انیمیشنی فوق العاده در مورد صدمین سالگرد قانون سربازی در ایران

یک کار عالی از بچه‌های خوبی که سعی می کنن در یکی از مهملترین مسائل ایران، از عقل استفاده کنن.

 • امین

  شبیه تبلیغات انتخاباتیه. شخص حقیقی نه در این حد فرصت داره نه حاضره پول خرج کنه. من که شخصا سربازی حرفه ای رو هم قبول ندارم. سربازی حرفه ای بریم که چی بشه؟ والا
  دیگی که سر من نجوشید ….. :D

  • SpankMcSpanker

   سربازی حرفه ای یعنی هرکی خواست بره و حقوق و مزایای قانون کار بگیره و هر کی نخواست، نره. یعنی استخدام بشه.

 • Sina Dsh

  من نمی دونم ایده رفتن به سربازی به ذهن کی رسیده که الان یک قرن هست داره اجرا میشه. سربازی جدا از اینکه دو سال زندگیتو به هدر میده، آدم و پست و حقیر هم می کنه. مجبورت می کنن یه کارایی کنی که در شان یک انسان نیست. من که سربازی نمی رم. نه اینکه معاف شم، ولی انقد درسم و ادامه می دم که هی معافیت تحصیلی بگیرم و بعدش هم اصلا نمیرم تا بالاخره یه قانونی بذارن برای خرید سربازی که البته الان هم برای بالای 27 سال به بالا هست.
  امیدوارم هرچی سریع تر این قانون مسخره برداشته بشه.

  • کجا گفتن بالای ۲۷ سال می‌تونن بخرن؟!
   تنها چیزی که من دیدم اینه که افرادی که ۸ سال غیبت داشتن می‌تونستن این چند وقته بخرن. (۸ سال غیبت یعنی ۸ سال باشه که هیچ معافیتی نداشته باشی، رسما مشمول باشی ولی بی دلیل نرفته باشی.)

   • Sina Dsh

    آره این هشت سال هم باید سنت بالای 27 سال باشه وگرنه نمی تونی بخری. من هشت سال و نگفتم.

 • مصطفی

  واااااای. خدمت سربازی بدترین دوران زندگی یه جوونه. من قبل سربازی سر کار می رفتم و اطلاعات سخت افزاریم خیلی عالی بود. ولی وقتی از سربازی برگشتم فناوری های سخت افزاری به طور کلی تغییر کرده بود و دیگه نتونستم خودمو آپدیت کنم. جدا از این وقتی میرفتم سربازی ۶۸ کیلو بودم ولی وقتی برگشتم ۸۸ کیلو داشتم. بدتر از این زمانی بود که هدر رفت من ۲۳ ماه خدمت کردم. ۶ ماهش رو بیرون از پادگان بودم و حداقل ۶ ماه از این زمان رو به طور کلی هیچ کاری تو پادگان انجام ندادم.
  یعنی بیهوده ترین زمان زندگیم ۲۳ ماه سربازی بوده

 • فرهاد H

  نمیدونم چرا به نظرت فوق العاده اومده. به نظرم کشدار و بدون هیچ نکته ی جدیدی بود، ولی خب کار گرافیکی اش تر و تمیز بود.

 • نامی

  حرفاش معقوله، اجراش هم خیلی قشنگه
  من فقط نفهمیدم چرا از پایین اومدن سن ازدواج و بچه دار شدن به عنوان نکته مثبت حرف میزنه. ازدواج خودش از قانون سربازی هم قدیمی تره هم تو جهان امروز بی معنی تر، چه برسه به اینکه سنش هم پایین بیاد

  • SpankMcSpanker

   بچه دارشدن هیچی (چون لایه های بحث بیشتر میشه)، ولی این نظر شماست که ازدواج بی معنیه.

  • SpankMcSpanker

   یعنی نظر شما اینه که هر دقیقه، آدم با یکی باشه؟!
   صرف نظر از دین و اخلاق و وجدان و انسانیت و…، اکثر مردم دوست ندارن هر دقیقه با یکی باشن و ثبات رو تو بحث داشتن پارتنر می پسندن.

 • thatwonderingGuy

  سربازی دقیقاْ یعنی چی؟ چرا مردم جامعه به این نتیجه رسیدن که دو سال از عمرشون متعلق به دولت هست؟ کشورهایی که سربازی ندارن چی کم دارن؟ چرا جامعه به کسی که بر خلاف میلش دو سال به یک کاری مشغول بوده میگه مرد؟ مگه مرد شدن مساوی با زیر بار زور رفتن هست؟ چرا کسانی که درپادگان های نظامی کار می کنن اکثرا بی سواد هستن ؟ اگه نوع حکومت ما جمهوری هست و سربازی هم یکی از قوانین اسلام نیست و اکثر مردم باهاش مخالفن پس چرا یک قانون نامشروع در نظر گرفته نمیشه؟ یک چیزی که نه مشروعیت مردمی داره نه دینی نه عقلی .

  • SpankMcSpanker

   مشکل اینه که ما کشوری هستیم فقیر، تک محصولی، با درآمدهای سرانۀ کم و درآمد غیرنفتی کم و طبیعتاً مالیات کم.
   کشورهایی که سربازی عمومی ندارن، پولدارن، چندمحصولی هستن، اقتصاد مردمی خصوصی دارن و….
   و البته، گزینه ها هم بر علیهشون روی میز نیست
   هر وقت اقتصاد درسته بشه، این هم درست میشه