استراتژی برنده شدن در بازی ۲۰۴۸

این بازی ۲۰۴۸ به هیجان ساکنین اینترنت و کابوس کارفرماها تبدیل شده چون حتی جدی ترین و منظم ترین و مسوولیت پذیرترین مدیری که من تا به حال داشتم هم الان دو میز اونطرف‌تر از من نشسته و داره تند تند رو گوشی‌اش سعی می کنه مربع‌های ۲ و ۴ رو به هم بچسبونه و وقتی به ۱۰۲۴ می‌رسه هیجان زده می شه.

این بازی ترکیبی از ریاضیات، هوش،‌ حوصله و شانس است و به همین خاطر شدیدا جذاب. از اونطرف باعث می شه شما حس کنین «باهوش‌» هستین و سعی کنین اول اینو به خودتون و بعدا به بقیه ثابت کنین و این انواع هورمون‌های جذاب رو ترشح می کنه و در نهایت هم از همه مهمتر اینکه شروع این بازی راحته و وقتی می بازین فکر می کنین «حالا یه دست دیگه رو هم شروع کنم و دیگه اون اشتباه رو نکنم ببینم چی می شه…»

اما استراتژی برنده در این بازی چیه؟ یک بازی نسبتا شانسی می تونه شما رو به کاشی‌هایی در حدود ۱۲۸ یا ۲۵۶ و امتیازهایی حدود ۵۰۰۰ برسونه. اما رسیدن به کاشی ۲۰۴۸ (که هدف بازی است) و امتیازهایی در رده ۲۰هزار نیازمند یک استراتژی منظم و دید در مورد بازی است.

اما اول یک دو جمله در مورد بازی بگم! در این بازی هر بار می شه یکی از چهار جهت رو فشار داد. مثلا فرض کنین اینجای بازی هستن:

2048start

اگر دگمه بالا رو بزنین، انگار همه کاشی ها رو به بالا فشار دادین. یعنی اون دو تا دوی سمت راست به بالا فشار داده می شن که چون هر دو عدد مشابهی هستن، با هم ترکیب می شن و می شن چهار و بقیه مهره‌ها دست نخورده می مونن چون نه می تونن با هم ترکیب بشن نه می تونن از این بالاتر برن. در ضمن یک ۲ یا ۴ اتفاقی هم در یکی از خونه‌های خالی ظاهر می شه. حالا چطوری می شه این رو به وضعیت برنده (ایجاد کاشی ۲۰۴۸ که حاصل فشار دادن دو تا کاشی ۱۰۲۴ است) رسوند؟

بعد از چهار روز بازی توسط تقریبا هفت نفر و چند بار برنده شدن دوست قهرمان ۲۰۲۴ فرید فرمول‌هاش رو بهم گفت که اینجا خلاصه می کنم:

2048

 • یک طرف رو انتخاب کنین و کاشی‌های بزرگ رو اونجا نگه دارین. فرید اینجا سمت چپ رو انتخاب کرده.

 • یک کلید رو کلا از بازی حذف کنین مگر اینکه اصلا راه دیگه ای نباشه. اینجا فرید اصلا به راست نمی ره تا کاشی ها سمت چپ جمع بشن.

 • اگر جایی مجبور شدین به سمتی که قرار بوده حذف شده برین (مثلا اگر در بازی بالا جایی مجبور شدین برین سمت راست) سریعا برگردین چون اگر یک ۲ در سمت چپ بازی بالا ظاهر بشه احتمالا برنده نخواهید شد. حتی در انتخاب حرکت ها هم مواظب باشین کاری نکنین که بعدا مجبور بشین دگمه ممنوعه رو فشار بدین.

 • ردیف سمت چپ چهار تا عدد داره که از کوچیک به بزرگ مرتب شدن. باید سعی کردن این عددها اونجا حفظ بشن و با هم ترکیب نشن. خطرناکترین چیز اینکه اینجا بشه سه تا و بعد مجبور بشیم بالا پایین کنیم و یک ۲ بیافته بالای ۱۲۸

 • در بقیه صفحه باید سعی کنیم تا جای ممکن ۲ها و ۴های بیشتری با هم ترکیب کنیم

 • اگر جایی حس می کنیم می شه هم به سمت چپ فشار داد هم به سمت بالا یا پایین بهتره بالا پایین کنیم و نذاریم عددهای ردیف چپ با هم قاطی بشن یا هی بزرگ بشن.

