رادیو گیک شماره ۶۸ – جوراب شلواری ۲ – نگاهی به تاریخچه اصلاح بدن زنان

زن‌ها از چه زمانی شروع کردن شیو کردن زیربغل، پاها و بعد بقیه بدن؟ چرا الان اگر از اکثریت آدم ها بپرسین چرا باید موهای بین پاها رو اصلاح کرد در مورد بهداشت حرف می‌زنن در حالی که پزشک ها می‌گن که بودن موها بهداشتی تر از زدن اونها است؟ مردها کی به این بازی وارد خواهند شد این بازی رو واگذار خواهند کرد؟ اینها چیزهایی هستن که توی رادیو گیک شماره ۶۸ که دومین جوراب شلواری است بهش می‌پردازیم. سری های جوراب شلواری دوست دارن در حوزه‌هایی که کمتر ازشون حرف میزنیم وارد بشن و یادآور کنن که چطوری این چیزها ساخته جامعه هستن، چطوری جالب هستن و چطوری باید حواسمون بهشون باشه که فکر نکنیم همیشه در همه همینطوری است که ما فکر میکنیم. اگر از این شماره از جوراب شلواری براتون عصبانی کننده یا غیرقابل باور بود، به همه آدم‌هایی فکر کنین که به چیزی باور داشتن و وقتی باهاشون حرف می زدین، حاضر نبودن برعکسش رو بشنون و جوری رفتار می کردن انگار اصلا نمی فهمن شما چی می گین.

با این لینک‌ها مشترک رادیوگیک بشین

در مورد شیوینگ حرف می زنیم. تاریخچه و اینها و در جوراب شلواری هستیم! جایی که قراره در مورد چیزهایی حرف بزنیم که برامون راحت نیست و چیزهایی رو یادآوری کنیم که مدت ها بود فکر می کردیم بدیهی هستن و همیشه تاریخ این شکلی بودن! با ما باشین

sophia

در دنیای جدید اصولا با پاها شروع نشد. یکی از بهترین منابع تاریچه ای کتابی است از ۱۹۸۲ به اسم Caucasian Female Body Hair and American Culture Christine Hope http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1542-734X.1982.0501_93.x/abstract

در شروع می گه اولین تبلیغات در مورد زیر بغل است.

البته پیش از این در بعضی جاهای دیگه رواج داشت. مثلا در اسلام می گفتن موی میان پاها رو باید کوتاه کرد یا در مصر باستان با استفاده از چیزی شبیه وکس یا صدف های تیز شده یا شکسته و تیز، موها رو اصلاح می کردن یا در حوالی ۱۵۰۰ انگلستان به پیروی از ملکه موی بدن رو می زدن و البته موی پیشونی رو هم می کندن تا صورت بلندتر به نظر برسه.

اما در مورد دنیای جدید ژیلت مساله رو شروع کرد. تیغ های یکبار مصرف شدیدا خوب می فروختن ولی لازم بود روشی پیدا بشه که همون محصول رو بشه به زن ها هم فروخت. و چه چیزی بهتر از تبلیغ تغییرات مد؟

sahve1

۱۹۱۵ تازه اصلاح زیر بغل شروع شد.. در ادامه مدهای مرتبط با مد لباس که آستین نداشت یا آستین های خیلی کوتاه داشت که باهاشون موهای زیر بغل قابل دیده شدن بود. در آمریکا مجلات با مخاطب آدم های پولدار تبلیغات بزرگی بود تحت عنوان Great Underarm Campaign که تبلیغ بزرگی می گفت summer dress and modern dancing combined to make nessesary the removel of objectionable hair و منظور زیر بغل بود ۰> در یکسال ژیلت حدود ۱ میلیون تیغ فروخت! تا ۱۹۲۲ بازار پر شده بود از کرم های موبر و غیره و الان که یک قرن گذشته، ۹۶ زنان آمریکایی و کانادایی به شکل منظم زیر بغل و پاهاشون رو مو زدایی می کنن.

