آب تمیز و بهداشتی خودمون رو با فقرا تقسیم کنیم؟!!

داریم به راه عجیبی می ریم – عجیب که نه… بهتره بگم مخالف شعارها و غیره. ده سال پیش برای من عجیب بود یکی برای نوشیدن آب بخره. پنج سال پیش توی کنیا با شعار «آب باید رایگان باشد» تعجب می کردم چون فکر می کردم که درسته بعضی ها آب می خرن ولی خب اونهایی هم که نمی خرن بالاخره دسترسی به آب قابل آشامیدن دارن دیگه. دو سال پیش تو نیجریه دیدم که فقرا اصولا دسترسی به آب ظاهرا تمیز (و نه بهداشتی) ندارن و باید اونو تو کیسه پلاستیکی از کسانی که خونشون نزدیک رودخونه است بخرن که اکیدا توصیه می شد ما یکهو نخریم چون اصلا بهداشتی نیست و فقط آب زلال رودخونه است. الان هم بعد از چند وقت دیدن آب های کدر و کثیف لوله کشی شهر و شنیدن از همه که بهتره آدم آب شیر نخوره، می بینم که تبلیغ می شه که اگر می خوام آدم خوبی باشم بهتره یک کمی از آب سالمی که من بهش دسترسی دارم رو به «فقرا» هم بدم.

 • سامان

  سلام جادی
  به نظرم منظورش ایته که مقدار قابل توجهی از ثروتتون رو انفاق کنین نه یه ذرشو ، مثلا نصفشو بدین بره :)
  البته فکر کنم این باشه !

 • عبود

  اینجا خوزستانه از اهواز به پایین
  ما نه آب سالم دارم
  نه هوای سالم
  بدبختر از ما تو دنیا پیدا نمیشه

  • مساله این‌جاست که تمام درآمد حکومت از همین خوزستان تامین میشه.
   حاکمیت یه خوزستان چشم و گوش بسته می‌خواد که تمام نفتش رو ببره و با پولش در منتطقه آتش بسوزونه. مردمش هم چیزی نفهمن و صداشون در نیاد. آب اهواز اینقدر آلوده‌است که حتی دوش گرفتن هم باش آدم رو مریض میکنه. فراموش نکنیم که خورستان که پرآبی‌ترین استان ایران هم هست.

 • محمد رضا

  تو ابادان همه مجبورن اب بخرن چون شدت شوری و ( کثیفی) اینقدر زیاده که میزنه دستگاه اب تصویه کن خونگی رو ظرف 2 ماه میترمونه واسه همین ما درجه اب تصویه کن رو کم کردیم که فقط بتونیم باش دوش بگیریم و لباش بشوریم.یاد ابادان قبل از انقلاب بخیر……
  یه چیز خیلی جالب از ابادان:
  زمان هایی که هوا خیلی خاکیه این کاروان های راهیان نور(راهیان گور) با چفیه رو میارن تو خیابونا به یاد جنگ (اونم الله اکبر گویان) ، کلا ابادان شده به یا منطقه پروپاگاندا.
  خیلی از راهیان نوریا هم اینجا بدون کفش راه میرن چون میگن خاکش مقدسه(مخصوصا تو شلمچه)
  دارن ابادان رو همینجوری مثل زمان جنگ حفظ میکنن که یه حرفی واسه گفتن داشته باشن

 • سلام
  به شدت شما به یه تبلیغ با دیده سطحی نگاه کردین و در خصوص چیزهایی نوشتین که ربطی به تصویر نداره.

  • جادی

   مرتضی: چیزی که من توش می بینم اینه که یک لیوان آب بهداشتی کشیده و گفته با کسانی که بهش دسترسی ندارن شریکش بشین. متنی هم که اضافه کردم اینه که زمانی غیرقابل تصور بود برامون که یک انسان (فقیر، نیازمند، محروم، غیرساکن مرکز یا هر چیز دیگه) به آب بهداشتی دسترسی نداشته باشه ولی الان داره تبلیغ می شه که آب بهداشتی رو به بقیه هم بدین.

   یک نگاه به بقالی بعدی که رفتی و میزان آب بهداشتی که باید مردم بخرن بنداز یا مثلا تبلیغ های «تصفیه آب خانگی» رو نگاه کن یا همین کامنت های بالا رو ببین.