 • اگر عددهای ردیف سمت چپ با هم ترکیب شدن، بهتره سریعا سعی کنیم یک دو در پایینش اضافه کنیم که سوراخ باز نمونه و یکهو یک ۲ اون بالای ردیف سمت چپ درست نشه که بیچاره می شیم

 • تقریبا هر اشتباه برابر شکست نهایی است. با دقت بازی کنین!

2048win

شخصا شاهد بودم که این روش امکان برنده شدن خوبی داره و این شد که گفتم با دوستان به اشتراک بذارم. نه برای اینکه بازی رو لوس کنم بلکه به این دلیل که می تونیم بیشتر و بیشتر در موردش حرف بزنیم و استراتژی‌های همدیگه رو ببینیم. مطمئنا استراتژی‌ها می تونن متنوع باشن مثلا این پیاده سازی اتوماتیک با این ایده که تا حد ممکن فقط ۲ و ۴ با هم ترکیب کنیم و نگران گوشه و این چیزها نباشیم یا استراتژی شما که … راستی استراتژی شما چی می گه؟

پ.ن. یک نسخه دو نفره از بازی! زنده باد نرم افزارهای آزاد که اجازه پیاده شدن سریع چنین ایده‌هایی رو می دن و اینجا هم سه تا لینک اصلی مربوط به بازی.

 • هادی جارحان

  سلام. جادی جان خسته نباشی. اون عکستو تو فیس بوکت دیدم کامنت گذاشتم ولی جواب ندادی! یه بارم اینجا ازت سوال میکنم: میشه یکم در مورد بازی بیشتر توضیح بدی چی هست؟ و اینکه اپش رو از کجا میشه دانلود کرد؟ برا اندروید هم وجود داره؟ ممنون.

  • جادی

   بازی رو توضیح دادم که . لینک هم که اون بالا هست. بهش می گن ۲۰۴۸ و منطقا باید توی اندروید مارکت هم باشه و بشه نصب کرد ولی وب بیس هم به راحتی می شه بازی کرد. لینکش اون بالا هست. کمی بازی کنی دستت می یاد تو مقاله هم توضیح دادم.

 • مهدی

  ای بابا :))
  جادی نمیگفتی تا یکم به مغزمون فشار میاوردیم
  میشه گفت نکته اصلیش تقریبا همینه : “یک طرف رو انتخاب کنین و کاشی‌های بزرگ رو اونجا نگه دارین. “

 • پیام محمدی

  خوب من فکر نمیکنم کار فوق العاده ای انجام داده باشه من [ و البته داداش بزرگترم ] با این استراتژی 7 – 8 بار تونستیم بازی رو تموم کنیم . [ اسمایلی نابغه ]
  پیشنهاد من :
  1. اگر گیمر حرفه ای باشید بهتره جای نگه داشتن مهره ها در راست و چپ در بالا نگه داری میکنید چون دستامون همیشه به دکمه های بالا چپ راست عادت کرده تا پایین .
  2. برای سرعت بیشتر میشه با ضریب اطمینان بالایی با زدن تصادفی دکمه ها با احتمال بیشتر دکمه بالا میشه تا امتیاز 5 ، 6 هزار بری و با یه مقدار تفکر میشه صفحه رو تمیز کرد و کارو به خوبی ادامه داد . من فکر نمیکنم دقیق بازی کردن امتیاز های اول تا 6 هزار خیلی تاثیری تو نتیجه نهایی داشته باشه !.
  یه نکته دیگه هم هست و اینه که در حرکت های آخر دکمه ممنوعه [!] رو استفاده کنی نتیجه بهتری میگیری
  همه اینارو تجربه میگه !

 • تو این لینک هم در مورد همین هوش مصنوعی که بازی رو می‌بره و بهترینش چیه بحث شده:
  https://news.ycombinator.com/item?id=7379821

 • سعید

  من با این جمله که “تقریبا هر اشتباه برابر شکست نهایی است” کاملا مخالفم.
  دلیلم هم همون لینکی هست که خودت گذاشتی که خودش اتوماتیک بازی میکنه.
  دهها بار سعی کردم به بازیش گند بزنم و هربار وقتی فقط 2 خانه خالی مونده بود، از hint ها استفاده کردم، اما بازهم به 2048 رسیدم.

  اما استراتژی خودم این بود که تا حد ممکن 2 و 4 رو با هم ترکیب کنیم و فقط در مواقع ضروری، خانه های بزرگتر رو بسازیم، و بزرگترین خانه ها در یکی از سمت های بالا، پایین، چپ یا راست قرار بگیرن. یه چیزی مثل ترکیب اون الگوریتم بازی اتوماتیک و الگوریتم دوست شما.
  جواب هم داده بود به من.

