چرا گنو/لینوکس رو دوست دارم: شیوه گوش کردن من به پادکست

در مطلب قبل در مورد پادکست هایی نوشتم که گوش کردنشون رو توصیه می کنم. اونجا یک مطلب جا موند: چطوری به پادکست گوش بدیم. در حالت عادی و معقول که یک برنامه نصب می کنین و فهرست پادکست هایی که می خواین رو بهش می دین و خودش پادکست ها رو دانلود می کنه و هر وقت خواستین گوش می دین. اما در مورد وضعیت ما … خب… زندگی مون عجین با سانسوره و هیچ چیز معقول نیست (:

ولی فدای سرمون… بذارین قدم به قدم بریم.. ما دو سه تا مشکل اصلی داریم در گوش کردن به پادکست: سرعت اینترنت کم، اینترنت بسیار غیرپایدار که ممکنه یک لحظه وصل باشه بعد قطع بشه بعد کند بشه بعد وی پی ان قطع بشه بعد باز بشه تند بشه و بعد قطع بشه و باز کند بشه و … و در نهایت سانسور بودن بودن همه دنیا در اینترنتی که دومین اینترنت محدود جهانه.

یک راه حل بسیار معقول برای گوش کردن به پادکست اینه که از یک برنامه استفاده کنین که پروکسی / وی پی ان باهاش کار می کنه و بعد پادکست ها رو بهش بدین و هر بار که به وی پی ان وصل می شین پادکست هاتون رو دانلود کنین… اما راهی که من استفاده می کنم کمی فرق داره. این راه رو توصیه نمی کنم چون کلی بازی داره و کلی کلی پیچ و بیشتر هم یک پروسه تاریخی است و الزاما بهترین روش نیست ولی بدون شک بامزه است و مناسب برای گفتن. بذارین اول شماتیک جریان رو بکشم:

هاها.. دیدین چه عالیه؟! اون ابر همیشه نشون دهنده اینترنت است و اینحا نشون دهنده یک کامپیوتر متصل به اینترنت (هاست).

قدم اول) دریافت پادکست ها

من برای پادکست هام همیشه از gpodder استفاده می کردم. یک برنامه عالی برای مدیریت پادکست. اگر در یک کشور درست زندگی می کردم همون رو روی گوشی هم نصب می کردم و فهرست رو بهش می دادم و روزی یکبار خودش رو آپدیت می کرد. اما اینجا باید هم بهش بگم از فیلتر بگذره و هم دردسر اینو داشته باشم که سرعتش خیلی کمه و هی توی دانلود پادکست ها (که بین ده تا پنجاه مگ هستن و گاهی صد مگ) قطع می شد و … کاری که من کردم اینه که نسخه کامندلاین همون برنامه رو روی سرورم نصب کردم. مثلا برای مشترک شدن توی رادیو گیک می تونم بهش بگم:

$gpo subscribe http://feeds.feedburner.com/radiojadi

اگر فکر می کنید کامند لاین سخته به این فکر کنین که باید یک برنامه گرافیکی رو اجرا می کردم، بعد دستم رو از کیبورد بر می داشتم می ذاشتم روی ماوس بعد می رفتم روی منوی پادکست ها بعد اضافه کردن رو می زدم بعد در جایی که ظاهر می شد کلیک می کردم و دستم رو از روی ماوس می آوردم روی کیبورد و این رو می زدم و بعد دوباره می رفتم روی ماوس و اوکی رو فشار می دادم – اگر مایکروسافت برنامه رو نوشته بود احتمالا یک پنجره هم ظاهر می شد که می گفت «پادکست اضافه شد» و باید دوباره اوکی رو می زدم ((:

و وقتی همه پادکست هام رو داشت می تونم اول با دستور آپدیت بگم لیست پادکست های جدید رو آپدیت کنه و بعد با دستور download اونها رو دریافت کنه.

