برابری؟ یعنی همه برن دانشگاه خواجه نصیر؟ همه یه حقوق بگیرن؟ مگه می شه؟

«برابری؟ یعنی همه برن دانشگاه خواجه نصیر؟ همه یه حقوق بگیرن؟ مگه می شه؟»

این مغلطه ای است که معمولا وقتی از برابری حرف می زنیم درگیرش می شیم. یا حتی اون بحث خنده دار تر که «ما با تساوی موافقیم، ولی با تشابه مخالفیم» که دیگه فکر کنم الان بچه های دبستانی رو هم به خنده بندازه. تقریبا همه در پایه ریاضی خونده ایم که که «دو چیز مساوی حتما مشابه هستند ولی دو چیز مشابه الزاما مساوی نیستند» (:

وقتی ما از «تساوی» حرف می زنیم در واقع از تساوی حقوق و فرصت‌ها حرف می زنیم. اینکه یک نفر به خاطر سیاه پوست بودن، به خاطر بهایی بودن، به خاطر زن بودن، به خاطر مهاجر بودن، به خاطر شکل حجابش و … از حقوق کمتر/بیشتری از دیگران برخوردار باشه یعنی بی عدالتی و نابرابری. بحث های ریزی در این جریان هست ولی خوشبختانه در کل توی کشوری زندگی می کنیم که هیچ کدوم یکی از اینها محترم نیست و ما دیگه درگیر اون پیچیدگی ها نمی‌شیم (:

اینم اضافه کنم که این «حقوق» شامل چیزهایی پایه ای مثل حق دسترسی به حمل و نقل، آموش، بهداشت، خونه و غذا است تا چیزهایی رده بالاتر مثل حق ابراز خود، دسترسی به اینترنت آزاد و … و یک روش خوب برای تضمینشون اینه که قانون خالی از کلماتی مثل «نژاد» و «زن و مرد» و … بشه و به جای اینها از کلمه «هر انسان» ا ستفاده کنه.

هشت مارس شما مبارک؛ روزی که زنان و مردان معتقد به حقوق انسانی، سعی می کنن این عقیده که زنان هم انسان هستند و حقوق و فرصت هایی مشابه مردها دارن رو جا بندازن، جشن بگیرن و یادآوری کنن.

مرتبط
آیا شما یک فمنیست هستید؟ یک تست ساده
یک چارت ساده، آیا شما فمنیست هستید؟
یک خبر براتون دارم

 • حامد

  آورین

 • Arena

  سلام.
  بهتر بود اینطور بگی در کشوری هستیم که خودمون هیچ حقی نداریم , پس توقع زیادیه که اقلیت ها بخوان حق داشته باشن.
  ما خودمون تو این کشور شبیه بردگان کشف الماس تو کشور های آفریقایی هستیم که الماس رو ما پیدا میکنیم یه سری انگشت شمار سود میکنن و روزی هم که دیگه براشون سود نداشته باشیم مثل تفاله دورمون میندازن.
  اون روز چه روزیه ؟ روزی که شما همه چیزت رو تو این مملکت خرج کردی , کار کردی جوونیت رو گذاشتی , لذت از هیچی نبردی جز مسجد و خرافات آخر سر که پیر میشی کمترین نوع خدمات که همون خدمات درمانی هستش رو یا ازت دریغ میکنن و یا اینقدر هزینش زیاده که ترجیح میدی بمیری.
  من خودم یکبار کارم بخاطر یه مشکلی به بیمارستان کشید تازه من جوونم ولی مثل آشغال با آدم برخورد میکردن و منو فقط کیسه پول میدیدن آخر سر هم مشکل من رو نتونستن حل کنن و خودش خوب شد اوج فاجه اینجاس :))))))))))
  متاسفم برای کل مملکت و بیشتر از اون کل دنیا با این وضع زندگی .

 • معلومه نباید برابر باشیم ، بلاخره آقا زاده ها که با ما یکی نیستند ، اونا از ما آدم ترن ، چشماتون رو باز کنید بابا. :|

 • آزادی وقتی با من مخالفت نکنی

  https://jadi.net/2017/02/sampad/#comment-3193923140

  برابری یعنی اگر از همجنس گرایان حمایت کنی روشنفکری و کامنت منتشر می شود ولی اگر خلاف سلیقه ما حرف زنی کامنت تو را منتشر نمی کنیم

  https://jadi.net/2017/02/sampad/#comment-3193923140

  • jadijadi

   کلا جادی.نت تایید کامنت و اینها نداره (: اگر اسپم تشخیص داده باشه که اتوماتیک حذف میشه و اگر توهین مستقیم به کسی باشه که درخواست کنه حذف کنم یا چیزی که در ایران اسلامی عزیزمون دردسرهای حاد درست می کنه.

  • jadijadi

   اوه.. برای سواد عمومی هم بگم که آزادی بیان این نیست که تو بتونی هر چیزی رو هر جایی بگی (: آزادی بیان اینه که تو بتونی نظرت رو بگی و تبلیغ کنی. مثلا نمی تونی بگی «من سرمقاله ام توی فلان روزنامه خصوصی رد شد پس آزادی بیان نیست». نبودن آزادی بیان اینه که فلان روزنامه حق نداشته باشه منتشر بشه یا تو نتونی نظرت رو هیچ جا چاپ کنی یا یکی مسوول باشه اینترنت رو فیلتر کنه یا نویسنده و شاعر رو دستگیر کنه (: