نظرم در مورد فتیله‌ای‌ها، پاریس و هر چیز مهم دیگه‌ای که حوالی انتشار این مطلب اتفاق بیافته

من زیاد چیز می‌خونم و تفکر منطقی هم دارم و در نتیجه در حوزه‌های متنوعی نظر می‌دم و ازش هم خوشحالم ولی واقعا تروریسم و عموهای فتیله‌ای شامل اون حوزه‌ها نمی‌شن. می‌تونم براتون گزاره‌هایی عمومی بنویسم که به نظرم ارزش مطرح شدن دارن ولی نوشته و نظر مدون و منسجمی در اینجور موارد ندارم. من کلا اهل خبر و سیاست روز نیستم. بذارین گزاره‌هام رو براتون بگم:

 • کشتن آدم بده. چه یک آدم زورگو که می‌خواد حاکم بمونه بکشه، چه یک رییس جمهور دموکراتیک که دنبال قیمت نفت و نفوذ است، چه سازنده فانتوم که می‌خواد هواپیماهاش رو مصرف کنه، چه پدرخوانده اجباری یک کشور فاسد، چه حکومتی که قهرمان اعدام در دنیا شده و چه تروریست‌هایی که می‌خوان پایه‌های آزادی در کشورهای دیگه رو به چالش بکشن و چه اونها که فقط ایده‌شون به کشتن است یا می‌خوان به سرکوب خودشون اعتراض کنن و چه اونی که کشتن دیگران رو راه بقای خودش می‌دونه.
 • رسانه‌ها باید در کشورها آزاد باشن. اگر رسانه انحصاری دولت داریم، نباید توش به نفع یا ضرر یک قومیت، جنسیت یا عقیده تبلیغ بشه یا گروهی مسخره بشن.
 • در کشوری که رسانه ها آزاد هستن، شوخی مجازه. حتی شوخی زشتی مثل اینکه فلان قوم شعورشون نمی رسه با برس توالت مسواک نزنن. مساله اینه که اون کانال بیننده از دست می ده یا ازش شکایت می‌شه – البته انتظار می ره توی اون کشور هیات منصفه و دادگاه منصف هم وجود داشته باشه.
 • اگر کسی متضرر می شه حق داره شکایت کنه.
 • امیدوارم فرانسه و اتحادیه اروپا یادشون بمونه که «مردمی که آزادی رو فدای امنیت می کنن، لیاقت هیچ کدوم رو ندارن». به نظرم اتحادیه اروپا ایده‌ای پیشرو در تاریخ بشر مدرن است و خیلی حیفه به سمت بسته شدن مرزها و کنترل ورود و خروج باشیم تا مثلا نشه مواد منفجره با قطار مسافر به کشور آورد.
 • کره شمالی میزان جرایم بسیار پایینی داره. یکی از متهمان مطبوعات بهش می گفت «سکوت قبرستانی» (: واقعا هم توی یک زندان حتی کسی چاقو هم نمی کشه، مگر توی فیلم‌های کیمیایی.
 • عموهای فتیله‌ای احتمالا زندگی نه چندان مرفه‌ای دارن. با سال‌ها اجرای برنامه‌هایی که عموم مردم اون رو چیپ میدونن در تلویزیون برای بچه‌ها.
 • ما در کشوری با یکی از بیشترین سانسورهای دنیا زندگی می‌کنیم.
 • احتمالا نه هیچ وقت کسی از سال‌ها کار عموهای فتیله‌ای تشکر کرده نه اصولا کسی به شکل جدی براشون متن نوشته. احتمالا خودشون هستن و چند نفر دیگه که ماجرا رو پیش می برن و باید قبول کرد هر کس در هر چند سال یکی دو بار اشتباه‌های بزرگ می‌کنه.
 • فرانسه کشوری است که معتقده آزادی‌های مدنی رو به خیلی از کشورها معرفی کرده. امیدوارم این دو جریان بهانه‌هایی برای جنگ و حمله و سرکوب نشه. حدس می‌زنم فعلا یک آدم نسبتا معقولتر سر کار است.
 • کار عموهای فتیله‌ای بد بوده ولی کارهایی خیلی خیلی بدتر اتفاق می‌افته بدون اینکه نمایندگان مجلس و مردم و تلگرام براش بسیج بشن. ما عاشق کارهای بی خطر و علیه کسانی که قدرتی ندارن هستیم (: منطقی هم هست؛ به عموهای فیتیله‌ای می‌شه حمله کرد ولی بعضی چیزها رو نباید خیلی مطرح کرد اصولا چه برسه به اعتراض.
 • همه مدعی جنگ با داعش هستن ولی اتفاقا در تمام این مدت کمترین فشار به داعش اومده و بیشترین فشار به کسانی که نیروهایی پیشروتر هستن.
 • عموهای فتیله‌ای اصل هیچ ماجرایی نیستن. یکسری‌ آدم با زندگی‌های معمول و اشتباهات معمول و تلاش‌های معمول. درست همونطور که شخص احمدی نژاد و شخص خاتمی می‌یان و می‌رن. اگر کسی دنبال اصلاح است باید به دنبال سیستم‌ها باشه.
 • طنز واقعی علیه قدرت استفاده می‌شه. دست انداختن گروه‌های تحت ستم از زشت‌ترین کارهاست. درسته که از نظر من شوخی همیشه مجازه ولی کسی که برای خنده بقیه توی سر کسانی می‌زنه که همیشه بهشون ظلم شده و الان هم نه زبانی دارن و نه قدرتی و نه حقی، آدم خیلی رذلی است.
 • خیلی سخت نگیرین. اتفاقات می‌افتن و اخبار می‌یان و می‌رن. مثل آدم‌های که تحلیلشون می‌کنن یا ازشون رنج می‌کشن یا زندگی‌شون رو از دست می‌دن. خیلی اتفاقات غمگین هستن و بعضی‌هاشون شاد ولی تا وقتی ما به جلو می‌ریم و تا وقتی می‌تونیم به گذشته‌مون افتخار کنیم، شاد هستیم.
 • سامان