 • چه شرکت خوبی :))

 • من سه چهار روزی هست که بازی میکنم راستش نمیدونم هدف اینه که به عدد 2048 برسیم یا اینکه اگه به بیشتر از این برسیم هم بازی رو بردیم!
  اگه گزاره دوم صحیح باشه من بدون استفاده از این قوانین تا حالا تونستم به رکورد 6000 برسم. زیاد هم فکر نمیکنم و تقریبا هر بازیم 2-3 دقیقه طول میکشه.در این صورت یا باید خیلی باهوش باشم (که بعیده) یا یک استعداد خدادادی دارم توی این بازی

  • سياوش

   فکر کنم بد متوجه شدى دوست عزيز.امتيازت نبايد به 2048 برسه.بايدکاشى 2048 رو درست کنى

 • فرشاد

  سلام
  من هم به همین استراکچر رسیدم و چند بار بردم، البته من پایین و چپ رو انتخاب کردم
  :d
  همینجوری کلی وقت تلف میکردم در روز، دیگه با کمک این بازی وقتم رو بهینه مصرف میکنم :p

 • فرشاد

  راستی، نسخه 4096 نداره؟
  فکر کنم بشه به اون هم رسید

 • پیام محمدی

  نسخه دموکراسیش !
  http://2048.vneko.ch
  از https://github.com/axel-angel/2048

  و نسخه یه ردیفه که خودش خیلی باحاله

  https://github.com/tiansh/2048

 • یک سوال، بالاترین امتیازی که امکان داره در این بازی گرفته بشه چیه؟
  اون هوش مصنوعیه تا ۲۰هزار می‌ره، تو این لینک هم یکی گفته با الگوریتم خودش تا ۲۲۰هزار هم رکورد داره! ولی بعید به نظر می‌رسه:
  https://news.ycombinator.com/item?id=7385391

 • سجاد

  یه استراتژی خیلی خوب که زحمت زیادی داره ولی هر دفعه که رعایت کردم بردم این بود که کاشی های بزرگتر رو که تو یک ردیف ( مثلا ردیف چپ) نگه میداریم به ترتیب باشن مثلا 512 گوشه باشه بعد زیرش 256 باشه و زیرش 128 و بعدشم 64.
  اگه از همون اول بازی دقت کنید که ترتیبو رعایت کنید شانس برد خیلی بالا میره

 • گیر سه پیچ

  خدا به دادمون برسه .. یه اعتیاد خوف… :)))

  جادی .. یحتمل برای اندروید یا باقی اسمارت فون ها چیزی ندیدی که بشه رو گوشی هم فعالیت کنیم ؟ :دی

  • كافيه لينك رو در مرورگر گوشي باز كني!

 • هادی جارحان

  ممنون دمت گرم. اون لینک رو باز کردم. بازی جالبی هست! ولی باید یکم بازی کنم تا دستم بیاد من تا ۵۱۲ رسیدم. اپ اندروید تو گوگل پلی هست ولی خب گوگل پلی اینجا فیلتره! تو مارکت های ایرانی هم پیداش نکردم. اگه از دوستان مسی اپ اندرویدشو داره ممنون میشم به منم بفرسته. بازم ممنون جادی! موفق باشی
  :-)

 • Rehb

  فرمول جالبی بود :)
  حالا اگر همه در ابتدا پایین‌نگه داری و سعی کنی یک هرم عددی بسازی‌ خیلی راحت میشه،
  با این روش ۶۸۲۴ من گرفتم.

 • منم با استراتژی «همه برید یه طرف» موافقم ولی باعث میشه آدم خیلی سریع بازی کنه و خطا زیاد داشته باشه، من به عنوان یک معتاد واقعی این بازی به صورت غریزی به این استراتژی رسیدم ولی هنوز بیشتر از ۱۰۲۴ نشدم و این خیلی عجیبه :D

 • mohammad

  اون ایریکس نیست؟!!!!