$gpo update
$gpo upgrade

و هر لینوکس کاری می دونه که برای اجرای روزانه این دستور، می تونه اونو به cron اضافه کنه. که در نتیجه اش مثلا هر شب ساعت سه صبح، سیستم خود به خود این دو تا دستور رو اجرا کنه و در نتیجه هر روز ساعت سه و ربع صبح همه پادکست ها توی دایرکتوری من توی سرور باشه.

خب حالا من پادکست هام رو روی سرور دارم. قدم دوم منتقل کردن اونها به روی کامپیوتر شخصی ام است.

قدم دوم) انتقال به پی سی

برای انتقال پادکست ها از سرور به پی سی راه های مختلفی هست. مثلا می شد من هر روز یک rsync اجرا کنم که این دو دایرکتوری با هم سینک بشن یا کپی کنم یا اف تی پی یا هر چی… ولی من در نهایت استفاده از dropbox رو ترجیح دادم. الان یک دراپ باکس روی سرور در حال اجرا است و یک دراپ باکس روی کامپیوترم و این دو اکانت فقط یک فولدر رو با هم سینک نگه می‌دارن. برای گفتن به دراپ باکس که فلان دایرکتوری که پادکست های هر دو طرف قراره توش باشن رو سینک کنه، به سادگی یک سافت لینک ساختم از فولدر پادکست ها توی فولدر مشترک دو تا دراپ باکس.

مزیت بزرگ دراپ باکس برای من اینه که آروم آروم کارش رو می کنه. در اصل نیازی نیست من دخالتی داشته باشم. قدم اول پادکست های جدید رو می ریزه توی سرور و هر وقت من وصل بودم به اینترنت و دراپ باکس پهنای باند کافی داشت خودش خورد خورد فایل ها رو منتقل می کنه اینطرف. سرعت مورچه ای هم که باشه بالاخره فایل ها خورد خورد می یان (:

مشخصه که سانسورچی دراپ باکس رو هم کامل ببنده، می شه رفت سراغ یک سیستم دیگه و قدم دوم رو اجرا کرد و حینش هم فاتحه ای خوند برای پدر و مادر طرف – فاتحه حتما مال مرده نیست. خیلی از زنده ها و به ظاهر زنده ها هم بهش احتیاج دارن (:

با این شیوه من همیشه بدون اینکه حتی حواسم باشه یا بدونم در حال انتقال هر فایل جدیدی هستم که توی پادکست ها اومده باشه به کامپیوترم. پس وقت گوش کردنشون است.

قلق کنکوری: من پروکسی محل کارم رو دادم به دراپ باکس در نتیجه دراپ باکس فقط توی محل کار می تونه کار کنه (: نتیجه اش اینه که پهنای باند محدود خونه ام مصرف نمی شه و پادکست هام فقط توی شرکت آپدیت می شن.

قدم سوم) انتقال به تبلت

البته من گاهی سر کار که هستم پادکست ها رو از تو دایرکتوری اجرا می کنم و گوش می دم و حتی گاهی توی خونه می ذارم از روی کامپیوتر رومیزی پخش بشه (قشنگی اش اینه که ممکنه کلا از یک کامپیوتر دیگه که همین دایرکتوری توش شر شده پخش کنم و وقتی تموم شد پاک کنم و از طریق دراپ باکس اول از سرور و بعد از لپ تاپ هم پاک بشه) ولی در کل، من پادکست هام رو از روی تبلتم گوش می دم. یک تبلت هفت اینچی سامسونگ. قدیمی و ارزون که فقط وایرلس داره ولی برای من کاملا کافیه. در ضمن چون هفت اینچ است توی جیب پشت شلوارم جا می شه و برای حمل و نقلش نیازی به کیف ندارم.

