اینکه ببینن چی می شه. نوشته بالا با متوسط کار داره نه با تک تک افراد. اتفاقا من هم توسط آدم هایی منشن شدم که انتظار نداشتم (:

 • وفا

  بزار یکم مخ مخ مخالف شم باهات جادی.
  اون جمله ای که بچه گفته قصار نیست، یک باور ساده‌ست.
  امکان تعریف کردن اون جمله توسط قاتل زیاد نیست ولی وجود داره.
  امکان کشته نشدن سایرین زیاد نیست ولی ممکنه.
  اگه شما با جاوا اسکریپت کار کرده باشید و عملکرد افزونه های براوسر هارو هم بدونید که میدونید، پس باید بدونید که میشه عدد ۶۹ رو تو کامنت فیسبوق زد و عکس رو عوض کرد.
  میدونم در جواب خواهی گفت اینو برا مخاطب عام گفتی :D

  • جادی

   می تونی یک صفحه درست کنی برام بفرستی؟‌ به نظرم کماکان نمی شه من با کامپیوترم برم فیسبوق و ۶۹ رو کامنت بذارم و عکس عوض بشه. اگر می گی می شه می تونی برام مثال نقض بفرستی؟

   • حسين

    وقتی کاربر قبلش یک عدد توی کامنت میزاره بعد کامنتش تبدیل میشه به یک عکس یا لینک این پیش زمینه توی ذهنش ایجاد میشه که شاید 69 هم کامنت بذاره یک اتفاق خاصی بیافته. واقعا هم ممکنه ولی توی فیس بوک فعلن نیست این ویژگی. يا مثلن ممكنه يكي از استر اگ‌های فیس بوک باشه. چرا که نه

   • وفا

    http://en.wikipedia.org/wiki/Greasemonkey
    این افزونه‌ی فایرفاکسه. میشه اسکریپت برای فیس بوق نوشت و در صورتی که کاربر اون رو نصب کرده باشه، تغییری که میخوای رو تو فیس بوق به اجرا رسوند.
    شدنش میشه. فقط اینکار ارزش وقت گذاشتن نداره.

   • امیر

    یادش بخیر. اون موقع که اینا مد بود، اینو درست کردم فقط واسه کسایی که باورشون شده بود این کار اصلا شدنی نیست :| (پ.ن: این فقط یه شوخیه)
    http://mrking.persiangig.com/Facebook/mitra_nesta.htm

 • مسئله اصلی اینه که ما کلاً با هیجان و احساس خیلی بیشتر زندگی می کنیم تا با عقل. و در زندگی ای که همه هل داده میشن تا امشب رو به زور به فردا برسونن و همه فقط یک قدم با سقوط فاصله دارن این اتفّاقا خیلی طبیعیه. همه ما احساساتمون کاملاً دم دست و قابل غلغلک دادن هست. مثلاً فکر کن فردا مسابقه پرسپولیس و استقلال هست. که این دو حریف تقریباً در سطح همن و سالهاست با هم مسابقه میدن. بعد یه نفر (که کارشو خوب بلده) میاد میگه: خواهـــــــش می کنم، این دفعه مساوی نکنین. و نتیجه ش این میشه که ملّت بی خیال جدول و نتیجه و سابقه بازیها و همه چیز میشن و به جای این که با پلاکارد «زنده باد آندو» بیان تو استادیوم، بزرگ می نویسین:«خواهش می کنیم مساوی نکنین» !!!!! یعنی تا دو روز پیش، قبل از اینکه اون یه نفر دهنشو باز کنه هیچ کس یادش هم نبوده، ولی الآن مساوی نشدن تبدیل شده به اولویت اساسی مملکت!! حالا اگه بازی مساوی نمیشد، همه می گفتن چرا باختین؟؟؟؟ بعد کسی که متخصص «غلغلک» بود می اومد و از ضعفها صحبت می کرد…. جالبیش اینه که در اون صورت به هیچ وجه نمی شد به همون کسی که پلاکارد «مساوی نکنید» رو گرفته بود دستش ثابت کنی که تو کاری رو انجام دادی که اون می خواد!!!!!
  یعنی هیجانی زندگی کردن تبدیل شده به یه بخش «لازم» از زندگی ما. و ما همیشه باید اینطور باشیم، و فرق نمی‌کنه این به خاطر باخته یا مساوی، یا هک کردن و یا حتّی ضایع شدن. مهم اثبات و ابراز وجود هست و این باید از هر راه ممکنی ایجاد بشه. (مثل جریان مسی) و می دونین که، هیجان مثل اعتیاده، چون هورمونهای خاصی رو در بدن ترشّح می کنه. این مسئله همین طور هم منجر شده به آسیب‌پذیر بودن ما، که هر کسی با ایجاد هیجان لازم می‌تونه ازمون بهره‌برداری کنه.
  در ضمن، تا وقتی که این نوشته رو نخونده بودم اصلاً متوجه سینه‌ها نشده بودم :))
  پ.ن. میشه یکی لطف کنه و جریان این بچه سوری رو بگه؟ من دل اینکه ویدیو رو ببینم نداشتم..