۱۹۱۷ بالاخره تبلیغ های ضد موی زیر بغل و اصلاح و غیره به مجله های ارزونتر و با مخاطب های معمولی هم می رسن. محتوای تبلیغات چیزهایی مثل اینه: «مد می گوید پوست زیر بغل شما باید به نرمی پوست صورتتان باشد». یک احتمال که سراغ زیر بغل رفتن و پاها رو کار گذاشتن این بود که «پاها» در زن ها هنوز چیزهای سکسی حساب می شد و حتی اولین تبلیغ ها که به اصلاح پا اشاره می کنن هم از کلمه leg استفاده نکردن و از limb استفاده شده. این تبلیغ ها شدیدا مبتنی بر دلایلی بود که باید زیر بغل رو اصلاح کرد و حتی روش اصلاح اونها! (: چون کسی عادت نداشت بهشون. ما در جنگ اول جهانی بودیم! اگر به تلیغات نگاه کنیم در مورد «عدم بهداشت» و «نامناسب بودن برای مد» اشاره می شه و در نهایت فشار روی اینکه «هر زن مدرن این کارها رو می کنه؛ مگه شما مدرن نیستین؟»

shave2

البته در همین کلی محصول بهداشتی هم اومده ولی در همه موارد هم به مردها فروخته می شه هم به زن ها. از دئودورانت تا محلول های شستشوی بدن و خمیردندون های جدید اما این یکی فقط مخصوص خانم ها است: تیغی که آقایون دارن می خرن تا صورتشون رو اصلاح کنن رو شما هم لازم دارین… چون.. آهان موی زیر بغل هست (:

همونطور که گفتیم بالاخره در ۱۹۲۲ است که شرکت های مد خودشون شروع می کنن کرم های موبر می فروشن و تیغ.

اولین تبلیغات مربوط به اصلاح پاها ۱۹۱۸ است و همونطور که گفتیم به پاها هم اشاره نمی کنه. نمودار تعداد تبلیغات و فروش نشون می ده که فروش موبرها/زنهای زیر بغل بسیار بالاتر از وسایل و تبلیغات اصلاح پاها است.

برای اصلاح پاها باید منتظر جنگ جهانی دوم باشیم. از یکطرف مدها و پین آپ گرل ها و از همه مهمتر کمبود مواد اولیه ای مثل ابریشم باعث شد جوراب های نازک کمیاب بشن و آدم ها با پاهای بی جوراب رفت و آمد کنن و چی بهتر از این برای حمله تبلیغات دوم ژیلت؟ تا ۱۹۵۰ وسایل اصلاح پا به جزوی از وسایل آرایشی خانم ها تبدیل شده بود.

اما بذارین از پاها کمی بالاتر بریم.. و از زیر بغل خیلی پایینتر!

شاید فکر کنیم این چیزها خیلی قدیمی است ولی واقعیت اینه که در دنیای مدرن اولین اصلاح های بدن زنان، در زیر بغل حوالی ۱۹۲۰ و در پاها در حوالی ۱۹۴۰ شروع شد. اما خب دیدیم که اینطور نیست. در مورد موی بین پاها که مساله جدی تر / جدیدتر هم هست. یک محقق به مجلات پلی بوی نگاه کرده (ببین چه شغل های بامزه ای هست! حالا هی بریم مهندس بشیم!) توی بررسی مجلات پلی بوی می بینیم که تا ۱۹۷۰ که اصولا اثری از عکس های کمر به پایین در وسط مجله نیست اما از ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰ تقریبا تمام عکس ها یا اصولا شیو نشده هستن یا تا حدی اصلاح شدن ولی از ۲۰۰۰ به بعد یکهو میزان مو خیلی کم می شه یا اصولا نیست.

در مورد وکس برزیلی هم اولین … منطقا الان به وکس تمام موها برزیلی می گیم… اولین تبلیغ مال ۱۹۸۷ است که معلوم نیست البته چقدر اقبال داشته. از نظر سنی در آمریکا یک تحقیق این رو می گه:
Full bush (nothing removed)

18–24: 12%
25–29: 16%
30–39: 19%
40–49: 28%
50+: 52%

Trimmed with scissors

18–24: 29%
25–29: 39%
30–39: 50%
40–49: 50%
50+: 37%

Some removal (shaving, waxing, electrolysis)

18–24: 38%
25–29: 32%
30–39: 23%
40–49: 16%
50+: 9%

Bald (no hair at all)

18–24: 21%
25–29: 12%
30–39: 9%
40–49: 7%
50+: 2%

به طور دقیق هرچقدر سن پایینتر است علاقمندی به اصلاح کامل بیشتره و اصلاح با تیغ مرسوم ترین. همین تحقیق بررسی می کنه که ارتباط سکس و وضعیت موی بین پاها چطوره و به این نتیجه می رسه که ربط قابل توجهی ندارن و همدیگه رو پیش بینی نیم کنن. همچنین محقق ها نمی تونن ربطی بین تحصیلات، ملیت، استفاده از کاندوم و چیزهای دیگه با وضعیت مو نشون بدن.