برای انتقال فایل ها به تبلت، اول تبلت رو مثل یک کول دیسک با سیم به کامپیوتر وصل می کنم و بعد این دستور رو اجرا می کنم


jadi@jabayon ~ $ podcast.sync.media.sh

بله بله!‌ داخلش مهمه.. اینجاست:


jadi@jabayon ~ $ cat ~/bin/podcast.sync.media.sh 
#!/bin/sh

rsync -vr ~/folan/bahman/gpodder-downloads/ /media/3E61-0413/Music/podcasts/
echo press enter to delete all podcast files from the dropbox
read
find /home/jadi/Dropbox/jadis/gpodder-downloads/ -type f -exec rm "{}" \;
echo press enter to unmount the tablet
read
umount /media/3E61-0413

اول دایرکتوری ای که فایل های جدید توش هستن رو با دایرکتوری موزیک روی تبلت سینک می کنه. بعد من یک انتر می زنم تا دنبال همه فایل های توی دایرکتوری سینک شده دراپ باکس بگرده و همه فایلهاش رو پاک کنه (چون دراپ باکس است از رو سرور و کامپیوتر خونه هم پاک می شن)‌ و بعد که من یک دگمه دیگه زدم تبلت رو آنماونت می کنه. همین!

بله می دونم این قدم پرفکت نیست. می شد وایرلس باشه،‌ می شد خودش وصل شدن رو تشخیص بده و اگر این دستگاه خاص وصل شد شروع به کار کنه و … ولی برای من فعلا بسه و به اندازه کافی بانمک (:

چرا اینقدر سخت؟

از این راحت تر تصور می کنید؟ من هیچ کاری نمی کنم… هر وقت اینترنت بود بدون دغدغه سرعت و سانسور و قطع و وصل شدن و … پادکست ها روی همه دستگاه های مختلفم کپی می شن و هر وقت خواستم ببرم روی تبلت، با سیم وصلش می کنم و یک دستور اینکار رو می کنه. روش های «ساده»تر به معنی «قابل فهم تر» داریم ولی روش ساده تر از این به معنی «کاربردی تر و سریع تر» از نظر من کمه و خوشحال می شم بشنوم (نگین اول فلان برنامه رو باز کنم بعد روی فلان جاش کلیک کنم بعد دگمه آپدت رو بزنم بعد دستگاه رو وصل کنم بعد رایت کلیک کنم بگم سینک بعد روی safe remove کلیک کنم – این روش سینک کردم در کمتر از یک ثانیه شروع می شه (: ).

یک روش سریعتر کردن اینه که قدم سوم رو اتوماتیک تر کنیم که چیزی نیست که من بخوام چون اولا یکسری پادکست ها رو آنلاین گوش می دم و پاک می کنم و سراغ سینک کردن با تبلت نمی رم و ثانیا دراپ باکس اندروید اونقدر عالی نیست و اگر هم باشه من نمی خوام تبلتم همیشه در تلاش برای دانلود باشه یا باز برای دسترسی.

من الان با این روشم راحتم چون یک دایرکتوری جادویی دارم که هر وقت نگاهش می کنم یکسری فایل جذاب برای شنیدن توش هست (:

و چجوری گوش می دم؟

معمولا روی اندرویدم با برنامه Astro Player. یادش نگه می داره هر فایل تا کجاش گوش شده و راحته. توی ماشین بلوتوث رو روشن می کنم و پادکست ها رو پخش می کنم و توی خونه پخش معمولی و توی پیاده روی با هدفون. صبح ها موقع صبحانه تصویری ها رو نگاه می کنم (TED) و اونهایی که خیلی کشدار هستن رو توی حموم که بخش بزرگی اش رو نمی شنوم و رد می شه می ره (:

حالا همه چیز رو می دونین (: سوالی نبود؟ بذارین حداقل یک بار دیگه این عکس قشنگ رو بذارم (:

 • هاها! البته می‌تونست قشنگ‌تر باشه، ولی فکر نکنم بشه با انتظاراتی که داری از تبلتت کاربردی‌تر و سریع‌تر از این انجامش داد.

  • جادی

   دقیقا. اصلا روش عالی و پیشنهادی ای نیست (: بیشتر یک پروسه تاریخی است در جواب به تغییرات محیط (: ولی خب الان بانمکه و بدون دخالت من کار می کنه. بخصصو که من پادکست ها رو خیلی به روز گوش نمی دم و فقط می خوام همیشه روی تبلت / کامپیوترم یکسری فایل خوب برای دیدن / شنیدن باشه

 • اینم همون پستی که منتظرش بودم! عالیه! ما که از این سرورا نداریم هرچی خواستیم توش دانلود بکنیم!