  اونم باهاته

  نامردا

 • ashkan

  شما هم مشکل ارتفاع مانیتور دارین :-)
  گول خوردم فکر نمی کردم پایه ثابت باشه

 • ١. چقدر خوبه كه از كلمه “كاشي” استفاده كردي. ياد بازي و رياضي هاي دوران مدرسه ميفتم. (:
  ٢. من بيشتر به روند گسترش اين بازي فكر ميكنم. اولين توييتي كه ازش ديدم چند روز پيش بود و تو گوشي نميشد بازيش كرد. بيشترين امتياز رو هم حتي نشون نميداد. در عرض چند روز، كلي بهينه سازي شده و اعانه بيت كويني هم بهش اضافه شده.
  ٣. قبل از اومدن اپ ها چي كار ميكرديم؟! چرا همه دنبال اپ ميگردن وقتي اين فقط يه لينكه؟ :-/
  ٤. من تا ١٠٢٤ بيشتر نتونستم برم، اما به نظرم مهمترين نكته اينه كه صفحه رو تا حد امكان خالي نگه داري، كاشي ها به راحتي جفت ميشن. شايد بعد ١٠٢٤ دقت بيشتري بخواد.
  ٥. مرسي بابت پست باحال. (:

 • برا مورد شماره دو اون بالا، هش تگ رو يادم رفت بگم. اولش هيچي نبود، فقط شناسه برنامه نويسه، الان ديگه توييتر خودش هش تگ بازي رو اتوماتيك ليست ميكنه و سن اين بازي هنوز خيلي كمتر از بيشتر بازي هاي نامي اين دوره و زمونه هست.

 • پدرام

  منم دقیقاً همین طوری بردمش.
  با این تفاوت که با گوش سمت چپ پایین بازی می‌کردم: https://twitter.com/Pedram/status/444449971358560258

 • Milad

  البته این ۲۰۴۸ فکر کنم یک کپی برداری از بازبه Threes باشه که خیلی خیلی خوبه. و چون به جای ۲ باید ۳ هارو جمع کنی پیچیده‌تر هم هست کمی
  http://asherv.com/threes/

 • هادی جارحان

  دوستانی که برای موبایل میخوانش از این لینک میشه دانلودش کرد:
  http://en.uptodown.com/android/search/2048
  البته تو گوگل پلی هم هست

 • رامتین

  عـــــه چه جالب. ولی من که نبردمش هنوز :))

 • اخطار: شدیدا اعتیاد آوره. از دیشب کور شدم از بس بازی کردم

 • علی حجوانی

  بهترین درسی که از این بازی می شه گرفت اینه که محدودیت رو باید به رسمیت بشناسی. من به خیلی ها گفتم که از یه جهت اصلن استفاده نکنن و همه شون اولش حس کردن چون این یه محدودیته، جلوی بردشون رو می گیره ولی آخرش از این همین محدودیت بود که تونستن 2048 بشن

  • جادی

   نکته اینه که اولا عقل از اون محدودیت دفاع می کنه و ثانیا اگر می گفتی هر کس از دگمه استفاده کرد رو می کشم یا اعدام می کنم یا شکنجه دیکتاتور بودی (: طرف باید حق داشته باشه و خودش انتخاب کنه که محدودیت براش مفیده یا نه.

 • Mohammad

  این از اون بازیاس که استکبار جهانی، اسرائیل و انگلیس ساختن تا جوانان ایرانی رو از کار و زندگی بندازن

 • علیکس

  اوه!@ عجب چیز ویراتگری است… دیشب تا چهار نخوابیدم و به همین روشی رسیدم که اینجا توضیح دادی…

  • علیکس

   پیشنهاد میکنم یه کمپین بزاریم و برای اینکه نشون بدیم جوان ایرانی تسلیم نمیشه و تحریم ها نمیتونه ما رو به زانو دربیاره، بازی رو تا 4096 یا حتی 8192 و فراتر از اون ادامه بدیم!@

 • sara

  nokte dgi k has ine hamintor k dari bazi mikoni bayad tajaii k momkene o mituni adada ro bozorg koni … khob n e noktee badihie
  bale… yani inke chizi ro e vaght vas ruze mabada negah nadari …

  cheghad bad tozih midam :(

 • Mohammad

  متاسفانه توی بازی نمیشه دوتا 2048 رو مرج کرد

  • M

   والا من که ۴۰۹۶ کردمشون مشکلی نداشت

 • خدا ازت نگذره جادی… زندگی نذاشته برام… ولی بالاخره با یک رکورد خوب تمومش کردم : 25532… :)

 • مثل درخت

  چند وقت پیش یک عربه واسه پدرش یک رویزرویز می خره و پدره شروع می کنه با این ماشین واسه شتراش علوفه جابجا کردم. شرکت رویزرویز باخبر میشه و ازشون شکایت میکنه!
  حالا اگر hp بفهمه کارتون محصولشون رو سرو ته گذاشتی زیر مانیتور، دارت میزنه!