944182744

اما چرا اصلاح می کنیم؟ تحقیقی روی ۶۰۰ زن، به ترتیب به این دلایل رسید:
– با لباس های باز بهتر دیده می شه
– حس می کنم جذابم
– حس می کنم زنونه تر است و راحتترم
– تمیزتر حسش می کنم
و جواب های مربوط به سکس مثلا اینکه پارتنرم دوست داره یا مردها اینجوری دوست دارن کمتر بود. البته در آمریکای جنایتکار (:

البته در این مورد خاص که پزشک ها نظر خیلی جدی دارن که شیو کردن به ضرر بهداشت است. یک تحقیق در آمریکا نشون می ده که پنجاه درصد از زنانی که موی بین پا رو کاملا حذف می کنن به عنوان یکی از دلایلشون به بهداشت اشاره می کنن. این مساله از نظر پزشکی درست نیست و یک سرچ ساده در ژورنال های علمی کلی منبع نشون می ده که موی بین پا رو عامل دفاعی بدن برای یکی از حساسترین نقاط آسیب پذیرش در برابر باکتری ها و ویروس ها می دونن. تنها مشکل بهداشتی موهای بین پا، شپش است که خب در ۲۰۱۶ برای شنونده های ما و خواننده های اون مقالات مشکل به حساب نمی‌یاد.

جواب ها

گروه هایی هستن که این مساله رو سرکوب زنان می دونن یا فشار مردسالار به اونها. تا حدی شاید درست بگن ولی تاریخ نشون می ده که نقش سرمایه داری مستقیم بیشتر از مردسالاری مستقیم بوده (حالا می شه بحث کرد که این دو به هم ربط دارن). از اونطرف زنان هم نقش داشتن در شکل تعامل با این فشار. تحقیقی در دهه ۹۰ روی دلایل هم جالبه. یک محقق دیگه کار کرده تا ببینه چرا زن ها پاهاشون رو شیو می کنن یا نمی کنن و در نهایت رسیده به اینکه ایده های فمنیستی نقش بزرگی نداره و افراد به دلایل شخصی متنوع شیو می کنن یا نمی کنن. البته این تحقیق می گه شیوه ای زن ها خودشون رو از نظر جنسی طبقه بندی می کنن نقش پر رنگ تری روی دلایل شیو کردنشون داره. کسانی که خودشون رو لزبین طبقه بندی می کنن می گن شیو می کنن تا از نظر اجتماعی فشار کمتری روشون باشه. [ مثال بزنم؟ ] در حالی که زنان هتروسکشوال معتقد هستن با شیو کردن جذاب تر هستن و داشتن یک پارتنر می تونه پیش بینی کننده خوبی برای شیو کردن منظم باشه [مثال].

در دوران ویکتوریایی موی بدن غیرتمیز برداشت می شد در حالی که الان دیگه جزو دلایل شیو کردن پا نیست. شاهد دیگه این مساله اینه که در زمستان شیو کمتری داریم فقط چون دیده نمی شه. اگر نگرانی از دیگران نبود منطقا شیو در تابستان هم به اندازه زمستان می بود.

هراصلاحی باعث صدمه به پوست و باز موندن منافذ می شه و همه تجربه حساسیت هاش رو داریم. گاردین به فهرست بزرگی از ویروس ها اشاره می کنه که تحقیقات نشون می دن در صورت شیو کردن احتمال انتقال بالاتری دارن؛ حتی به سلولیتی که ناشی از اونها است و خب البته رهبر ویروس های خطرناک HPV که منجر به تبخال های تناسلی می شه. کارکرد دیگه این موها کم کردن اصطکاک پوست با پوست و حفاظت بیشتر از پوست در حین مالیده شدن به بخش های دیگه بدن یا بدن کس دیگه هستن. در نهایت پیشنهاد مقاله گاردین اینه که به جنگ با موها خاتمه بدیم و حداقل تصمیم آگاهانه تری نسبت بهشون بگیریم.