 • جادی، جمله های داخل شماتیک اشکال گرامری نداره؟

  • جادی

   الان که خوندم دیدم ناواضح هستن ولی کلا گرامر خاصی ندارن که مشکل گرامری داشته باشن (: یک پادکست لای will move to می ذاشتم واضح تر می شد. به هرحال خوبه دقیقا بگی مشکلش چیه که آدم یاد بگیره اصلاح کنه.

 • $ proxychains gpodder
  اینم روش منه :دی

  • جادی

   هنردوست. منم قدیم ها اینکار رو می کردم ولی از یک جایی به بعد اینقدر قطع و وصل می شد سر یک فایل صد مگی که بیخیال شدم اومدم سراغ این یکی. تو متن هم فکر کنم گفتم.

 • Wahid

  ممنون.
  پست خوبی بود و به درد بخور. قسمت هاییش یه درد کارم خورد :)

 • HB

  جادی:تو تبلت هفت اینچی اندروید داری درسته؟ خوب مگهApp دراپ باکس نداره؟ میشه قدم سوم راحت تر انجام اما خوب با نمک نیست دیگه!

  • جادی

   اچ بی: اپ دراپ باکس داره ولی به دو دلیلی نمی خوامش برای اینکار: اول اینکه همیشه در حال سینک نیست و در اصل فایل ها روی تبلت نمی یان بلکه فهرستشون می یاد و هر کدوم رو بخوام باید بزنم که این دانلود بشه. دوم اینکه نمی خوام تبلتم هی مشغول دانلود فایل های چند ده مگی باشه. هم به خاطر باتری هم پهنای باند. ترجیح می دم کامپیوترم توی شرکت بگیره و بعد کپی کنم رو تبلت.

 • حمید

  همیشه ارائه راه حل متفاوت و گیکی
  ایول، خوشم اومد :)

 • مهدی

  سلام جادی جان.
  ممنون از مطلب خوبت.
  میدونم اینجا خیلی جاش نیست اما نمیتونی تصور کنی که چقدر متظر تجربه کتابت هستم.
  خیلی وقته قراره منتشر بشه اما خبری ازش نیست
  منظورم کتاب زندگی نامه توروالدز هست.

  • جادی

   اتفاقا خیلی زود دیجیتال چاپ می شه. تقریبا آماده است. ممنون از پیگیری

 • محمد

  جادی سلام

  یه سوال خیلی خنگولی میخوام بپرسم. چطوری میشه یکی از این سرورا داشته باشم که بتونم کامند های خودم رو روش اجرا کنم؟ احتمالا با ssh وصل شدی دیگه؟ و مثلا بتونم یه سری پایتون اینام اجرا کنم؟ خوب من از شبکه و سرور و اینا هیچی نمیدونم.

  • جادی

   کاپیتان هادوک: خنگولی نیست که. دو راه داره: ماهی یک پولی بدی و یک سرور وی پی اس داشته باشی (یک سرور مجازی) که خب هم برای ما گرونه هم دردسر داره از نظر دادن ماهانه پول و اینها. راه بهتر اینه که شروع کنی به کار داوطلبانه برای سرورهای دوستان و گوشه اش اینکارها رو بکنی برای خودت. مثلا من الان مدیریت افتخاری سایت rangirangi.com رو دارم که کنارش هفت هشت تا سرویس دیگه هم هست و در عوض کاری که براشون می کنم یک کامپیوتر متصل به اینترنت خوب دارم که اینکارهام رو روش می کنم.

 • من که همون سر و کله زدن با فیلتر و بقیه قضایا رو ترجیح میدم. اینجوری لااقل وقتای بیکاریم کمتر میشه! تازه وقتی فقط یه رادیو گیک گوش میدیم اینجوری سریعتر هم هست p;

 • sazary

  به شخصه یکی از مشکلاتم وصل کردن یه چیز با کابل به کامپیوتره!* فک کنم اگه رو تبلت یه اف‌تی‌پی سرور اجرا کنی به جای کابل یه خورده راحت‌تر بشه

  *چون هم باید کابل رو پیدا کنی، هم وصل کنی، هم رو گوشی من یه مقداری طول میکشه تا کارت حافظه رو آزاد کنه که کامپیوتر به شکل فلش مموری بشناسندش، هم بعدش دوباره کلی طول میکشه تا خود دستگاه کارت حافظه رو بشناسه. البته شاید تبلت تو این طوری نباشه.