  نکته ی جالبی که هست محمد مسلمي خودش ترکه !

 • من

  آقا
  این که میگی فیتیله ای ها کار بدی کردن ولی هرکسی اشتباه میکنه غلطه!
  اصولن اشتباهی نبوده. یه کار بامزه ای کردن و خب باید صحبت کنن توش دیگه…
  بلخره با هر لهجه ای صحبت کنن یکی میتونه گیر بده (یاد اون ویدیو سوریلند افتادم)
  خلاصه بگم تعصب کلن مسخرس و این تعصب ترک ها هم دیگه شورشو در آورده

  • Mehdi

   ببین یه مثالی برات میزنم: تو یه نمایش به یه مردی گفته میشه آهای یارو تو به جای ماشین برو گاری سوار شو. خب این باعث نمیشه همه ی مردها ناراحت بشن چون هیچ کلیشه ی رایجی در مورد رانندگی افتضاح آقایون وجود نداره. اما فک کن بگه: آهای خانوم تو به جای رانندگی برو با ماشین لباسشویی کار کن. خب این طبیعتا توهینه و از فکر اون نویسنده و گوینده و دیدگاهش در مورد رانندگی خانمها نشات میگیره. سعی کنیم این چیزا رو سبک سنگین کنیم. اگه به جای ترکی طرف فارسی حرف میزد معلومه که هیچکس اعتراض نمی کرد چون هیچ جوکی در مورد ابله و نفهم بودن فارس ها وجود نداره.