چند نکته بگم و خلاص!

noshave2

رابین ویز می گه انسان تنها موجودی است که در بین پاهاش موی مشخصی داره. در واقع گونه های مشابه ما (مثلا میمون های بزرگ و پرایمت ها) اصولا موی کمتری در اون ناحیه دارن. نظریه ویز اینه که این مو نشون دهنده بلوغ است و نمادی از توان باروری که موجب تحریک جنس نر می شه.

مفهوم موی زائد در اسلام

تحقیقی در آمریکا می گه زن ها در طول عمرشون تقریبا ۱۰هزار دلار خرج موها می کنن و تقریبا ۴ ماه از زندگی رو براش صرف می کنن

خیلی ها جبهه می گیرن که زشته و غیره ولی چطور برای مردها نیست؟ در واقع مساله اینه که ما به یک چیز عادت کردیم و هر چیزی که شبیه عادت / تبلیغ ما نباشه رو منفی می بینیم.

اگر بحث بو است چرا مردها بوی بد نمی دن پس؟ بحث اصلی بهداشت است که مستقل از مو اتفاق میافته. اشاره به آزمایش میمون ها و تفاوت بو و گریز به روش مبارزه با بوی بد (تمیز نگه داشتن و ۲ ساعت فرصت برای باکتری ها)

نکته بامزه اینه که توی ایران خیلی عادی تر حساب می شه که مردها زیر بغل رو شیو کنن در حالی که در مثلا آمریکا این اتفاق کمتر است و موی زیر بغل مرد، مردانه حساب می شه.

و البته هزاران شکر داریم که ما در دوره ای هستیم که هنوز مردها قرار نیست اپیلاسیون کنن! احتمالا دو نسل دیگه لازم خواهد بود و همه می گن چقدر برای بهداشت خوبه و چقدر قشنگتره و …

و حالا که البته بازی شد.. بگم که یک جوکی بود قدیم ها در مورد روش های شناختن اینکه دوست دختر شما ایرانی است… اصرار به آشپزی، آرایش، نوز جاب، … آخریش: وکسینگ وکسینگ وکسینگ!

cruz

حرف آخر

اینه که اینم چیز جدیدی است و برساخته فشارهای دیگران. حداقلش اینه که باید بدونیم حق انتخاب داریم و فشار به دیگران رو کم کنیم. شاید یکی بخواد آیرون من ۳ بگه «مدل دهه ۱۹۷۰ رو برای بیکینی ام ترجیح می دم» یا یکی مثل لیدی گاگا ترجیح بده با موی کامل روی جله کندی ظاهر بشه یا گپی هافمن بدون شیو کردن توی فیلم برهنه باشه. هر کس حق انتخاب داره. بهتره همدیگه رو قضاوت نکنیم و همه تلاشمون رو نذاریم روی شبیه کردن همه به هم. شاید یکی دوست داشته باشه مثل بچه نوزاد باشه ویکی بخواد تمام بدنش رو طبیعی نگه داره. اشتباه ترین کار ما اینه که سعی کنیم همه رو مثل هم کنیم چون در واقع خیلی جاها در حال صدمه زدن هستیم. هر چقدر خط مرزها پر رنگ تر باش دنیا بدتر می شه.

در واقع مشکل اینجاست که ما یک خط مرز محکم می کشیم و هر کی توش نیست رو دشمن تصور می کنیم می جنگیم. در واقع دائما دنبال «ما» و «شما» یا «خوب ها» و «بدها» هستیم و اتفاقا خودمون می شیم سیبل همدیگه. هر کس سلیقه ای داره (سلیقه من معلومه؟ (: )) و احمقانه ترین کار سرکوب همدیگه است. یادمون باشه که هر جا شروع کنیم به سرکوب دیگران، یک جا داریم خودمون رو سرکوب می کنیم.