  • جادی

   سازاری: دقیقا به همین دلیل روی قدم آخر تاکید کردم که بهترین روش نیست. خود تبلت های اندرویدی ssh دارن در نتیجه می شه با rsync یا scp و اینها فایل ها رو مستقیم از روی وایرلس روشون کپی کرد. شایدم برای ssh یک برنامه نصب کرده ام.. مطمئن نیستم ولی به هرحال دقیقا می شه اونکار رو کرد ولی من چون کابل دم دستم است با اسکریپیتی که نوشته ام و کابل راحت ترم. اما دقیقا حرفت درسته. اگر بخوایم راهنمای بی دردسر بنویسیم شاید کپی روی وایرلس (حالا با اف تی پی، سامبا، اس اس اچ) راحت تره.

 • amir

  برای من خیلی سخت شد
  بعد دقت کردم همیشه آدم های حرفه ای که تو کار تبلیغات نیستن از ساده ترین وسایل استفاده میکنن

  • جادی

   امیر: واقعا سخت نیست اگر مفاهیمش رو تونسته باشم درست توضیح بدم. اگر سخته یعنی بد توضیح دادم و جزییات و کلیات رو قاطی کردم. کل ماجرا اینه: پادکست ها روی یک سرور دانلود می شن و بعد با دراپ باکس سینک می شن و بعد با یک دستور کپی می شن رو تبلت. دو قسمت اول رو ما نمی بینیم و خود به خود است.

   جمله دومت کاملا درسته و می شه بهش هم گفت «لگو بازی». یعنی همون فلسفه یونیکس: داشتن ابزارهای تک منظوره کوچیک و قوی و بسیار کارا که بنا به نیاز به هم وصلشون می کنیم برای ساخت چیزهای بزرگتر

 • محمد رضا کمالی فرد

  سلام
  هفت خوان رستمه:دی ولی واقعا فکر آدم رو باز می کنه که آقا خیلی کارا رو با فلان و بهمان روش هم میشه انجام داد که این یعنی خلاقیت و خلاقیت همیشه شایسته تقدیره :)

 • راستی جادی این TED دقیقا کیه؟ چیه؟ زیاد اسمش رو دیدم ولی آخر سر نفهمیدم چیه…..
  درضمن آزار داری لیچ پروتکت گذاشتی؟ هی میخوام یه راه بی دردسر واس دانلود کردن پادکستات جور کنم هی این لیچ پروتکتت میره رو اعصاب x(

  • جادی

   تد یک مجموعه کنفرانس است که توش آدم هایی که کارهای جالبی کردن به آدم های دیگه کارهاشون رو نشون می دن. ted.com رو یک نگاه بندازی می بینی.

   آنتی لیچ هم ندارم. مشکلت چیه؟

   • مشکل اینه که با هیچ چیز بجز رپیدلیچ نمیشه رادیوگیک رو از رو هاستت ریموت کرد! با هرچیزی غیر از رپیدلیچ که میخوام ریموتشون کنم ارورهای مختتلف میگیرم. حالا سعی میکنم یه راه خوب واس دانلود رادیوت تا قبل از شماره بعدی پیدا کنم. با ایمیل باهات تماس میگیرم اگه تونستم مشکل رو حل کنم :)

    • جادی

     این ریموت چه چیز خزیه؟ ((: خب مستقیم دانلود کن. احتمالا این ریموت کن ها هم فیلترن دیگه. حالا به خاطر گل روی شما می ذارم روی یک سرور دیگه که مستقیم دانلود بشه. اون رود فایل که خیلی خیلی داغونه (:

    • HB

     دستور w3m کار مشابه را انجام میده و خوب مشکلی هم نداره!