   • من

    ببین اولن قضیه اینه که توی اون نمایش فیتیله بدیهتن نمیخاسته از جکهایی که ملت از ترکا میگن استفاده کنه (اینقدر شعور دارن بدیهتن) و فقط میخاسته یه احمق رو به تصویر بکشه و خب اون احمقه هم با لهجه بامزه تر میشده
    بعد هم اینکه فقط به این قضیه ختم نمیشه که. تو جریان اون روزنامه که توی یه صحنش سوسکه میگه “نمنه” هم کلی اعتراض کرده بودن ترکا
    الان آیا ترکا به سوسک بودن مشهورن که اعتراض کرده بودن؟؟
    بعد هم تو مثالی که زدی خود واکنش نشون دادن متفاوت به مرد و زن توی این نمایش به این تفکر غلط (رانندگی زنا) دامن میزنه و نشون میده که خود اون زنها هم همچین پیشفرضی رو دارن ته ذهنشون

    • Navid Goalpure

     «میخاسته یه احمق رو به تصویر بکشه و خب اون احمقه هم با لهجه بامزه تر میشده»
     همین جمله کلیشه های ذهنی رو نشون میده مهدی جان

     • من

      شاید خوب نگفتم
      منظورم این نبود که اون “احمق” با لهجه با مره تر میشد
      منظورم این بود که کلن لهجه نمک کار رو میبره بالا- کلن “اون احمق” ضمیر بود اینجا
      ضمن اینگه اگر هم منظور شما این بود که لهچه نباید به عنوان نمک (و البته بیشتر تنوع) استفاده بشه مخالفم!
      و البته مثلن من یه دوست جنوبی دارم که خودش میگه من از لهجمون خوشم میاد چون بامزس و خودم هم خندم میگیره وقتی با لهجه حرف میزنم
      پ.ن: اون همه حرف منو ول کردی چسبیدی به اون یه جمله :

   • Mojgan

    حالا انگار 4 تا پایتخت ساختن ما(مازندرانی ها) رفتیم تظاهرات!خب یه چیز خنده دار خنده داره دیگه،هرجاشم شوره و خنده دار نیست ما رد میشیم ازش.به همین سادگی.اونی که شاکی میشه با خودش مشکل داره در واقع.این دسته از ترکها هم به جای اعتراض بهتره کمی تغییر در خودشون ایجاد کنن!یه روز رفته بودم سوپرمارکت(تو کرج) یه دختر بچه که حداقل 9 ساله بود به نظرم خیلی خجالتی اومد،کلی باهاش حرف زدم تا ببینم چه بستنی میخواد،آخرشم جواب نداد!داشتم میرفتم بیرون که دیدم با مغازه دار مثل بلبل صحبت میکنه،البته به زبون ترکی!دردناک بود،چرا این بچه نمیتونست فارسی صحبت کنه؟پس چطور مدرسه میره!اگر بهش کمی فارسی یاد داده بودن اونقدر اونروز از من خجالت نمیکشید.اونی که به یه خانوم میگه برو با ماشین لباسشویی کار کن،یا ذهنش منفیه یا رانندگی اون خانم افتضاح بوده،در هر دو صورت اون خانم باید از مسئله بگذره،اگر رانندگیش معقوله به منفی بودن طرف بی اعتنا باشه(دنیا پر از آدمای منفیه که فقط در صورتی که خودشون بخوان اصلاح میشن)و اگر رانندگیش بده بهبودش بده،جبهه گرفتن مال کسانیه که در خودشون احساس کمبودی دارن.

   • SAmir

    توی همه جای دنیا با همه شوخی می‌شه کسی اعتراض نمی‌کنه
    ما همیشه (شاید به خاطر تعصب شایدم به خاطر نداشتن جنبه‌ی شوخی شایدم به خاطر اینکه تعریفی از شوخی نداریم و …) به هر چیزی اعتراض می‌کنیم و سریع جبهه می‌گیریم (مثه قضیه‌ی سریال روزهای کهن!!!!!!!!!)
    به نظر من همونطور که اون موضوعی که شما گفتی در مورد رانندگی مردها هیچ عیبی نداره در مورد رانندگی زن‌ها هم شوخیه محضه