اینستاگرام در ۲۰۱۳ عکس پترا کالیز که دختری بود که شورت پوشیده بود ولی موهاش کمی از شورت بیرون زده بود رو حذف کرد و گفت «این خلاف قواعد ما است». بعد در توییتر کلی سوال شد که اگر موها رو زده بود و مویی از شورت بیرون نمی زد این خلاف قوانین نبود؟ اینستاگرام اینقدر شجاع بود که معذرت خواهی کرد و منطق آدم ها رو پذیرفت. برند لباس زیر اند آدرز در کمپین جدید «توسط زنان برای زنان» از مدل هایی استفاده کرد که گاهی موی زیر بغل دارن، گاهی تتو دارن، گاهی جای زخم روی بدنشون هست و موارد مشابه. خیلی چیزها داره عوض می شه و آدم ها نسبت به خودشون حق پیدا می کنن. پورن مین استریم دائم داره می گه هر مویی روی بدن زشته اما من و شما هستیم که اجازه داریم خودمون تصمیم بگیریم و سلیقه هامون رو دوست داشته باشیم و ابراز کنیم – حتی اگر خلاف نظر جمع باشه. حداقلش اینه که باید یاد بگیریم با کسی که علاقه سالمش رو ابراز می کنه نجنگیم و به عنوان یک دشمن آسون بهش حمله نکنیم تا خودمون احساس امنیت کنیم. از نظر یکی موی بدن قشنگه، از نظر یکی زشته، از نظر یکی دیگه که سالمتره.. اصلا به من و اون ربطی نداره که زشته یا قشنگه. هر کی خودش تصمیم می گیره! اصولا به ما چه که هرکس در مورد بدنش چه تصمیمی می گیره.. بدن هر کس حق اونه سهم اونه.. عشق اونه و اگر کسی اینقدر شجاعه که در چنین موضوع پایه ای ای بتونه در مقابل کل جامعه مقاومت کنه من و شما کی باشیم که بخوایم … این حرفها چیه؟ شاد و خندون… می ریم موزیک آخر!

موسیقی

 • شعر اول از بیداد است
 • 15 – Madmazel Ashkan- Sokoote Ejbari
 • دروغ‌هات – ناصر صبوری
 • زود زودی – دیر دیرم
 • شیدا و مسعود جاهد – گل خزان ندیده
 • Chacarron

بعضی از منابع

 • جادی جان من توی کتاب سینوهه یادم هست که داروی نظافت رو استفاده می کردند. انگار یکم قدیمی تر هم بوده.

  • jadijadi

   اگر رادیو رو گوش کردی به اون اشاره شده. مصر باستان و روم باستان هر دو اصلاح رو داشتن. تذکر می دیم که در مورد دوران جدید حرف می زنیم. حالا که کامنت گذاشتم بگم انگلستان ویکتوریا هم داشته (:

   • شاید درست گوش نکردم.
    ولی گفتی صدف و این چیزا.
    ممنون

    • jadijadi

     آهان از داروی نظافت نام نبردم ((: کلا این عبارت یادم نبود … می شد در دوران جدید در استفاده های سیاسی هم ازش استفاده کرد.

     • در کل بابت وقتت بسیار سپاس گذارم

 • Neo

  جادی اون موزیک تنگ شیشه ای شکشت اجرای کیه؟ من سرچ میکنم پالت رو پیدا میکنم. این اجرایی که تو گذاشتی یه خانومه

  • jadijadi

   نه متاسفانه منم نمی دونم دقیق از کیه. معمولا اینها رو حین وبگردی ضبط می کنم. باید سعی کنم دقیق تر ذخیره کنم اگر اسم طرف بود

 • ‫شه ره‬‎

  یعنی میزان پشمالویی ما و این بلوندهای اجنبی رو یکی میگیری؟ یک علتی داشته که موم و آهک و واجبی و بند انداختن تو خاورمیانه پشمالو رایج بوده از صدها سال پیش

 • atefe shokri

  آنچه که گفتین در تخصص شما نیست، برای من ایده خوبی بود :) مرسی
  و هر کسی حق انتخاب داره… و قشنگی جامعه همین هست آدمها شبیه به هم نباشن

 • هاچ

  جادی من فکر میکنم طبیعی بودن یک چیز لزوما مزیتی در برابر الترناتیوهای غیر طبیعی حساب نمیشه
  فرگشت خیلی کندتر از تحولات سبک زندگی آدمهاست برای همین یک چیزی که به علت فرگشت در بدن وجود داره ثابت نمی کنه که حتما برای انسان مدرن هم هنوز چیز خوبی حساب میشه
  اگر جذابیت و اهمیت سکس برای بشر قدیمی به علت مربوط بودن اون به تولید مثل بوده قاعدتا همون بوها و علائم بلوغ باید نظرش رو جلب میکرده. اما الان سکس داستان دیگری داره و بچه دار شدن بیشتر شبیه بیماری مقاربتی می مونه تا هدف سکس. برای همین زیبایی بصری برای بعضی مهمتر میشه تا کارکرد اصیل سکس