 • مسعود

  دراپ باکس فیلتر نیست؟ من چند وقته تا به vpn وصل نشم دراپ باکس کار نمی کنه. من فکر می کردم فیلتر شده

 • جاوید

  دراپ باکس یه امکانی داره، که بتونی از طریق لن هم فایل ها رو منتقل کنی( https://www.dropbox.com/help/137/en ) ، اگه بتونی به لپتاپت بگی وقتی اومدی خونه، فایل خوب داشتی از این طریق بفرست به تبلت، چند تا کلیک از زندگی جلو میفتی!

 • amir

  مرسی از شما ، فهمیدم .

 • kiAna

  1. سافت لینک؟ مگه hardlink هم داریم؟ اگه آره اون چیه؟ مثل hardware فیزیکیه؟
  2. جادی!‌ این موضوع هاست و vps هم به یه جور گیکی حلش کن :). علی الحساب یک vps یکساله 100 هزارتومانی (ماهی 8300 تومان) خوبه فکر کنم: http://shop.sito.ir/%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%A8-c-606.html
  3. نمیشه روی هاستهای اشتراکی رایگان در پشتی هایی (که اگه تو یادمون بدی)، اسکریپت هایی این شکلی اجرا کنیم؟

  • جادی

   ۱- هارد لینک این شکلی است که عین اون فایل اینجا هم تشکیل می شه. البته تغییر هر کدوم اون یکی رو تغییر می ده ولی فایل «لینک» واقعا یک کپی فیزیکی روی هارد از اون یکی است نه فقط یک اسم (اشاره گر) به همون اطلاعات. در اصل هارد لینک دوبار جا می گیره روی دیست.

   ۲- بله خوبه (: پیشنهاد هم می شه داشتنش به هر گیک

   ۳- معمولا نه. چون اونها باید برای این چیزها هزینه بدن. البته من خیلی تویشون نچرخیدم ولی معقوله که اگر می خواین این کارها رو بکنین منطقا یک کم هم پول خرجش کنین (:

 • سینا ممکن

  ببین چند تا نکته:
  1. وقتی اول با استفاده از دستور gpo فایل‌ها رو روی سرور دانلود می‌کنی، دوبار داری الکی پهنای باند سرور رو استفاده می‌کنی، یکبار برای دانلود روی سرور و بار دیگه برای آپلود اون تو اینترنت و دانلود اون تو لپ‌تاپت از طریق dropbox. پس اگر از همون اول دستور gpo رو روی لپ‌تاپ اجرا کنی از لحاظ پهنای باند به نفعته. فقط باید یکجوری به لپ‌تاپ بگی هروقت روشنه این کار رو بکنه و قید cron و اینا رو هم بزنی. البته اگر این دستور gpo قابلیت resume نداشته باشه، یکم ازیت می‌شی دیگه.
  2. @sazari و @jadi: شما چرا برای انتقال فایل‌ها به تبلت‌تون از adb استفاده نمی‌کنین؟ خیلی راحت‌تر از mount کردن یک دستگاه تو یک آدرس خاص (مثلا /media/3E61-0413/ تو مثال بالا) و rsync کردن و غیره است. کافی است بعد از نصب android SDK یا adb به تنهایی و احتمالا بعدا از نصب درایورهای گوشی یا تبلت‌تون، هر وقت کابل usb رو وصل کردید بزنید:
  adb push ~/folan/bahman/gpodder-downloads/ /sdcard/podcasts
  و البته با نصب برنامه‌ی adb wireless روی گوشی هم می‌تونید، پس از روشن کردن برنامه توی گوشی و وصل کردن کامپیوتر و گوشی به یک شبکه‌ی محلی بزنید:
  adb connect device_ip_address
  adb push ~/folan/bahman/gpodder-downloads/ /sdcard/podcasts
  انتقال از طریق wifi هم به اینترنت نیاز نداره و اگر به یک شبکه‌ی محلی هم وصل شده باشید (مثلا به یک روتر وصل شده باشید) کافیه.