    • SAmir

     البته منظورم از اینکه گفتم “توی همه جای دنیا با همه شوخی می‌شه کسی اعتراض نمی‌کنه” این نبود که کسی حق اعتراض نداره
     منظورم اینه که به خاطر جنبه‌ی بالای اونا اعتراضی صورت نمی‌گیره

     به عنوان مثال دوربین مخفیای ایرانی رو با دوربین مخفیای کشورای دیگه مقایسه کنین
     اونا به بدترین دوربین مخفیه از دید سرگرمی نگاه می‌کنن (البته بعدش که می‌فهمن دوربین مخفی بوده) ولی توی ایران به دوربین مخفیای خیلی ساده‌تر خیلیا اعتراض می‌کنن و ناراحت می‌شن و …

  • izak

   موافقم باهات شدیدا…بعضیا لیاقت هیچ چی ندارن حیف که فیتیله ای ها 20 سال واسه مردم قدر نشناس زحمت کشیدن حیف…

 • وحید

  منم نظر بدم؟
  به نظرم کسی که می ره با دولت یا تلویزیون همکاری می کنه باید شرایط اون ها رو هم قبول کنه وخب عموهای فیتیله ای هم همینطوری هم بودن اگر اونها واقعا به بچه ها فکر می کردند نباید می رفتند با دولت همکاری می کردند(هر آدمی می دونه که دولت دشمن بچه ها هست و با دنیای کودکان سر ستیز داره) عموهای فیتیله ای یکسری آدم بودند که به خدمت دستگاه ایدئولوژیک دولت دراومدند و خب الان هم دولت دیگه به اون ها نیازی نداشته و حذف شده اند.
  آدم کشتن هم بد هست ولی اگر کسی مورد خشونت قرار بگیره حق داره که دفاع خشونت آمیز داشته باشه! فراموش نکنیم که برده های سیاه تا وقتی که با اسحه اربابان خودشون نکشتند واقعا جنبشی شکل نگرفته بود. فمنیست ها هم تا زمانی که به موفقیت برسند از خشونت استفاده می کردند حتی نیروهای چریکی داشتند که آدم هایی که به زنان ستم می کردند رو «تنبیه» می کردند. اما اینکه یکی بره وسط نمایش یک سالن هوی متال بمب منفجر کنه ترورر نیست بلکه قتل عام هست

 • SAmir

  وارد مصداق‌ها شدی
  گزاره‌ها کلی نیستن (به غیر چند آیتم)
  به نظر من در کل انصاف و جنبه خوبه
  در مورد سلب آزادی برای حفظ امنیت، به نظرم یه جاهایی شرایط ایجاب می‌کنه که یه کم آزادی محدود بشه تا هرج و مرج نشه مثلا شما فرض کن وقتی از خونه‌ی من دزدی بشه خودم یه کم حواسمو جمع‌تر می‌کنم (و یه جورایی شرایطو امنیتی‌تر می‌کنم) این معنیش نقض آزادی نیست!

 • یه دوست چند ساله

  سلام جادی
  من مطالب شما رو تقریبا از سال ۸۸ به بعد دنبال می‌کنم
  خواستم بگم اینی که گفتی «… تفکر منطقی هم دارم …» رو من قبول ندارم
  به نظر من تفکرت خاص هست نه منطقی
  تصور من اینه که گاهی اوقات منطقی فکر می‌کنی و گاهی اوقات منطقی فکر نمی‌کنی
  مثلا شما گفتی «کشتن آدم بده …» بعدش چند مثال زدی
  خوب این جملهٔ شما بدون قید هست و مثال‌ها می‌تونه مصداق یا قیدهایی براش باشه که فکر می‌کنم منظورت این بوده که چند تا مصداق رو ذکر کنی و نظرت اینه که، آدم کشتن همیشه بده. خوب من مخالفم و معتقد هستم که آدم کشتن گاهی اوقات خوب و گاهی اوقات بده، در واقع بستگی به شرائط داره.
  خوب فکر شما به نظر من منطقی نیست ولی به نظر خودتون منطقی هست. هر کدوممون هم برای خودمون استدلال‌هایی داریم.
  مثلا کمی بالاتر گفتم قیدهایی در صورتی که قید کلمه‌ای عربی و ها نشانهٔ جمع فارسی و برای جمع بستن باید می‌گفتم قیود نه قیدها، اولش هم نوشتم قیود بعد تغییرش دادم به قیدها.
  منظور اینه که اول که نوشتن قیود یه استدلال داشتم بعد طبق یه استدلال دیگه قیدها اومد به ذهنم بعدش هم کلمهٔ قیدها رو ترجیح دادم. (استدلال من برای خودم قابل قبوله و ممکنه برای شما قابل قبول نباشه)