   • من صرفاً میخواستم بگم که چیزی که شما از این تبلیغ برداشت کردین به نظره من درست نیستش.
    موفق باشین – یا علی (ع)

   • محمد

    جادی جان منم فکر می کنم خواسته طراحی مینی مال کنه و منظورش دقیقا مسئله آب نبوده. البته در مورد آب درست میگی و بخصوص در مورد نواحی جنوب کشور واقعا داره خیانت میشه به مردم…

    • جادی

     محمد: بدون شک طراح خودش سعی نکرده این رو برسونه (: معلومه. طراح حقوق می گیره و طرح هاش رو شهرداری تو شهر نصب می کنه (: من که توی وبلاگ اینو می گم وبلاگم فیلتره اونوقت طراح بیاد سعی کنه این رو بگه؟ ((:

     بحث یک پله عمیق تر دیدن است. پروسه ای که در کشور جریان داره و اگر صادق باشیم می بینمش که کشور بیشتر و بیشتر مال پولدارها شده و حقوق اولیه من اگر پول نداشته باشم در حال دور و دورتر شدن است (از تحصیل بگیر تا سرپناه تا غذا تا آب تا بیمارستان و بهداشت و غیره).

 • مجید

  منم با مرتضی موافقم!
  جادی خیلی سطحی نگر هستی !
  چه ربطی به آب تصفیه شده داره !
  این میگه حتی در آب خوردن هم به بقیه کمک و انفاق کنید . یعنی در مسائل پیش پا افتاده هم انفاق و کمک داشته باشید
  البته سطحی نگر نیستی شما ! مغرضی . با غرض و کینه این جور مطالب رو می نویسی !
  از نوع ادبیاتت توی بیش از ۴ سالی که خواننده وبلاگتم اینو به راحتی میشه فهمیده !
  حالا چرا تا اونجات همیشه در حال سوختنه نمی دونم !

  • $

   جادی جان حیف که شما فرمودید زیاد بحث نکنم !!

   وگرنه انگار این دوست گرامی مرتضی و مجید که به احتمال زیاد “فرد ( !! ) ” جالبی هم هستن ، تنشون می خاره برا یه بحث خوب که آخرشم ضایع بشن و برن D:

   دوست عزیز مرتضی و مجید !!
   اگر زیاد میل دارید به چرت و پرت گفتن ، وبلاگ من هست . میتونیم ادامه بدیم اونجا ؟؟ D:

   ———

   بهرحال. جادی javaFx رو دیدی ؟؟ اوراکل داره بشدت توسعه اش می ده . و بشدت هم کارا شده . بنظر می رسه javaFx نقش مرکزی توی جاوا خواهد داشت تو آینده !!
   اگر وقت کردی یه نگاه به فیلم هاش تو یوتیوب بنداز . زمانی که دست سان بود پر باگ بود .طوری که توی مراسم معرفیش . تو خود مراسم 3 بار crash می کنه . ولی نسخه های جدید بشدت بشدت پایدار و قدرتمند شدن !!

   • جادی

    حتما JavaFX رو می بینم. واقعا ازش خبر نداشتم.

    در مورد جواب این دوستمون هم بحث اینه که آدم یا برای رسیدن به حقیقت بحث می کنه یا در حال مشاجره است. من شخصا مثلا با یک بچه سه ساله بحث ریاضی نمی کنم یا با جادوگر قبیله در مورد مفهوم ویروس حرف نمی زنم (اولی چون مغزش جوابگو نیست دومی چون داره از باور مردم به جادوش نون می خوره مغزش تغطیل شده). در این مورد هم شبیه همینه. کسی که نداشتن دسترسی آب بهداشتی توسط جمعی از مردم کشورش براش مهم نیست یا کسی که روند قطع دسترسی مردم غیرپولدار به امکانات اولیه زندگی رو تو مغزش راه نمی ده حداقل برای من قابل بحث نیست.. چون دنبال واقعیت نیست و فکر می کنه برای رشد باورهاش باید نقدشون نکنه در حالی که نمی دونه دقیقا همین مجیزگویی باعث انحراف و بعد شکست همه ایدئولوژی ها شده.

    در شمن… ما که نمی گیم همه توان درک همه چیز رو دارن یا باید دیدگاه های مشابه داشته باشن. بعد از اینهمه خرج و بودجه و آموزش و اردو و … یکی هم تو وبلاگ من کامنت اینجوری بذاره. به دیده شدن دغدغه ها و دیدگاه هاشون هم کمک می شه. من مشکلی ندارم واقعا (:

  • محمد

   یعنی توی این چهار سال دقیقا داشتی به چی فکر می کردی که چیزی نمی گفتی؟! بگو ما هم در جریان باشیم…