 • سیناممکن

  جادی جان! من نمی‌دونم چرا اصلا خاطره‌ی خوبی از کار با rsync ندارم. یک مدت می‌خواستم کل ریپوزیتوری fedora را روی یک سرور محلی کپی کنم ولی نمی‌دونم چرا یکسری از فایل‌ها رو آخر سر کپی نکرد و errorای هم نداد که ما بفهمیم و خیلی دردسر شد، آخرش مجبور شدم تک‌تک فایل‌ها رو چک کنم مطمئن بشم همشون کپی شدن. در هر صورت من به dropbox خیلی بیشتر اعتماد دارم تا rsync. جادی جان تو تا حالا چنین تجربه‌هایی داشتی؟ نظرت چیه؟ اصلا دقیقا چطوری با rsync کار می‌کنی؟

 • سینا

  راستی بچه‌ها در مورد داشتن سرور شخصی هم من چندتا ایده داشتم. همون‌طور که جادی گفت داشتن یک vps یک‌مقدار خرج داره در سال. اما اگر اینترنت خانه‌تون مخابرات باشه که محدودیت حجمی نداره می‌تونید به راحتی یک سرور تو خونه‌تون راه بندازید. مثلا اگر کامپیوتر قدیمی‌ای چیزی دارید می‌تونید بذاریدش تو تراسی، انباری‌ای جایی که صداش اذیت نکنه، بگذارید 24ساعته روشن باشه.
  شاید سرعت اینترنت مخابرات هم خیلی زیاد نباشه، ولی برای کار ماها کافیه. ضمن اینکه سرعت سرورتون هرچه قدر باشه مهم سرعت اینترنت خودتونه، که اتفاقا با داشتن سرور تو خونه چون ارتباط بین سرور و لپ‌تاپ از طریق شبکه‌ی محلی خواهد بود، محدودیت استفاده از اینترنت بین‌شون وجود نداره.
  تنها بدی‌اش اینه که فکر کنم یک PC روشن بدون مانیتور یک چیزی بین 30-100 وات مصرف داشته باشه که اگر بخواهید 24 ساعته روشنش بگذارید شاید پول برق‌تون حداقل 5-10 هزار تومان در ماه بیشتر بشه.
  البته برای این هم می‌شه یک فکری در آینده کرد. با توجه به اینکه قیمت تبلت و گوشی‌های اندرویدی در آینده میاد پایین می‌تونید یکی از اون قدیمی‌هاشون رو تبدیل به یک سرور لینوکسی کنید (چون هسته‌ی اندروید عملا لینوکسه و توش به کامندلاین دسترسی دارید) و با توجه به مصرف فوق‌العاده کم اونا هم، حتی اگر 24 ساعته هم تو شارژ باشن تقریبا هزینه‌ی اضافی برق نخواهید داشت.

 • AMIN_RPG

  با iTunes دانلود میشه فقط کافیه ipod رو وصل کنم خودش sync میکنه

 • Wahid

  راستی توی حموم چطوری پادکست گوش میدی؟

  • جادی

   گاهی با یک هدفون با سیم خیلی دراز سه متری که باعث می شه تبلت پشت در حموم باشه و گاهی با خود تبلت که صداش رو تا آخر زیاد می کنم. تو اولی می شه شنید ولی توی دومی بیشتر یک ایده کلی می گیری و شنیده نمی شه (:

 • Pingback: کدبازی: چطور خیلی قانونی قانون رو زیر پا بذاریم؟ | دست‌نوشته‌های یک صفر()

 • Pingback: مسابقه: چرا گنو/لینوکس را دوست دارم؟ .::. وبلاگ سی‌تو()

 • سلام. من كه بعد از 1 ساعت وبگردي و سرچ بازم نفهميدم چيه…. فقط سوالم اينه كه توي گوشي من ، قسمت مديا پلير و قسمت موزيك يه گزينه داره به نام پادكست. حالا من چطوري مي تونم از پادكست گوشيم استفاده كنم؟؟؟؟
  مدل گوشي: Sony Ericsson ELM