 • سامان

  من بعد از چهار پنج روز بازی به ۴۰۹۶ رسیدم. استراتژدیم تقریبن همین بود که اینجا مطرح شده ولی همیشه بالا جمع می‌کردم و به جای این که سعی کنم دو و چهارهای بیشتری جمع بزنم اتفاقن برعکس سعی می‌کردم زودتر به عددهای بزرگ توی ردیف بالا برسم و هرگز عددهای زیادی پایین باقی نمونه. نکته اصلی همین حذف یک جهت و حفظ ترتیب در یک گوشه و چهارتا نگه داشتن اون گوشه‌ست. فکر کنم بشه به بیشتر از ۴۰۹۶ هم رسید ولی دیگه خسته شده بودم.
  اینم سندش!
  http://i62.tinypic.com/5dwfev.png
  به نظرم بازی خوب و بی‌ضرریه و خیلی هم اعتیاد آور نیست. ممکنه کسی دو سه روز اول چهار پنج ساعتی هم براش وقت بذاره ولی مثل بازی‌های استراتژی آنلاین رسیدگی دائم نمی‌خواد و می‌شه راحت رهاش کرد و بعدن دوباره از همون‌جا ادامه داد و خب بعد از یه مدت هم تکراری و خسته کننده می‌شه.

 • شهریار

  محاسبه احتمال این که بازی رندم جواب بده:
  http://math.stackexchange.com/questions/727076/probability-that-random-moves-in-the-game-2048-will-win

 • علیرضا.بی همگان

  من یه 2048 که سهل است ..سعی کردم دومین رو هم بسازم که با رکورد 48284 شکست خوردم

 • نوید
 • طاها

  من هم به کاشی 4096 رسیدم . امتیاز هم 47444 !!!
  https://plus.google.com/115207782760983323105/posts/RUiMzhiUHy2
  استراتژی من هم تقریبا مثل شما بود.ستون اول سمت چپ رو از بالا به پائین (عدد بزرگ به کوچک) مرتب می کردم سپس ستون دوم رو از پائین به بالابع ستون سوم از بالا به پائین و…
  یعنی به صورت مارپیچی.خیلی راحت و خوب و با ریسک پائین و البته بیشتر مواقع اصلا به ستون سوم نمی رسیدم و با یه ادغام کوچیک دنیاله ای از ادغام ها رخ می داد.
  به هر حال بازی جالبی بود و ارزشش رو داشت که کلی روش وقت بذارم.
  از دید برنامه نویسی هم جالب بود.

 • sina

  اینم از من

  کاشی 16384 رو درست کردم :))

  https://twitter.com/bOzDELL/status/459966990258810880

  • سامان

   تو این آپدیت جدید اپ این بازی روی اندروید که آندو ی تقریبن نامحدود گذاشتند دیگه بازی یه جورایی بی‌معنی شده و به دست آورردن این جور اعداد راحته.

  • Re

   داداش اون ورژنی که آندو داره خیلی آسونه. ورژن اصلیش اینه http://gabrielecirulli.github.io/2048

 • sara

  اون عکسی ک از برنده شدنتون گذاشتید واسه خود پردازش بازی چون اگه خودتون میبردید گزینه keep going رو داشت و شما میتونستید بازیو ادامه بدید من تو بازی به عدد 4096 رسیدم ک سیاه رنگه
  تلاش کنید شمام میتونید
  روزتون خوش

  • جادی

   سارا جان عکس مال زمانی است که هنوز اجازه نمی داد بعد از ۲۰۲۸ ادامه بدین و خود نویسنده بازی هم به این عدد نرسیده بود (:

 • رضا

  داداش من امتیاز 36000 رو رد کردم به 20000 افتخار می کنی ؟

  • جادی

   رضا جان شما خفنی (: تاریخ مطلب رو هم ببین. اون زمان ها بازی تازه اومده بود و این مطلب یکی از اولین ها است که می گه چطوری باید بازی کرد و تیم یکی از اولین گروه هایی که بازی رو تموم کردن (: بعدا کلا مفهوم «تموم کردن» رو بیخیال شد و می تونی تا هر جا بکشی ادامه بدی

 • سعید

  سلام.امتیاز من 70448 بدون اندو اینم لینکش Try to beat my Highscore 70448 in Classic mode @ 2048 Number puzzle game http://2048.mobi/download/ /

 • من که امتیازم خیلی بیشتره :) 700000 بود (هفتصد هزار) البته صفحهش مال من یکم بزرگتر کرم 16*16 هست