 • MasMoos

  غالی بود جادی دمت گرم

 • نوید

  سلام جادی

  خیلی خیلی ممنون از نوشته ی خوبت :) جادی راستشو بخوای همه چیز به نداشتن دید انتقادی بر نمی گرده. قسمتیش هم بر می گرده به اعتماد کردن. اعتماد به فردی که منشن کرده.
  اگر اشتباه نکنم، اگر کسی منشن کنی، بعد اون کامنت پاک بشه، منشن شما هم از نوتیف های فرد منشن شده پاک میشهو فقط اگر فرد مخاطبتون از طریق ایمیلش نوتیف هاش رو چک کنه متوجه میشه که زمانی از طرف شما منشن شده. ولی چالشی که اینجا باهاش مواجه بودم این بود که چون حجم کامنت ها زیاد بود و این که نمی دونستم چه صفحاتی لایک خوردن نمیتونستم خیلی کاری کنم. با یه گوگل کردن ساده این دوتا مسیر برام یادآوری شدن:
  Profile > Activity Log > Comments
  Profile > Activity Log > Likes
  که به راحتی آب خوردن منو قادر میساخت که هم کامنت هارو پاک کنم و هم لایک هارو پس بگیرم و هم صفخات رو گزارش بدم!!!
  خیلی جالبه حتی اگر یک چهارم یا کمتر افرادی که ازشون کلاهبرداری شده اون پست رو گزارش میدادن سریعا بسته می شد. . .

  • حسين

   راهش اینه که همون کد رو برداری و بخش کنی منتها به جای لایک کردن ریپورت کنه :ي

 • علیرضا

  من مرحلۀ اول و دوم رُ انجام دادم ولی تو مرحلۀ سوم گزینۀ کونسول وجود نداره :( چیکار کنم؟!
  هر هر :D

 • آرش

  با حرف شما موافقم ولی دو تا مورد رو می‌خوام متذکر شم.

  یکی اینکه به نظرم علت نداشتن تفکر انتقادی رو نباید در اینکه بهمون گفتند چیزی هاله نور داره یا نداره جستجو کرد، بلکه اون هم خودش یک نتیجه از نداشتن تفکر انتقادی ئه. به نظرم بیشتر باید توی کلاسای دبستان دنبالش باشیم، اونجایی که به جای اینکه بهمون یاد بدن که بپرسیم چرا، بهمون یاد می‌دن که حفظ کنیم و به سوالای پرسیده شده جواب بدیم.

  دوم هم اینکه درسته مردم ایران ید طولی‌ای در این جور کارا دارند، ولی قبول کنید این روش‌ها در تمام دنیا قربانی می‌گیره و مردم بقیه دنیا هم گاهاً حتی توی دام‌های بدتری می‌افتند.

  از متن زیباتون هم متشکرم.

 • قشر عادی رو میشد گذاشت کناری و بگی نمیدونن لابد
  اونایی که ادعاشون گوش فلک رو کر می‌کنه عاره ما برنامه نویس و ما جاوا خوراکمونه و ما اِلو ما بِلیم رو کجای دلم بگذارم جادی؟؟؟؟

 • حسين

  اين كه من از طرف هيچکدوم از دوستام منشن نشدم نشانه از متفکر بودن دوستانم داره :ی

 • موخره اولت رو من به مهندس کامپیوتر با ادعاش گفتم، یارو هنگ کرد و گفت: “یعنی هیچ باگی ندارن این سایتا؟”
  باگ برای ایرانیا تعریفش اینه که آخرین لینک بزنی ‘
  پسورد رو بندازه جلوت!!!!

  • جادی

   خب اشتباه گفتی پیمان (: اون تیکه «که توی وب نوشته باشن» رو نگفتی بهش. اکثر قریب به اتفاق برنامه‌ها باگ دارن ولی هیچ باگ امنیتی برای سایت هایی مثل فیسبوک و یاهو و گول و … نیست که توی وب نوشته باشن و بری سرچ کنی پیدا کنی از اون طریق یکی رو هک کنی (: اگر بود که خب طرف می بست اون سوراخ رو ! (: دقت کن «که توی وب نوشته باشن»

 • hamed
 • مهرداد خدامی
 • Pingback: در مورد اسپم جدید آگاه باشین: سفارش شما ثبت شد | کیبرد آزاد()