شیوه ساخت ویدئوهای آموزشی من که هم صفحه ضبط میشه، هم صدا هم تصویر وب‌کم

چند تا ایمیل داشتم که بگم چطوری ویدئوهای آموزشی ام رو می‌سازم که این شکلی می شن:

screencast

اما قبل از گفتن اسم برنامه‌هام لازمه بگم که در دنیای لینوکس انتخاب ها خیلی خیلی زیاد هستن و هیچ چیزی جواب نهایی نیست. من فقط کمی ور رفتم و به این ترکیب رسیدم و در نتیجه ازش استفاده می کنم. اولین کار نمایش تصویر وبکم در گوشه پایین است. برای اینکار از mplayer که یک «پخش کننده به مفهوم عام» خیلی قوی است استفاده می کنم:

mplayer -tv driver=v4l2:width=320:height=240: -vo xv -vf mirror tv:// -geometry "99%:99%" -noborder -ontop

کاملا مشخصه. وبکم رو می خونه و با ابعاد مشخص در مکان مشخص نشونش می ده بدون اینکه پنجره دورش بکشه و همیشه هم روی پنجره‌های دیگه نگهش می‌داره. در مرحله دوم کافیه صدا و تصویر جاری رو ضبط کنم. برنامه مرسوم recordmydesktop است ولی من با kazam راحتترم و خودش صدا رو هم ضبط می کنه. من همیشه قبل از ضبط یکبار آزمایشی ضبط می کنم که مطمئن بشم همه چیز درست کار می کنه و بعد از ضبط با استفاده از Audacity صدا رو به شکل مجزا ادیت می کنم که کیفیتش بهتر بشه کمی درباره اش اینجا نوشته ام و بعد با استفاده از kdenlive ویدئو رو ادیت می کنم و اکسپورت مورد نظرم رو می گیرم و می‌رسم به چیزهایی مثل جادی تی وی و آموزش لینوکس ال پی آی ۱۰۱ جادی.

ببینم شما چه می کنین (:‌ لینک ها رو بفرستین که تبلیغ کنیم.

 • به نظرم استفاده از vokoscreen خیلی منطقی تره.
  همه کار رو خودش می‌کنه .

 • سعید

  جادی جان خسته نباشی…خیلی از آموزش LPI 101 استفاده کردم و یاد گرفتم…امیدوارم یه روزی 102 رو هم شروع کنید. ممنون موفق باشی.

 • آقای جادی مرسی بابت توضیح عالی که دادید
  از همکاری که داشتید یه دنیا ممنون

  به امید آزادی دنیای وب به کمک من و تو

 • سلام، ممنونم بابت آموزش‌هایی تو سایتت قرار میدی. همچنین بابت دوره LPIC-1
  ی سوال:
  چرا سایتت فیلتر ه؟؟؟
  البته من محتوای سایتت رو از طریق RSS پیگیری می‌کنم.

  • جادی

   از نظر منطقی می شه گفت که یکسری اطلاعات در جهان هست، یک نفر هم هست که معتقده مردم زیر دستش نباید به این اطلاعات دسترسی داشته باشن و به همین دلیل معتقده وبلاگ من نباید برای مردم زیر دست اون قابل دسترسی باشه . پس منطقا د وبلاگ من یکسری مطلب هست که رییس می ترسه آدم ها در موردش بدونن (: اما اگر بحث اینه که کدوم مطلب و اینها باید از سانسورچی بپرسی با چی مشکل داره نه از من (:

 • مهدی

  ممنون بابت وبلاگ خوبت جادی جان
  دوره LPIC-2 رو کی شروع می کنی؟

 • سلام بر برادر جادی
  حضور مستطاب جلیل القدرتان که مشکلی دارم با این روش که کتابت فرمودید و آن اینکه اگر بخواهم یک فایل PDF یا سیمناری با لیبره آفیس ارائه کنم در حالت تمام صفحه(full screen) برنامه mplayer میرود زیر کار و در پشت صحنه قرار نمی‌گیرد. حضرتتان برای حل این مصیبت چه فتوایی دارد. مستدعی است جهت استحضار عموم امت اسلام و البته غیر اسلام مرقوم فرموده ودر آن صفحه وزین منتشر بفرمایید
  ثبکم الله الخیر و العافیه
  بازم بگم یا کافیه؟!