  در مورد زدن موی بدن برای مردها نباید چند نسل صبر کرد. الان هم سینه پشمالو چیز از مد افتاده ای هست حداقل تو این کشور که من زندگی میکنم
  نمیدونم چرا میگی طبق القائات جامعه موی بدن زنها زشته اما موی بدن مردها نه
  والا از نظر من موی پا و شکم و سینه و در پشمالوترها کمر در مردها فوقالعاده زشته . فقط تو عرف زیبایی برای مرد به اندازه زن اهمیت نداره ه

 • من دقیق متوجه نشدم هدف از این دست مطالب چی هست. رفتار جامعه در گذشته خوب بوده و الان خوب نیست؟ یا برعکس. چه چیزی قراره تغییر کنه. قراره از الان به بعد موهای بدن را نزنیم. که چه اتفاقی بیافته. واقعا مهم هست؟
  شاید هفتاد سال دیگه یکی بیاد پادکست بدهد و بگوید که از هفتاد سال قبل گذاشتن موی بدن مد شده و پس از مطالب رادیویی بوده به نام رادیو گیک !! حالا ما بیاییم موها را بزنیم.
  یک چرخه باطل!!

  • Saman Jafari

   هدف ،به زعم من البته، اینه که بدونیم ما حق انتخاب داریم، حتی در مورد چیزهایی که الان بدیهی میدونیم. به طور عام، هیچ چیزی، با تاکید، هیچ چیزی بدیهی نیست و ما انتخاب کننده ایم و نباید این حق انتخاب رو به بنگاه های خبرپراکنی، دولت ها، فشار اجتماعی و . . . واگذار کنیم.

 • البته مثل اینکه در مورد ریش به جهت حرکت گذشتگان توجه ای نکرده و در مخالف طبیعت بدن گام برداشتید :)

 • Hamed

  من فقط مشکلی که با دوران جدید دارم اینکه که تا بحث زیبایی و خوشگلی و جذابیت میشه میگن شرکت های مد و سرمایه داری و غیره اینو کردن تو مخ ما که فلان چیز زیباست.
  برام منطقی نیست بگم همه چی زیر نظر اوناست و تربیت، فرهنگ، آب و هوای محل زندگی و حتی بدن خود آدم میتونه تو این چیز ها تاثیر بذاره.

 • گوگلی

  یه نکته
  تو ایران مردم وقتی به دست شویی میرن خودشون رو با آب میشورن و اکثرا خودشون رو با دستمال کاغذی خشک نمی کنن.(بر خلاف عادت مردم غربی)بنابراین وقتی موهای لای پا رو نزنی باکتری رشد میکنه تو اون ناحیه و مریض میشی.پس با توجه به فرهنگ های قرن ۲۱ مثل لباس fit پوشیدن و .. باعث میشه که اون قضیه که گفتی یعنی همون تحقیق روزنامه گاردین واسه اون موقع درست باشه نه الان.مطلبت رو اصلاح کن جادی جون.

 • amir

  چرا سامسونگ ما را فیلتر کرده ؟
  http://developer.samsung.com/home.do

 • هاچ

  جلوی میخوام این رو هم بگم که با اشتیاق رادیو هات رو گوش میکنم و ازشون چیز یاد میگیرم

  نظر متفاوت میدم دلیل بر قدرنشناسی نیست.

  • هاچ

   جلوی*

  • هاچ

   agha chera minevisam jadi bad az ferestadan tabdil be joloi mishe?!

 • سلام جادی جان، پادکست جالبی بود.
  شاید می‌شد از کلمه «شرمگاه» هم استفاده کنی.

 • Pingback: رادیو گیک شماره ۶۸ جوراب شلواری ۲ - رادیو آواگاه()

 • za

  بله جناب جادی اینکه کسی موی بدنش رو بزنه یا نزنه کاملا شخصیه و به کسی هم ارتباطی نداره
  ما هم کسی رو مجبور نمیکنیم اینکارو بکنه . کبوتر با کبوتر باز با باز.