  یکی از اساتید یه بار تو واتس‌آپ پیام داد که

  «مشکلاتی که ما داریم یا تقصیر آمریکا است یا اسرائیل یا تحریم یا نظام یا دولت و من هم هیچ گناهی ندارم.»
  کاملا واضحه که منظور اون بزرگوار این بوده که همیشه سهمی هم برای خودمون در نظر بگیریم.
  جادی جان، من هم می‌خوام بگم، همیشه سهمی برای خودمون در نظر بگیریم، شاید یه قسمتی از کار به دلیل درک اشتباه خودمون باشه.
  شاید تفکر شما منطقی نباشه
  شاید تفکر شما منطقی باشه
  شاید بهتره کلمهٔ قیود رو استفاده کنم
  شاید بهتره کلمهٔ قیدها رو استفاده کنم
  همیشه یه گوشهٔ ذهنمون داشته باشیم که شاید من اشتباه می‌کنم

  یادمه یه بار رفته بودی عربستان و قسمتیش رو نوشتی و می‌خواستی ادامه‌اش رو بنویسی ولی ننوشتی (شاید هم نوشته باشی و من اون رو ندیده باشم)، لطفا ادامه‌اش رو بنویس، با شرائط پیش اومده جالب می‌شه
  و هم‌چنین یادمه که نوشته بودی که اون جا یه حالت خاصی داشتی و اعمال حج رو هم انجام داده بودی، این نشون می‌ده که مسلمان هستی مثلا زرتشتی یا مسیحی نیستی
  برات دعا می‌کنم که همیشه سلامت دینی و جسمی داشته باشی
  خدا نگهدار.

 • یه دوست چند ساله

  اصلاحیه:
  جملهٔ «و هم‌چنین یادمه که نوشته بودی که اون جا یه حالت خاصی داشتی و اعمال حج رو
  هم انجام داده بودی، این نشون می‌ده که مسلمان هستی مثلا زرتشتی یا مسیحی
  نیستی» رو نوشتم که مقدمه برای جمله‌ای دیگه باشه، بعد از نوشتن جملهٔ دوم منصرف شدم و جملهٔ اول هم به دلیل کم دقتی حذف نکردم.

 • SpankMcSpanker

  جناب جادی، تا اونجا که من میدونم، همۀ آدمها به جز اونایی که سلب امنیت کنن از دیگران، لیاقت امنیت دارن. ما صلاحیت داریم که تعیین کنیم کی لیاقت امنیت داره و کی نه؟ :)

  و یه مسئلۀ حقوق بشری. من موافقم که باید رو اقتصاد، خدمات اجتماعی و آموزش شهروندی و مهارتهای زندگی کار کنیم تا جرم پیش نیاد. ولی خداوکیلی، از ته دل جواب بدین، اگر خدای ناکرده، خواهر خودتون توسط خواستگارش به دلیل جواب منفی، اسید پاشیده میشد تو صورتش و خدای ناکرده دور از جون ایشون نابینا میشدن، میگفتید نابینا کردن اون احمق وحشی غلطه؟ من دیکتاتور نیستم. میخوام بحث کنیم تا ایران فردا بهتر باشه…. تفکر منطقی دارین دیگه. :)