  اما اگه دختری بخواد با کسایی مثل من باشه و مثل گوریل زیر بغلش یا بقول شما لای پاش مو داشته باشه درجا ارش جدا میشیم.

  ازدید من یکی از فرقهای بین حیوون و انسان همین نکته هستش و حالا شما هرچقدر
  بیای اینجا قلم فرساایی کنی که این طبیعی هستش برای امثال من پذیرفتنی
  نیست!
  من یک سوال از شما دارم جناب جادی: چرا شما بعد از عمل دستشویی
  خودت رو میشوری؟ کلی آب مصرف میکنی. این طبیعیه ؟ اصلا چرا با دستمال
  خالی خودت رو تمیز نمیکنی؟ کلی ادم اینکارو میکنن همه هم اروپایی-
  امریکایی

  درضمن این نکنه مرد و زن نداره و هر دو بهتره در حد مناسبی شیو و تمیز باشن
  اون دلیلی هم که آوردین که مردهای اروپایی کمتر موی زیر بغل رو میزنن چون نشون
  دهنده مردانگی هستش غیر منطقیه است کی گفته این نکته تو فرهنگ ما وارداتی
  هست اتفاقا باعث افتخاره که زن و مرد ایرانی به نسبت اروپایی ها شیو تر
  هستند. این نشون دهنده پیشرفته بودن ایرانیان در این زمینه هستش.

  اگه موی زیر بغل نشون دهنده مردانگی هستش پس گوریل ها مرد ترین مردها هستند.

  درضمن قرار نیست با تیغ حتما شیو کنید که بعدش با هیجان دلیل بیارید آرهههههه برای بهداشت پوست هم بده!
  زنها بخاطر سیستم بدنیشون ترشحات مختلفی هر از مدتی از اونجا خارج میشه حالا
  تصور کن اینا بره لای اون موههای زشت بخشکه ببین چه کثافتکاری میشه.

  اینکه یک مردی تمایل داشته باشه با یک گوریل انگوری بخوابه مثل تمایلات مختلف جنسی قابل پذیرشه.
  اینم میپذیرم که این حق شماست که در خصوص موهای بدنتون تصمیم بگیرید اما فراموش نکنید
  این هم حق ماست که نسبت به کسایی که پشمالو هستند حالت تهوع و بیزاری داشته باشیم چه مرد باشند چه زن !

  موفق باشید

 • بهار

  خیلی جالب بود، فکر کنم شما اولین رسانه فارسی زبان هستین که به این موضوع پرداختین. ممنون

 • Pingback: جوراب  - مد ایرانی()

 • shirin1900

  واسم جالب بود … اینکه کسی فکرایی که تو ذهنت میچرخه رو به زبون میاره :))) ممنون واسه رادیوهای جالبت :) . اهنگها فوق العاده بودن

 • آنتی لمر2

  برعکس اینایی که میان خیلی ازت تعریف می کنن چندتا چیزی می خوام بگم که احتمالا خوشت نخواهد اومد ولی میگن .

  ازت خوشم نمیاد آقای به اصطلاح جادی
  فک میکنی خیلی باسوادی و خیلی باحالی و کلا خیلی آخرشی ولی توی امنیت چیز مالی نیستی گل پسر (به جز پخش اخبار امنیت و یه سری دور زدن های کودکانه کار خاصی ازت دیده نشده) چه برسه به مباحث فرهنگی که کلا فراموشش کن

  بهت توصیه می کنم اول بری درباره آزادی ، مبانی و تعاریف مختلف اون مطالعه کنی همراه با تفکر ! چون شاید تو آزادی بیان داشته باشی (که البته احتمالا فک می کنی نداری ولی داری متاسفانه) اما آزادی فکری اساسا نداری!
  کلا ذهنت اشغال شده و متاسفانه فکر می کنی آزادی فکری داری در حالی که کاملا ذهنت جهت دهی شده بدجور که بهش میگن جهل مرکب! که متاسفانه بدترین مدل جهل هم همینه. (که احتمالا )

  و دوم برو درباره کلمه هک یه کم بخون! و بیشتر از خوندن فکر کن بازم و هکر های بزرگ دنیا رو ببین و کارات رو مقایسه کن باکاراشون

  پسر خوب هکر به کسی نمیگن که بره 52 تا سوال کپچای داغون mci رو پیدا کنه
  یا jne رو توی اسمبلی بکنه je و بعدش بخودش بگه کرکر
  یا بازی سنگ کاغذ قیچی دور بزنه

  عزیزم اینا هک نیست

  هروقت تونستی دو تا بدافزار رو تحلیل کنی یا چندتا برنامه قدرتمند رو کرک کنی، بعد می تونی ادعا کنی که کرک می دونی

  هر وقت دو تا باگ خودت از سیستم های درست و درمون (نه سایت mci و دور زدن سنگ کاغذ قیچی) پیدا کری بعد به خودت بگو هکر

  شما شاید برنامه نویس خوبی باشی (که البته اونم باید بررسی بشه) ولی خوب نیست اسم هکر ها و کرکر ها رو خراب می کنی.

  یه هکر این قدر کار سرش ریخته و مطالعه داره که وقت نمی کنه به موی زیر بغل خانم ها بپردازه و در هر زمینه ای از برنامه نویسی تا جامعه شناسی و فلسفه و سیاست خودش رو متخصص نمی دونه

  امیدوارم از این به بعد کلا بیشتر فک کنی….

  • Ajax

   پیشنهاد می‌کنم اوّل فیلترشکن رو غیر فعّال کنی؛ بعد اگه تونستی راجع به آزادی بیان صحبت کنی…

  • دوست عزیز
   شما بر خلاف “توهم” دانش و معلوماتی که دارید، متاسفانه بسیار سطحی تحلیل می‌کنید. اولا که هکر خودش یه دریا مفاهیم و خرده‌فرهنگ و مسائل جامعه‌شناسی پشتش داره و توصیه می‌کنم قبل از اتهام‌زنی به دیگران درباره چیزهایی مثل Nerd Culture و مفاهیم گسترده پشت واژه هکر مطالعه کنید. برداشتی که شما از واژه هکر دارید، سطحی‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین برداشتی هست که متاسفانه بین قشر بی‌سواد اما خود-خفن-پندار جامعه ICT وجود داره.
   در ضمن حداقل من جایی ندیدم و نشنیدم جادی عزیز ادعای کرکر بودن یا متخصص امنیت نرم‌افزار بودن داشته باشه. خودش هم جایی خواندم خودش را “مخابرات‌چی” معرفی کرد. در همین وبلاگ خودش رو اینطور معرفی کرده:
   — یک گیک هستم و یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. —

   در کل به نظر کامنت شما بیشتر بر حسادت/مشکلات شخصی استوار است تا نقد دقیق و منصفانه. شخصی هم که نیاز به تفکر داره ظاهرا خود شما هستید.

  • amir baghaie

   چه چرتا :)))

 • مجتبی

  سلام
  اون موزیک تنگ شیشه ای شکست رو میشه یه جوری share ش کنید
  تو نت سرچ میزنم فقط گروه پالت رو میاره

 • iman

  سلام جادی
  از سومی یا چهارمین پاکدست ات بهت پیوستم و این اولین پیام منه.

  یکم در مورد تکنولوژی هم حرف بزن خسته شدم از بی خبری تکنولوژی.
  یکم در مورد کوانتوم و … حرف بزن درباره ی آینده ببنم بعدا چه اتفاق هایی میفته.
  خسته شدم از بی خبری یکم در مورد این چیزا حرف بزن/.

  ممنون از رادیوی عالییت.
  خیلی باهالی ، خوش و خرم باشی.

 • Pingback: shave میکنم پس هستم! تاثیرِ سرمایه‌داری در سبک زندگی هر روزه ما - spectrum()

 • مریم

  جادی منتظر بودم یه جایی از رادیو در مورد اصلاح صورت و ابرو هم بگی… که نگفتی متاسفانه

  • jadijadi

   اتفاقا بعد از انتشار خودم هم به این فکر افتادم و فکر می کردم جالبه که به فکرم نرسیده بود. تشکر که گفتی.

 • Arash

  یه غلط املایی:
  “همدیگه رو پیش بینی ‘نیم کنن'”

 • نیما

  خیلی مفید و موثر

 • Pingback: کتابی برای کودکان: دانشنامه قاعدگی | کیبرد آزاد()

 • Pingback: دانشنامه‌ی قاعدگی – کتابی برای کودکان | کارگاه خبر ژوپی‌آ()